برخی این تصور را دارند که "تحمل گرسنگی" در ساعتی از روز می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به برخی بیماریها یا ایجاد عوارضی برای جسم انسان شود! بر خلاف این تصور، "تحمل گرسنگی" برای ساعاتی از طول روز، یکی از رموز بزرگ کسب "سلامت جسمی" است؛ اما چطور .......
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

"تحمل گرسنگی" یکی از رموز بزرگ کسب "سلامت جسمی"

خبرگزاری تسنیم

15360834 کد خبر
28 ارديبهشت تاریخ
 1729071 منبع

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بار دیگر ماه مبارک رمضان فرا رسیده است تا فرصتی باشد برای تمرین بندگی و البته مسیری بسیار نزدیک برای دست‌یابی به "تندرستی و سلامت" اما در این مطلب قصد بررسی مختصر یک "تصور غلط" را داریم.

برخی این تصور را دارند که "تحمل گرسنگی" در ساعتی از روز می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به برخی بیماریها یا ایجاد عوارضی برای جسم انسان شود! این افراد در طول سال با همین تصور به محض احساس کم‌ترین میزان از گرسنگی به سراغ مصرف مواد غذایی مختلف می‌روند تا مبادا مثلا دچار برخی ناراحتی‌های معده‌ای و گوارشی شوند.

اما آیا این تصور بر اساس آموزه‌های دینی و مبانی طب سنتی ایرانی ـ اسلامی ما نیز صحیح است؟!

در پاسخ به این سؤال باید گفت "خیر"  اما چطور؟

در منابع روایی ما احادیث صحیح‌السند فراوانی در بیان "فواید گرسنگی" وجود دارد که حکایت از سود بردن بدن انسان به واسطه تحمل گرسنگی برای ساعتی از طول روز دارد تا جایی که حتی در بیان ائمه اطهار تاکید شده است که "هیچ بیماری با گرسنگی جمع نمی‌شود" و روزه‌داری در ماه مبارک رمضان، تمرینی برای تحمل گرسنگی و رسیدن به سلامت جسمی در کنار تزکیه نفسانی است.

از سوی دیگر بسیاری از اساتید طب سنتی  نیز برای حصول به فواید مختلف تحمل گرسنگی و البته با احتساب برخی شرایط در افراد، توصیه به "ترک وعده ناهار" دارند و اینکه ترک وعده ناهار هم باعث حفظ تندرستی، کاهش چاقی شحمی و افزایش کارایی مغز برای فعالیت‌های روزانه می‌شود و البته امروز در قالب مقالات علمی مختلف نیز فواید تحمل گرسنگی برای حفظ سلامت و تندرستی اثبات رسیده است.

بیشتر بخوانید: حفظ تندرستی و افزایش کارایی مغز با ترک "ناهار" + فیلم

در ادامه به برخی از احادیث در باب فواید و سودمندی گرسنگی اشاره شده است:

امام علی علیه‌السلام‌: «هیچ بیماری با گرسنگی جمع نمی‌شود»

همچنین فرمودند: روزه بگیرید تا تندرست باشید. نهج الفصاحه، ح 1854

امام هادی علیه‌السلام: "گرسنگی بر خوشمزه بودن غذا می‌افزاید. بحار ج4 ص 369

توضیح حدیث: علاوه بر این غذا برای بدن سودمند‌تر می‌شود و بدن از غذا بهتر استفاده می‌کند چرا که غذا خوردن در حالی که به غذا اشتها داریم باعث می‌شود آنزیم‌های هضم غذا بهتر ترشح شوند و کار معده و دستگاه گوارش بهتر باشد.

امام على علیه‌السلام: از پرخورى بپرهیز که هر کس پایبند آن شود بیماری‌هایش زیاد مى‌شود. غرر‌الحکم ح  2639

امام علی علیه السلام: همیشه سیر بودن عامل انواع درد‌ها است. غررر‌الحکم ح 1363

پیامبر خدا صلى‌الله علیه و آله: پُرخورى نکنید که نور معرفت در دلهاى شما خاموش مى‌شود. مکارم الأخلاق ص 1026

امام علی علیه‌السلام: سیری یاور خوبی برای گناهان است. غرر‌الحکم ح 9922

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار