قائم‌مقام فقید دبیر شورای نگهبان معتقد بود که کسی در این شورا به دلیل وابستگی به جناح خاصی رد صلاحیت نمی‌شود و ملاک عمل اعضا در بررسی صلاحیت‌ها، قانون است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

قائم‌مقام فقید شورای نگهبان که بود؟ + سوابق و موضع‌گیری‌ها

خبرگزاری تسنیم

15360754 کد خبر
28 ارديبهشت تاریخ
 1728919 منبع

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا علیزاده عضو حقوقدان و قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان شب گذشته(پنجشنبه، 27 اردیبهشت) مصادف با دوم رمضان 1439 هجری قمری در سن67 سالگی دار فانی را وداع گفت.

بیشتر بخوانید:

پیکر قائم مقام فقید شورای نگهبان تشییع شد + فیلم

تک عکس/ آیت‌الله جنتی بر سر پیکر قائم‌مقام خود

پیام تسلیت کدخدایی در پی درگذشت قائم‌مقام شورای نگهبان

آیت‌الله جنتی درگذشت قائم‌مقام شورای نگهبان را تسلیت گفت

قائم مقام دبیر شورای نگهبان درگذشت+جزئیات مراسم تشییع

مرحوم محمدرضا علیزاده که باسابقه‌ترین عضو حقوقدان شورای نگهبان بود، عمر خود را صرف خدمت به نظام اسلامی کرد، او دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق بود که عضویت حقوقدانی این شورا در پنج دوره اخیر و مسئولیت قائم‌مقامی دبیر در دوره‌های پنجم و ششم شورای نگهبان را در کارنامه خود دارد.

مرحوم محمدرضا علیزاده همچنین سابقه مسئولیت معاونت رئیس قوه‌قضائیه و همین‌طور ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونت بازرسی کل کشور را نیز در کارنامه فعالیت درخشان خود در نظام جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشته است.

img

عضو حقوقدان فقید شورای نگهبان علاوه بر مسئولیت‌های فوق‌الذکر، دادستان انقلاب اسلامی قائم‌شهر، مدیرکل ارزشیابی قضات قوه‌‌قضائیه و در سال‌های پایانی عمر با برکت خویش نیز با حکم آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، علاوه بر عضویت در سِمت حقوقدانی این شورا، قائم‌مقامی این نهاد را هم برعهده داشت.

مرحوم محمدرضا علیزاده که با سابقه‌ترین عضو حقوقدان شورای نگهبان بود که به تازگی نسبت به برخی انتقادات وارده درباره نحوه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و نیز ریاست‌جمهوری گفته بود که در شورای نگهبان کسی به دلیل اینکه وابستگی به یک جناح خاص داشته باشد، رد صلاحیت نمی‌شود و ملاک عمل برای بررسی صلاحیت‌ها در این شورا، قانون انتخابات است.

- مواضع مرحوم علیزاده درباره بررسی صلاحیت‌ها و «سپنتا نیکنام»

مرحوم علیزاده معتقد بود  که شورای نگهبان از منظر مردم، «مرجع داوری» است، بنابراین باید بی‌طرفی در عمل از سوی تمامی اعضا رعایت شود، البته او اقدام را رویه معمول شورای نگهبان عنوان کرده است.

قائم مقام فقید شورای نگبهان همچنین در مصاحبه با سایت شورای نگهبان در پاسخ به برخی ادعاهای اصلاح‌طلبان که گفته بودند بخش اعظم رد صلاحیت‌ها همواره از جناح اصلاح‌طلبان است، از تمامی جناح‌های سیاسی، احزاب و گروه‌ها خواسته بود که دقت کنند هر کسی را جزو جناح خودشان حساب نکنند.

img

براساس این گزارش مرحوم علیزاده همچنین در ماجرای اخیر سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد با دفاع از ممانعت از حضور این منتخب زرتشی طبق حکم دیوان عدالت اداری متذکر شده بود که قانون باید درباره وی رعایت شود و همه باید مطیع قانون باشند.

براساس این گزارش، پیکر مرحوم محمدرضا علیزاده صبح امروز(جمعه، 28 اردیبهشت 97) از مقابل بیمارستان جم واقع در خیابا مطهری تهران تشییع و پس از انتقال به شهر زیرآب از توابع سوادکو و در جوار امامزاده عبدالحق آرام گرفت.

  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار