رئیس جمهور فرانسه احتمال هرگونه جنگ تجاری با ایالات متحده به خاطر خروج از توافق هسته‌ای ایران را تکذیب کرده است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

ماکرون هرگونه جنگ تجاری با آمریکا به‌دلیل توافق هسته‌ای ایران را رد کرد

خبرگزاری تسنیم

15360464 کد خبر
28 ارديبهشت تاریخ
 1729044 منبع

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه در سخنانی هرگونه جنگ تجاری با آمریکا بر سر خروج این کشور از توافق هسته ای ایران را رد کرده است. این در شرایطی است که شرکت های اروپایی از ترس تحریم های آمریکا در حال قطع همکاری تجاری با تهران هستند.

رهبران اتحادیه اروپا در نشست صوفیه بر اتخاذ رویکرد واحد و متحد برای حفظ برجام تاکید کرده اند. اتحادیه اروپا اعلام کرده است که با اجرای قوانین مسدود کننده قصد دارد مانع از آسیب دیدن شرکت های اروپایی از تحریم های دولت ترامپ شود. در واقع اتحادیه اروپا یک روند حقوقی را آغاز خواهد کرد که بر اساس آن شرکت های اروپایی از اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران، معاف خواهند شد.

رویترز افزود: با این حال شرکت های اروپایی با انتخاب بین همکاری تجاری با بزرگترین اقتصاد جهان یعنی آمریکا یا ادامه همکاری با ایران روبرو هستند. شرکت های اروپایی در صورت ادامه همکاری با ایران در معرض تحریم و مجازات های سنگینی قرار خواهند داشت.

رئیس سرویس مالی کمیسیون اروپا نیز تاکید کرده است که در حال استفاده از قدرت اتحادیه اروپا برای جلوگیری از تبعیت و پیروی بانک های اروپایی از تحریم های دولت آمریکا است.

ماکرون در سخنانی در بلغارستان گفت: ما یک جنگ تجاری راهبردی را علیه آمریکا درباره ایران آغاز نخواهیم کرد. ما نمی خواهیم تحریم های تلافی جویانه ای را علیه شرکت های آمریکایی اتخاذ کنیم، این اقدام بی معناست.

این در شرایطی است که شرکت توتال فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که در صورت معاف نشدن از تحریم های آمریکا، پروژه توسعه میدان گازی پارس جنوبی را متوقف خواهد کرد.

ماکرون در این باره افزود: رئیس جمهور فرانسه رئیس شرکت توتال نیست. اولویت من تجارت یا همکاری مالی با ایران نیست. اولویت من مسائل ژئوپلیتیک، جلوگیری از تشدید تنش ها و انجام هر کاری برای آزاد کردن اقتصاد و جامعه ایران است.

در حالی که ترامپ توافق هسته ای ایران را بدترین توافق ارزیابی کرده و از آن خارج شده است، اتحادیه اروپا همچنان برای حفظ این توافق تلاش می کند. مقام های اروپایی بر این باورند که راهکار ساده ای برای حفاظت از شرکت ها و بانک های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا وجود ندارد.

در شرایطی که ماکرون در صوفیه صحبت می کرد، شرکت دانمارکی مائرسک بزرگترین شرکت حمل و نقل کشتیرانی جهان نیز اعلام کرده است که از ایران خارج می شود.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز در جمع خبرنگاران در نشست اتحادیه اروپا گفت: همه اعضای اتحادیه اروپا هنوز از این توافق حمایت می کنند، و بر خلاف این واقعیت که آمریکا تصمیم گرفته است تا دیگر در این توافق نباشد، ما به مذاکره با ایالات متحده ادامه خواهیم داد.

سورن اسکو رئیس شرکت مائرسک در سخنانی گفت: این شرکت مجبور است تا تحریم ها را قبول کند. با تحریم هایی که آمریکا قصد اعمال آن را دارد، شما نمی توانید به فعالیت های تجاری در ایران ادامه دهید اگر در آمریکا نیز فعالیت تجاری و اقتصادی داشته باشید و ما همکاری های بزرگ تجاری با آمریکا داریم.

شرکت فولاد دانیلی ایتالیا نیز اعلام کرده است که تامین مالی سفارشات 1.5 میلیارد یورویی از ایران را متوقف کرده است.

آلساندرو تریویلین رئیس شرکت فولادسازی دانیلی ایتالیا گفت: با خروج آمریکا از توافق هسته ای، بانک ها به خاطر ترس از تحریم های ثانویه، دیگر برای تامین مالی پروژه های ایران آمادگی ندارند و حاضر به تامین منابع مالی پروژه ها نیستند.

  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار