یک قاضی آمریکایی، مهمت هاکان آتیلا، بانکدار هالک بانک ترکیه را به دلیل مشارکت در طرحی برای کمک به دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم کرد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

بانکدار ترک به اتهام نقض تحریم ایران به ۳۲ ماه زندان محکوم شد

خبرگزاری تسنیم

15360063 کد خبر
28 ارديبهشت تاریخ
 1728967 منبع

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، یک قاضی آمریکایی، مهمت هاکان آتیلا، بانکدار هالک بانک ترکیه را به دلیل مشارکت در طرحی برای کمک به دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران به 32 ماه زندان محکوم کرد. دولت ترکیه صدور این حکم را محکوم کرده است.

آتیلای 47 ساله که شهروند ترکیه است توسط قاضی منطقه ای ریچارد برمان در منهتن به زندان محکوم شده است.

این پرونده موجب ایجاد تنش های دیپلماتیک بین آمریکا و ترکیه شده و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه آن حمله ای سیاسی به دولت خود توصیف کرده است.

دادستان های آمریکایی گفتند، محوریت عملیات مذکور برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران، رضا ضراب، تاجر طلای ایرانی-ترک بوده که به ارتکاب کلاهبرداری، تبانی و پولشویی اعتراف کرده و در چند جلسه از دادگاه علیه آتیلا شهادت داده است.

ویکتور روکو، یکی از وکلای آتیلا گفت، موکلش به این حکم اعتراض خواهد کرد، اما حکم صادره را «منصفانه» توصیف کرد.

آتیلا که قبلا معاون هالک بانک ترکیه بود، اکنون مدت 14 ماه است که در آمریکا زندانی است. مدت 14 ماهی که وی زندانی بوده از مجموع حکم زندان وی کسر خواهد شد و وی می تواند به دلیل حسن رفتار زودتر از موعد آزاد شود.

دادستا های آمریکایی به دنبال گرفتن حکم زندان حدودا 20 ساله برای این بانکدار ترک بودند. اما قاضی برمان گفته، شواهد ارائه شده به دادگاه نشان می دهد که وی یک بازیگر کوچک بوده است.

بکیر بوزداگ، سخنگوی دولت ترکیه در واکنش به این حکم در توئیتر خود نوشت: «دادگاه قانون را نقض کرد و یک دادرسی عادلانه انجام نداد... این پرونده مدرک محکمی دال بر همکاری گروه تروریستی فتح الله گولن، سیا، اف بی آی و سیستم دادرسی آمریکاست.»

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار