امروزه بر اساس آمارهای جوامع غربی میزان ابتلا به بیماری‌ها و بدخیمی‌های پستان یک نفر از هر ده زن در سنین بین ۴۵ تا ۵۵ سال است. بهتر است خانوم ها در دهه سنی بین 45 تا 55 سالگی غربالگری سرطان را انجام دهند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

بیماری هولناکی که زنان را در 50 سالگی تهدید می کند

جام نیوز

15481654 کد خبر
24 خرداد تاریخ
 900970 منبع
 جام نیوز خبرگزاری

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، امروزه بر اساس آمارهای جوامع غربی میزان ابتلا به بیماری‌ها و بدخیمی‌های پستان یک نفر از هر ده زن در سنین بین ۴۵ تا ۵۵ سال است. بهتر است خانوم ها در دهه سنی بین 45 تا 55 سالگی غربالگری سرطان را انجام دهند.

در کشور ما گرچه آمار دقیقی از این بیماری موجود نیست ولی متاسفانه در سال‌های اخیر سرطان پستان اولین علت مرگ زنان در اثر سرطان بوده که نشان می‌دهد آمار فوق در کشور ما نیز کمابیش صادق است. بسیار توصیه میشود که در مورد این بیماری نکات زیر را جدی بگیرید.

۱- مراقبت را باید در سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی با مراجعه به پزشک و معاینه صحیح آغاز کنیم.

۲- اگر در سن ۳۰ تا ۳۵ سالگی هستید باید حداقل یک بار تا بحال مشاوره، معاینه و سونوگرافی پستان شده باشید.

۳- اگر در سن بالای ۳۵ سال هستید باید سالیانه مشاوره، معاینه، سونوگرافی را انجام دهید.

۴- در سن بالای ۴۰ سال علاوه بر موارد بالا انجام ماموگرافی نیز در تشخیص سرطان پستان روش بسیار مهمی است.

موارد فوق در صورتی است که شما در گروه پر خطر سرطان پستان قرار نداشته باشید و گرنه انجام این مراقبت‌ها باید حداقل ۵ تا ۱۰ سال زودتر از حد معمول آغاز شوند.

برای اطلاع، گروه‌های پرخطر عبارت‌اند از

سابقه فامیلی سرطان پستان در اقوام درجه اول

سابقه بیماری در پستان مقابل

اولین زایمان کمتر از ۱۸ وبالای ۳۵ سال

عدم شیردهی

استفاده از داروهای هورمونی به مدت طولانی

سابقه بیماری‌های بدخیم روده بزرگ، تخمدان، در فرد و یا اقوام درجه‌یک

تشخیص و درمان بیماری‌های پستان
مشاوره و معاینه و درخواست انجام ماموگرافی و سونوگرافی را ماماهای آموزش‌دیده، پزشکان عمومی و متخصصین زنان می‌توانند انجام دهند ولی لازم است بدانید تشخیص و درمان بیماری‌های پستان فقط به عهده متخصصین جراحی هست.
گرچه با توجه به پیشرفت تکنولوژی علم پزشکی و کمک گرفتن از جراحی، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی، سرطان پستان امروزه بیماری غیرقابل درمان تلقی نمی‌شود ولی این اصل را به یاد داشته باشیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.
 

رکنا

  1. تودی فا   
  2. علم و فناوری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار