ارومیه – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ساخت سد به جز در حوضه های زاب و ارس در حوضه دریاچه ارومیه متوقف شده است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

ساخت سد در حوضه دریاچه ارومیه متوقف شده است

خبرگزاری مهر : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی:

15266069 کد خبر
28 فروردين تاریخ
 4273903 منبع
 خبرگزاری مهر خبرگزاری
ارومیه – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ساخت سد به جز در حوضه های زاب و ارس در حوضه دریاچه ارومیه متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، کیومرث دانشجو در گفتگوی ویژه خبری با ارائه گزارش از میزان بارش ها در آذربایجان غربی اظهارداشت: بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه ساخت سد در حوضه دریاچه ارومیه متوقف شده ولی این روند در حوضه های زاب و ارس ادامه دارد که همه این سدها به نفع منطقه بوده و نقش بسزایی را در حفظ منابع آبی دارد.

وی با بیان اینکه دو ماه پایانی سال گذشته وضعیت بارندگی خوبی را در استان  شاهد بودیم که این بارشها موجب بهبود وضعیت منابع آبی استان شد گفت: زمستان سال گذشته بارش برفی خوبی در سطح استان نداشتیم که این کمبود بارشها کاهش روان آب ها و به تبع آن کاهش آب ورودی پشت سد ها و همچنین آب ورودی به دریاچه ارومیه در ماههای آتی را موجب خواهد شد .

دانشجودر خصوص وضعیت سدهای استان گفت: به دلیل بارشهای اخیر وضعیت آب مخزن سدها نسبت به سال گذشته وضعیت خوبی داشته ولی به جهت کاهش روان آبهای ناشی از نبود ذخیره برفی در ارتفاعات و افزایش دما در ماههای آتی پیش بینی می شود آب پشت سدها با سرعت بیشتری کاهش یابد.

وی افزود: پیش بینی میشود در صورت عدم کاهش مصرف آب امسال با تنش ابی جدی مواجه شویم به طوری که هم اکنون در شهرستانهای سلماس و ماکو شاهد کاهش محسوس آب پشت سدهای زولا و ماکوهستیم و میزان آب باقی مانده در پشت این سدها حدود نصف میزان مصرف این شهرستانهاست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای در ادامه سخنان خود با اشاره به عمده اقدامات این شرکت در خصوص احیای دریاچه ارومیه گفت: یکی از اقدامات مصوب کاهش ۸درصدی مصارف در حوزه کشاورزی در هر سال بود که بر اساس پیش بینی این مقدار در ۵ سال باید به کاهش ۴۰درصدی میرسید و این موضوع تا حدودی اعمال شده و با صرفه جویی ۳۱ درصدی در حوضه بخشی از این میزان ذخیره شده است.

وی اظهار داشت: هرساله بخشی از آب ذخیره شده پشت سدها به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی میشود که امسال نیز حدود۲۸۰ میلیون متر مکعب آب از سدها به سمت دریاچه رهاسازی شده که این مقدار با احتساب روان آب رودخانه ها تاثیرات مثبت خود را بر دریاچه اعمال نموده است.

دانشجو در خصوص سایر فعالیتهای شرکت آب منطقه ای در راستای احیای دریاچه ارومیه گفت: اقدامات این شرکت در سه بعد سازه ای، حفاظتی و فرهنگی میباشد که در بخش سازه ای به ساخت سد سیلوه و انتقال آب از آن به سوی دریاچه و همچنین لایروبی وسیع رودخانه ها و انهار، در بخش حفاظتی اقداماتی از قبیل مراقبت از برداشتهای غیر مجاز و انسداد چاههای غیر مجاز و برقراری اکیب های گشت و بازرسی جهت جلوگیری از تخلفات منابع آبی میتوان اشاره نمود.

وی در خصوص فعالیتهای فرهنگی شرکت نیز با اشاره به طرح دانش آموزی نجات آب (داناب) آموزش بیش از ۳۰۰ هزار دانش آموز و ۴هزار معلم در زمینه مصرف بهینه منابع آب را از مهمترین فعالیتهای فرهنگی برشمرد و افزود در کنار آن آموزش شوراهای روستا و برگزاری همایشهای متعدد  برای قضات و دیگر اقشار و بهره برداران از فعالیتهای فرهنگی این شرکت محسوب می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی  با اشاره به وضع نامناسب منابع آب زیرزمینی گفت: کشور ما با مصرف ۷۰ درصدی منابع آب تجدید پذیر در وضعیت بحرانی قرار گرفته و امروز استان آذربایجان غربی دیگر از استان های پر آب کشور نبوده و شرایط به وجود آمده جایگزینی فرهنگ سازگاری با کم آبی و همراهی مردم را می طلبد چرا که ادامه این روند عواقب جبران ناپذیری همچون زلزله های شدید و نشست زمین و همچنین پیشروی آب شور به سمت چاههای آب و از بین رفتن کشاورزی در منطقه را در پی خواهد داشت.

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار