کامبیز داوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به روز جهانی هموفیلی، گفت: 28 فروردین ماه، به نام روز جهانی هموفیلی نامگذاری شده و فرصتی است برای اینکه به مشکلات این بیماران بپردازیم. وی ادامه داد: بیماری‌های خاص شامل بیماری‌های مربوط به کلیه شامل نارسایی‌های کلیه، تالاسمی و بیماری‌های خونریزی‌دهنده است و شامل بیماری هموفیلی نیز می‌شود در این دسته قرار می‌گیرند و برخی از بیماری‌های دیگر نظیر ...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

یک متخصص آنکولوژی: مراقبت از بیماران هموفیلی جدی گرفته شود

خبرگزاری دانشجویان ایران

کامبیز داوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به روز جهانی هموفیلی، گفت: 28 فروردین ماه، به نام روز جهانی هموفیلی نامگذاری شده و فرصتی است برای اینکه به مشکلات این بیماران بپردازیم.

وی ادامه داد: بیماری‌های خاص شامل بیماری‌های مربوط به کلیه شامل نارسایی‌های کلیه، تالاسمی و بیماری‌های خونریزی‌دهنده است و شامل بیماری هموفیلی نیز می‌شود در این دسته قرار می‌گیرند و برخی از بیماری‌های دیگر نظیر دیابت و سرطان به خاطر اهمیتی که دارند توسط بیماران در نظر بگیرند.

این متخصص هماتولوژی افزود: بیماری‌های خونریزی‌دهنده شامل انواع بیماری خونی نظیر هموفیلی B، A و C  است و فاکتور 8 و بیماری‌های نادر است، اما هموفیلی شایع‌ترین نوع این دسته از بیماری است.

داوری گفت: هزینه‌های دارویی این بیماران رایگان است و تحت پوشش بیمه بیماری‌های خاص قرار می‌گیرند و فاکتور 8 مورد نیاز آنها با مدیریت دکتر آنها به آنها تزریق می‌شوند و فاکتور مورد نیاز نیز به میزان کافی در اختیار افراد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: بیماری هموفیلی به سه دسته خفیف و متوسط و شدید تقسیم می‌شود و مواردی که برای درمان مراجعه می‌کنند بیشتر از نوع شدید این بیماری هستند و معمولا به خاطر خونریزی‌هایی که مکرر دارند مفاصل زانو آسیب می‌بینند و محدودیت حرکتی پیدا می‌کنند که باید در این زمینه از بیماران مراقبت ویژه انجام شود.

این متخصص خاطرنشان کرد: مراقبت از بیماری جزو موضوعاتی است که باید به آن توجه شود و باید به دقت از آن مراقبت کند تا دچار معلولیت نشود. همچنین50 درصد بیماران هموفیلی به صورت جهش ژنی و 50 درصد به صورت ارثی به این بیماری مبتلا می‌شوند.

وی در خصوص میزان ابتلا به این بیماری افزود: آمار مبتلایان به این بیماری در استان بیش از 100 تا 150 بیمار به بیماری خونریزی دهنده مبتلا هستند که بیش از 100 نفر آنها به هموفیلی شدید مبتلا هستند و در مورد میزان مبتلایان به هموفیلی خفیف و متوسط آماری موجود نیست. اما در سطح جهان می‌توان اذعان داشت که از بین هر 4 تا 6 هزار پسر یک نفر به بیماری هموفیلی مبتلا هستند.

این متخصص افزود: این بیماران علاوه بر مشکلاتی که از نظر سلامتی دارند، به دلیل اینکه تحرک بدنی زیادی ندارند با مشکلات اشتغال درگیر هستند و شغل مناسبی که بتوانند از طریق آن امرار معاش کنند ندارند. همچنین مشکلات اجتماعی و روانشناسی از دیگر مشکلاتی است که با آن روبه رو هستند و حتما مادران ناقل بیماری قبل از بارداری و بچه‌دار شدن از مشاوره پزشکی بهره ببرند تا میزان مبتلایان به این بیماری را مدیریت کنیم.
انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. علم و فناوری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار