سلامت نیوز: ابداع انسولین خوراکی به شکل قرص، می‌تواند بهترین خبر برای افراد دیابتی باشد؛ چرا که آنها را از شر تزریق‌های مکرر روزانه می‌رهاند.به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، چند دهه است که محققان تلاش کرده‌اند راهی برای انتقال انسولین به بدن از طریق دهان در بیماران مبتلا به دیابت پیدا کنند. در حال حاضر این کار در حال پیشرفت است و یک گام به واقعیت نزدیک‌تر شده است.شرکت دارویی "ا...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

عملکرد موفق "انسولین خوراکی" در آزمایش انسانی

سلامت نیوز

15360540 کد خبر
28 ارديبهشت تاریخ
 244145 منبع
 سلامت نیوز خبرگزاری

سلامت نیوز: ابداع انسولین خوراکی به شکل قرص، می‌تواند بهترین خبر برای افراد دیابتی باشد؛ چرا که آنها را از شر تزریق‌های مکرر روزانه می‌رهاند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، چند دهه است که محققان تلاش کرده‌اند راهی برای انتقال انسولین به بدن از طریق دهان در بیماران مبتلا به دیابت پیدا کنند. در حال حاضر این کار در حال پیشرفت است و یک گام به واقعیت نزدیک‌تر شده است.

شرکت دارویی "اورامد"(Oramed) فاز دوم آزمایش بالینی اولین قرص انسولین را برای اثبات اثربخشی انسولین خوراکی خود شروع کرده است.

اگر همه چیز خوب پیش رود، پس از طی مراحل نهایی آزمایش و ثبت و تایید دارو، انسولین خوراکی می‌تواند طی چند سال آتی وارد بازار شود.

انسولین خوراکی به مدت طولانی به عنوان درمان مقدماتی برای درمان دیابت شناخته شده است و بسیاری از دانشمندان تلاش می‌کنند تا یک داروی موثر تولید کنند. چالش بزرگ این است که اسید معده، پروتئین را قبل از اینکه بتواند توسط روده جذب شود، تجزیه می‌کند.

این ابداع بزرگ از شرکت "اورامد" نه تنها کپسولی است که به پوشش حساس به pH مجهز است که از دارو تا زمانی که به روده کوچک برسد، محافظت می‌کند، بلکه همچنین توانایی انسولین در نفوذ به غشای روده و عبور بهتر از طریق جریان خون را افزایش می‌دهد.

این انسولین خوراکی آزمایشات ایمنی فاز 1 و چندین آزمایش فاز 2 را با موفقیت پشت سر گذاشته است که نشان‌دهنده اثر قابل ملاحظه آن در کاهش قند خون است.

این آزمایش جدید برای بررسی اثر دارو بیش از 90 روز تعیین شده است. در مطالعات قبلی، اثربخشی این دارو برای بیش از 28 روز مورد بررسی قرار گرفته بود.

"ناداو کیدرون"، رییس شرکت می‌گوید: این مهم‌ترین مطالعه ما تا به امروز است. یک سال است که از پتانسیل این دارو برای کنترل و نگهداری سطح قند خون اطمینان پیدا کرده‌ایم و به دنبال اثبات مزایای اثربخشی طولانی‌مدت مصرف این قرص خوراکی در عوض تزریق هستیم.

رساندن انسولین به بدن افراد دیابتی، آن هم به شکل قرص به طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند روند درمان میلیون‌ها دیابتی را متحول کند، زیرا رنج و زحمت تزریق‌های روزانه و نظارت دائمی بر سطح قند خون را از بین می‌برد.

ضمن اینکه دستگاه گوارش، انسولین را به نحوی به بدن می‌رساند که تزریق نمی‌تواند این‌گونه عمل کند.

"کیدرون" می‌گوید: انسولین خوراکی نه تنها جایگزین مناسبی برای تزریق‌های دردآور است و روشی است که بسیاری از بیماران مایل به انجام آن هستند، بلکه اثر بیشتر و دارورسانی ایمن‌تری دارد. زیرا روند طبیعی تولید و رسیدن مستقیم انسولین به کبد را شبیه‌سازی می‌کند.

فاز دوم آزمایش بالینی این دارو به پیشنهاد سازمان غذا و داروی آمریکا بعد از ملاقات با سران شرکت شروع شده است و در صورت موفقیت‌آمیز بودن، فاز نهایی اواخر سال 2019 یا اوایل سال 2020 انجام خواهد شد تا در نهایت روانه بازار شود.

چندین شرکت داروسازی در حال حاضر در تلاش برای توسعه انسولین خوراکی با فرمول‌های متفاوت هستند. بنابراین کسانی که از بیماری دیابت رنج می‌برند، طی سال‌های آتی خبرهای هیجان‌انگیزی خواهند شنید.

  1. تودی فا   
  2. علم و فناوری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار