آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، در حالی که قیمت نفت به بشکه ای ۸۰ دلار نزدیک می شود و بسیاری از وارد کنندگان مهم نفت دیگر یارانه های سخاوتمندانه قبلی را به مصرف کنندگان سوخت پرداخت نمی کنند، تقاضای جهانی نفت احتمالا امسال کاهش خواهد یافت....
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

تقاضای جهانی نفت احتمالا امسال کاهش خواهد یافت

خبرگزاری تسنیم

15360537 کد خبر
28 ارديبهشت تاریخ
 1729047 منبع

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، در حالی که قیمت نفت به بشکه ای 80 دلار نزدیک می شود و بسیاری از وارد کنندگان مهم نفت دیگر یارانه های سخاوتمندانه قبلی را به مصرف کنندگان سوخت پرداخت نمی کنند، تقاضای جهانی برای نفت احتمالا امسال کاهش خواهد یافت.

این آژانس مستقر در پارس در پیش بینی خود نسبت به رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری تجدیدنظر کرده و آن را از 1.5 به 1.4 میلیون بشکه در روز کاهش داده است.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی همچنین آمده است: «به خصوص با توجه به اینکه در سال های اخیر یارانه های پرداختی به مصرف کنندگان نهایی انرژی در چند اقتصاد نوظهور کاهش یافته یا قطع شده است، اگر رشد قابل توجه قیمت نفت تاثیری بر افزایش تقاضا نگذارد جای تعجب خواهد داشت.»

میزان ذخایر جهانی نفت در ثروتمندترین کشورهای جهان در حال حاضر یک میلیون بشکه کمتر از متوسط 5 سال گذشته است. این بدان معناست که هدف گذاری اوپک و متحدانش برای اجرای توافق کاهش تولید محقق شده است.

«فعلا، تحولات ژئوپلتیک به سرعت در حال تغییر توجه ناظران را از ذخایر نفت منحرف ساخته و تولید کنندگان و مصرف کنندگان در جال بررسی این موضوع هستند که چگونه می توان آشفتگی موجود در بازار نفت را کاهش داد.»

این گزارش حاکی است، ایران به عنوان سومین تولید کننده بزرگ اوپک احتمالا با اختلال شدید در صادرات نفت خود مواجه خواهد شد. آژانس بین المللی انرژی گفته: «خیلی زود است بخواهیم بگوییم در دور فعلی تحریم های ایران چه اتفاقی رخ خواهد داد، اما باید بررسی کنیم که آیا تولید کنندگان دیگر برای تضمین جریان روان عرضه نفت وارد بازار خواهند شد و اختلال در صادرات نفت ایران را جبران خواهند کرد یا نه.»

  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار