به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، ساعاتی پیش انگلیس خواهان تشکیل این جلسه فوری شورای امنیت شده بود. طبق اعلام وزارت خارجه انگلیس، درخواست این جلسه با هدف اطلاع‌رسانی درباره تحقیقات مربوط به مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس ارائه شده است. نماینده انگلیس در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که مسکو در یک شهر انگلیس از سلاحی چنان وحشتناک استفاده کرده که کاربرد آن د...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

بررسی مسمومیت جاسوس سابق روس در شورای امنیت

خبرگزاری دانشجویان ایران

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، ساعاتی پیش انگلیس خواهان تشکیل این جلسه فوری شورای امنیت شده بود.

طبق اعلام وزارت خارجه انگلیس، درخواست این جلسه با هدف اطلاع‌رسانی درباره تحقیقات مربوط به مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس ارائه شده است.

نماینده انگلیس در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که مسکو در یک شهر انگلیس از سلاحی چنان وحشتناک استفاده کرده که کاربرد آن در جنگ ممنوع است.

جاناتان الن، معاون سفیر انگلیس در سازمان ملل، روسیه را به نقض تعهداتش براساس کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی متهم کرد.

در مقابل واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل نقش مسکو در این حمله را رد کرد و خواستار ارائه شواهد عینی از سوی انگلیس در حمایت از این ادعا شد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا هم گفت که واشنگتن در همبستگی کامل در کنار انگلیس می‌ایستد. او گفت، آمریکا همیشه در مواقع نیاز در کنار انگلیس خواهد بود.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس که روز چهارشنبه گزارشی از سوی مدیران سازمان‌های اطلاعاتی دریافت کرد، گفت: هیچ نتیجه‌گیری محتمل دیگری غیر از نقش داشتن دولت روسیه وجود ندارد.

او افزود، فاجعه‌بار است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تصمیم گرفته این گونه عمل کند.

انگلیس پیشتر اعضای ناتو را هم در جریان تحقیقات خود در این زمینه قرار داده بود. در این جلسه، اعضای ناتو نگرانی عمیق خود را درباره استفاده از سم اعصاب ابراز کرده و آن را نقض آشکار عرف و توافق‌های بین‌المللی خوانده‌اند.

پیش از این نخست‌وزیر انگلیس در سخنان خود در مجلس عوام گفته بود: پس از تحقیقات به طور قطع به این نتیجه رسیدیم که روسیه با استفاده از ماده سمی مسئول سوءقصد به جان جاسوس سابق روس بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز، او اعلام کرد، ظرف هفته آینده ۲۳ دیپلمات روس را اخراج کرده و تمامی روابط خود در سطوح عالی را با مسکو به حالت تعلیق درمی‌آورد.

در واکنش، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، اقدامات خصمانه انگلیس علیه مسکو به بهانه مسمومیت جاسوس سابق روس به طرز بی‌سابقه‌ای تحرک‌آمیز است که بدون واکنش باقی نخواهد ماند.

سفارت مسکو در لندن هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که الکساندر یاکونکو، سفیر روسیه احضار و به او اطلاع داده شده که ۲۳ دیپلمات روس از سوی انگلیس «عنصر نامطلوب» قلمداد شده‌اند. در این بیانیه آمده است: ما این اقدام خصمانه را کاملا غیرقابل قبول، بدون توجیه و کوته‌بینانه تلقی می‌کنیم. تمامی مسئولیت‌های آسیب دیدن روابط میان لندن و مسکو متوجه رهبری سیاسی کنونی انگلیس است.

در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان لندن و مسکو، وزارت امور خارجه انگلیس به اتباع این کشور که به روسیه سفر ‌می‌کنند، هشدار داد که مراقب خود باشند.

انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار