یاسوج- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: ارائه تسهیلات اشتغال روستایی در کشور تا سقف شش میلیارد تومان به اختیار استان ها عملیاتی شده است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

ارائه تسهیلات اشتغال روستایی تا سقف شش میلیارد تومان

خبرگزاری مهر : معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری خبر داد:

15266095 کد خبر
28 فروردين تاریخ
 4273896 منبع
 خبرگزاری مهر خبرگزاری
یاسوج- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: ارائه تسهیلات اشتغال روستایی در کشور تا سقف شش میلیارد تومان به اختیار استان ها عملیاتی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید ابوالفضل رضوی عصر سه شنبه در نشست اقتصاد مقاومتی و توسعه مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد افزود: سقف وام های پرداختی تا شش ملیارد تومان در اختیارات استان و تا محدوده ۱۵ میلیارد تومان در حوزه اختیارات ملی است.

رضوی با اشاره به سهم استان کهگیلویه و بویراحمد از تسهیلات اشتغال روستایی، تصریح کرد: سهم این استان از تسهیلات اشتغال روستایی ۳۰۶ میلیارد تومان است که می تواند بیشتر شود و یا در همین میزان بماند.

وی با تشریح این موضوع، افزود: ۷۰ درصد این اعتبار  به استان ابلاغ شده و ۳۰ درصد آن در اختیار حوزه ملی است و در زمانی که استان ۷۰ درصد را جذب کرده باشد، تخصیص داده می شود و اگر این اعتبارات ۷۰ درصد جذب نشود، ۳۰ درصد باقیمانده به استان دیگری اختصاص خواهد یافت.

معاون مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: در راستای ایجاد رقابت در استان ۳۰ درصد این مبلغ را نگه خواهیم داشت و اگر در زمان مقرر که اواخر تیر ماه است با بانک های محور و صندوق کار آفرینی امید بسته نشود و این اعتبارات جذب نشود، ۳۰ درصد به استان دیگری تخصیص می یابد.

رضوی اظهار کرد: پس از جذب،  اعتبارات باید در هشت شهرستان استان طبق فرمول جمعیت روستایی شهرستان و جمعیت بیکار آن شهرستان توزیع شود.

وی با بیان اینکه سهم بخش های مختلف از این منابع مشخص است، تصریح کرد: استاندار اختیار دارد که ۲۰ درصد سهم هر بخش را کم کرده و به بخش دیگری بدهد.

رضوی با تاکید بر تحقق اشتغال پایدار،  گفت: وظیفه ما ایجاد اشتغال پایدار است و باید به آن توجه داشته باشیم.

معاون مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: در رسته های شغلی مشکلی وجود ندارد و رئسای دستگاه های متولی با همکاری استانداری و هماهنگی بخش ملی دستگاه نسبت به تسهیل در پرداخت تسهیلات به این رسته ها اقدام کنند.

وی از حذف ۸ میلیون رسته شغلی تا سال ۲۰۳۰ بر اساس مطالعات یک مؤسسه خبر داد و اظهار کرد: باید مطالعاتی انجام شود که اعتبارات در حوزه اشتغال زایی پایدار هزینه شود و تزریق مناسب و هدفمندی در حوزه اعتبارات انجام شود.

رضوی اظهار داشت: بانک ها باید به پروژه های دارای خروجی و کارشناسی شده با تحقق اشتغال پایدار تسهیلات دهند و کارشناسی توسط دستگاه ها انجام شود و کمیته فنی استان می تواند ظرف دو روز نسبت به مخالفت با پروژه اقدام کند.

وی افزود: ارائه وام با نرخ تک رقمی محدودیت برای توسعه روستایی و عشایری ندارد.

رضوی با اشاره به ظرفیت های کهگیلویه و بویراحمد گفت: ظرفیت های بالای گیاهان دارویی در این استان وجود دارد و گردشگری آن نیز در کشور کم نظیر است و پایداری و درآمد زایی گردشگری در دنیا از بسیاری از حوزه های دیگر بهتر است.

رضوی خاطرنشان کرد: محل اجرای پروژه ها باید روستاها و مناطق عشایری باشد و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر نیز تنها تسهیلات سرمایه گردش با بازپرداخت ۱۸ ماهه دریافت خواهند کرد.

معاون مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: بانک ها در بعضی از استان ها کم لطفی می کنند و باید به دوره مشارکت و تنفس که سه ساله و دوره بازگشت تسهیلات نیز که شش ساله است، توجه شود.

وی افزود: وثایق این تسهیلات سند ملکی یا مسکونی روستایی در خود روستا، سفته، ضمانت نامه های صندوق صادر کننده ضمانت و محل اجرای طرح خواهد بود.

رضوی گفت: کمیته فنی استان باید مرتب تشکیل جلسه داده و بررسی و نظارت صحیحی در موارد مختلف پروژه انجام شود.

رضوی اظهار داشت: بانک ها حداکثر ۱۰ روز برای اعلام پذیرفته شدن یا نشدن طرح اقدام کرده و در صورت پذیرش، متقاضی ظرف یکماه باید ضمانت نامه را ارائه دهد.

وی افزود: ارائه ممهور تاریخ اعلام بانک به متقاضی برای تامین وثیقه ضروری است.

رضوی گفت: اشتغال موضوعی سیاسی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است و نباید از یک زاویه به آن نگاه کرد.

وی افزود: ما باید مردم را به سمت بی نیاز شدن حرکت دهیم و آموزش مهمترین و اولین رکن در این بخش است.

رضوی با اشاره به عنوان های فقر، گفت: یک نوع فقیر دارای مشکلات جسمی و عدم توانایی است که باید حمایت دولتی شود و گروهی دیگر فقر دارای درآمد کم هستند و باید هدفگذاری اصولی برای رشد آنها انجام شود و نوعی دیگر فقیر، دارای جسم سالم و ذهن سالم که دنبال میز اداری هستند که باید به آنها جهت داده و استارت آپ ها در استان ها فعال شود.

وی وجود ۷ واسطه از تولید تا مصرف را یک آسیب دانست و گفت: سود این افراد بیشتر از تولید کننده است و فعال سازی استارت آپ ها در استان ضروری است.

معاون مناطق محروم ریاست جمهوری با تاکید بر حمایت کالای داخلی، بر کاهش هزینه های تولید در بخش های روستایی و عشایری و تحقق محصول با کیفیت با آموزش صحیح تاکید کرد.

  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار