عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: دلالان می‌خواستند زعفران را به بهای اندک از کشاورز بخرند اما با خرید توافقی و عرضه در بورس شفاف سازی قیمت اتفاق افتاد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

خرید توافقی زعفران و عرضه در بورس جلوی زیاده خواهی دلالان را گرفت

خبرگزاری فارس : عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با فارس:

15360298 کد خبر
28 ارديبهشت تاریخ

عباس پاپی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس درمورد گلایه صادرکنندگان مبنی بر ورود سازمان تعاون روستایی به خرید توافقی زعفران و افزایش قیمت این محصول در بازار گفت: این صادرکنندگان تا پیش از اجرای این طرح زعفران را به هر قیمتی که دلشان می‌خواست از کشاورز بیچاره می‌خریدند و فکر می‌کردند که سازمان تعاون روستایی توان خرید همه محصول را ندارد.

وی اضافه کرد: وقتی سازمان تعاون روستایی دید دلالان می‌خواهند هر محصولی را به بهای ناچیز از کشاورز خریداری کنند،  ورود کرده و برای ایجاد رقابت و حمایت از حقوق کشاورز آن را خریداری می‌کند تا به مرور آن را در بازار عرضه کند؛ نه اینکه یک دلال به هر قیمتی که دلش بخواهد محصول را از کشاورز بخرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به خرید زعفران از کشاورزان گفت: با اجرای این طرح برخی دلالان لج کردند و گفتند ما زعفران را نمی‌خریم، تعاون روستایی هم توان خرید زیاد ندارد و در نتیجه زعفران را در نهایت با قیمت اندکی خواهیم خرید در حالی که سازوکار فروش زعفران در بورس مشخص شد و اکنون به هر میزانی که بخواهند می‌توانند زعفران را از بورس تهیه کنند.

پاپی‌زاده در پاسخ به اینکه صادرکنندگان معتقدند قیمت عرضه شده در بورس بسیار بالاتر از قیمت موجود در بازار است، گفت: بورس محل کشف قیمت براساس عدالت است چرا که میزان عرضه و تقاضات قیمت عادلانه را شکل می‌دهد و کشاورزان خرده‌پا نمی‌توانند یک کیلوگرم زعفرانشان را در بورس عرضه کنند.

وی خطاب به آنهایی که عنوان می‌کنند قیمت زعفران در بورس بالا رفته است گفت: اگر فکر می‌کنید این قیمت بالا است آنقدر نخرید و بگذارید برخی افراد این محصول را گران بخرند و ارزان بفروشند اما من معتقدم که تاجران افراد عاقل و محاسبه‌گری هستند.

به گزارش خبرنگار فارس، طی یک سال اخیر سازمان تعاون روستایی برای نخستین بار خرید توافقی زعفران از کشاورزان را آغاز کرد و پس از مدتی عرضه این زعفران‌ها از طریق بورس کالا آغاز شد که انتقاد برخی عرضه‌کنندگان زعفران و صادرکنندگان را برانگیخت.

انتهای پیام/م

  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار