کوالالامپور- ایرنا- رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین ممنوعیت اعزام کارگران این کشور را به کویت، پس از رایزنی ها و توافق جدید مانیل- کویت در مورد بهبود وضعیت کارگران فیلیپینی لغو کرد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

دوترته ممنوعیت اعزام کارگران فیلیپینی به کویت را لغو کرد

خبرگزاری جمهوری اسلامی

به گزارش روز جمعه ایرنا ، رئیس جمهوری فیلیپین در فوریه سال جاری میلادی (بهمن 96) پس از آنکه جسد یک خدمتکار خانگی فیلیپینی در یخچال خانگی کارفرمای کویتی اش پیدا شد، دستور ممنوعیت موقت اعزام کارگران این کشور را به کویت صادر کرده بود.
این موضوع که سبب ایجاد جنجال سیاسی در روابط دو کشور شده بود در ماههای گذشته با اخراج سفیر فیلیپین از کویت به یک بحران سیاسی تمام عیار میان دو کشور تبدیل شد.
سرانجام'دوترته' درماه گذشته در واکنش به اخراج سفیر این کشور از کویت دستور داد ممنوعیت موقت اعزام کارگران فیلیپینی به این کشور عرب خاورمیانه دائمی شود.
دولت کویت پس از انتشار ویدوئی در فضای مجازی مبنی بر اقدامات فوری سفارت فیلیپین در کویت برای فراری دادن کارگران فیلیپینی، با تعیین ضرب الاجل یک هفته ای برای نماینده سیاسی مانیل، از وی خواسته بود تا حداکثر در مدت یک هفته، خاک این کشور را ترک کند.
این فیلم ویدئویی صحنه هایی را به تصویر کشیده بود که در آن کارکنان سفارت فیلیپین در کویت در حال کمک های فوری به خدمتکاران اهل این کشور بودند که می گویند توسط کارفرمایان کویتی مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.
براساس گزارش های دولت فیلیپین، اکنون حدود 262 هزار کارگر فیلیپینی در کویت مشغول به کار هستند که 60 درصد از آنها (قریب به 150 هزار نفر) را خدمتکاران خانگی تشکیل می دهند.
رسانه های فیلیپینی اعلام کردند فرمان جدید دوترته پس از گفت وگو ها میان مسئولان دیپلماسی دو کشور اتخاذ شده است.
طبق این گزارش ها فیلیپین برای اقدامات مسئولان سفارتش در کویت عذرخواهی کرده و هر دو طرف تلاش کردند روابط خود را اصلاح کنند. مسئولان دو کشور همچنین هفته گذشته قرارداد جدید کار را برای استفاده از نیروهای فیلیپین امضا کردند که این قرارداد راه را برای دستور جدید دوترته هموار کرده است.
حدود 10 میلیون نفر از جمعیت بیش از 100 میلیون نفری کویت را کارگرانی تشکیل می دهند که در کشورهای خارجی مشغول به کار هستند و درآمدهای آنها یکی از پایه های مهم اقتصاد فیلیپین را تشکیل می دهد.
دوترته پیشتر گفته بود کارگرانی که از کویت بازگردند با فرصت های شغلی در چین رو به رو هستند.
وی از چین به عنوان یک 'دوست واقعی' فیلیپین یاد کرد که از کمک هایش برای بازگرداندن کارگران فیلیپینی از کویت استفاده می کند.
کارگران خارجی در بسیاری از کشورهای خاورمیانه ازجمله عربستان و امارات تحت حمایت های قانونی قرار ندارند و کارفرمایان با سوء رفتار حداقل حقوق طبیعی آنها را نادیده گرفته و تحت سخت ترین شرایط کاری از آنها استفاده می کنند. این کارگران مجبور از تسلیم گذرنامه و تلفن های همراه خود به کارفرمایان عرب از جمله سعودی و اماراتی هستند.
سازمان دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل در گزارش های مختلف اعلام کرده که تاکنون شکایت های بسیاری را از دولت های عرب خلیج فارس به دلیل سوء رفتار کارفرمایان آنها با کارگران خارجی ، شرایط بسیار سخت کاری به ویژه دستمزد بسیار ناچیز ، بی اخلاقی های کارفرمایان با کارگران زن و اعمال تنبیه بدنی علیه آنها دریافت کرده است.
آساق **241**1599
  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار