مذاکره کننده ارشد کره شمالی در اظهاراتی مقام‌های کره جنوبی را بی کفایت و نادان خوانده و مانورهای هوایی آمریکا و کره جنوبی را به شدت محکوم کرده است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

تشدید تنش میان ۲ کره/ پیونگ یانگ: با مقام‌های بی‌کفایت کره جنوبی مذاکره نمی‌کنیم

خبرگزاری تسنیم

15360667 کد خبر
28 ارديبهشت تاریخ
 1729077 منبع

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، "ری سون گوون" مذاکره کننده ارشد کره شمالی روز پنجشنبه در سخنانی مقام های دولت کره جنوبی را "نادان و بی کفایت" ارزیابی کرد و ضمن محکوم کردن مانورهای هوایی مشترک آمریکا و کره جنوبی بار دیگر تهدید کرده است که در صورتی که درخواست های پیونگ یانگ عملی نشود، همه مذاکرات با سئول را متوقف خواهد کرد.

این اظهارات تازه ترین نشانه از تشدید مجدد بحران بین دو کره به شمار می رود، آن هم پس از آنکه تنش ها در شبه جزیره کره طی هفته های اخیر کاهش یافته بود.

رهبران دو کره در نشست تاریخی و بی سابقه خود اعلامیه را صادر کرده و موافقت خود را با روند خلع سلاح اعلام کرده اند ولی به نظر می رسد تنش ها بار دیگر در منطقه رو به افزایش است. این در شرایطی است که رهبر کره شمالی قصد دارد 22 خردادماه با رئیس جمهور آمریکا در سنگاپور دیدار کند.

این مقام ارشد کره شمالی ضمن انتقاد شدید از کره جنوبی به خاطر مشارکت در این مانورهای هوایی، تاکید کرد: تا زمانی که اوضاع بحرانی و جدی که منجر به لغو مذاکرات مقام های ارشد دو کشور شده، حل و فصل نشود، هرگز آسان نخواهد بود که مقام های کره شمالی بار دیگر دیدار رو در رویی با رژیم کنونی کره جنوبی داشته باشند.

این در شرایطی است که کره شمالی مذاکرات سطح‌بالای چهارشنبه را به‌دلیل رزمایش کره جنوبی ــ آمریکا لغو کرده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی مانور مشترک میان آمریکا و کره جنوبی را "تحریک‌آمیز و آمادگی برای تهاجم" توصیف کرده است.

کره شمالی همچنین هشدار داده است دیدار تاریخی میان کیم جونگ اون رهبر این کشور و دونالد ترامپ رئیس جمهور کره شمالی نیز ممکن است لغو گردد.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که همچنان به تلاش و برنامه ریزی خود برای برگزاری دیدار بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی ادامه می دهد و هنوز چیزی تغییر نکرده است.

یک مقام کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی نیز گفت: سئول قصد دارد تا نقش فعالتری به عنوان میانجیگر بین آمریکا و کره شمالی ایفا کند.

مذاکره کننده ارشد کره شمالی در ادامه اظهار داشت: در این فرصت، مقام های فعلی کره جنوبی به طور آشکارا ثابت کرده اند که نادان و بی کفایت هستند.

کانگ کیونگ ووها وزیر خارجه کره جنوبی نیز به نمایندگان پارلمان گفته است که کره شمالی و آمریکا اختلافاتی را بر سر نحوه خلع سلاح دارند.

ترامپ نیز روز چهارشنبه اذعان کرده است که هنوز مشخص نیست نشست وی با رهبر کره شمالی برگزار شود.

روزنامه آساهی ژاپن پنجشنبه به نقل از چند منبع آگاه نسبت به اوضاع کره شمالی نوشت: ایالات متحده از کره شمالی خواسته است تا بخشی از کلاهک های هسته ای ، موشک های بالستیک قاره پیما و سایر تسلیحات اتمی اش را طی 6 ماه به خارج از این کشور منتقل کند.

این روزنامه ژاپنی نوشت: اگر پیونگ یانگ با یک برنامه خلع سلاح کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت در نشست 12 ژوئن با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا موافقت کند، واشنگتن نیز ضمانت هایی را به نظام کره شمالی خواهد داد.

  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار