بازار سنگِ‌‌‌مزارتراشان ارومیه در میانه خیابان منتهی به باغ رضوان این شهر، ۳۸ کسبه شاغل در این حرفه را در خود جای داده که آخرین خرید مورد نیاز برای یک انسان را ساخته و پرداخته می‌کنند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

بازار سنگِ‌‌مزارتراشان ارومیه + تصاویر

خبرگزاری تسنیم

15481921 کد خبر
25 خرداد تاریخ
 1749513 منبع

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، بازار سنگِ‌‌‌مزارتراشان این شهر در مجموع از اصناف و کسبه زیادی تشکیل نشده است.

کل اهالی این بازار در 38 مغازه دور یکدیگر در میانه‌های خیابان منتهی به باغ رضوان ارومیه در کنار هم ردیف شده‌اند و حدود یکصد نفر در این واحدها اشتغال به کار دارند.

پرسه زدن در بازار سنگِ‌‌مزارتراشان ارومیه حس و حال عجیبی دارد.

برخی‌ها دوست دارند سنگِ‌‌‌‌مزار خود را تا وقتی که زنده هستند سفارش دهند تا سنگ قبرشان مطابق سلیقه خودشان باشد، چنین افرادی لابد وصیت‌نامه خود را نوشته‌اند و به نامه اعمال خود نیز تا حدودی رسیدگی کرده‌اند و خوش به حال کسانی که رها از گرفتاری‌های دنیا به فکر آراستگی قبر و آخرت خود نیز هستند.

اما در مقابل افرادی نیز وجود دارند که اساساً به فکر مرگ نیستند؛ بنابراین هیچ وقت گذرشان به سنگ قبر فروشی نمی‌افتد و برنامه‌ای برای زیر خاک رفتنشان ندارند، شاید حساب و کتاب افرادی از همین دست است که هنوز با کسبه سنگ‌ِ‌مزارتراشان ارومیه تسویه نشده و سنگ‌ِ‌‌‌‌مزار آنان سالهاست که روی دست سنگ تراش مانده است، چون دیگر کسی چنین مرده‌هایی را صاحب نمی‌شود تا صورتحسابشان را بپردازد.

به هر حال سنگ‌ِ‌‌‌‌‌مزارتراشی هم یکی از شغل‌هایی است که مستقیماً با زندگی افراد سر و کار دارد.

اگرچه برخی گمان می‌کنند اگر مرگ و میر زیاد باشد کار و بار بازار سنگِ‌‌‌‌مزار‌تراشان نیز سکّه است اما در واقع چندان هم این‌گونه نیست بلکه حتی سنگ‌ِ‌‌‌‌مزارتراشی هم به معیشت مردم ارتباط دارد.

عده‌ای که دست‌شان به دهانشان می‌رسد برای اموات خود سنگ‌‌ِ‌‌‌‌مزار آن‌چنانی سفارش می‌دهند که بعضاً میلیون‌ها تومان خرجش می‌شود اما در مقابل هستند کسانی که با چند ده هزار تومن فقط می‌توانند نشانه‌ای بر روی قبر عزیزان خود بگذارند تا قبرشان گم نشود.

این روزها بازار سنگِ‌‌‌‌مزارتراشان ارومیه نیز رونق چندانی ندارد؛ چون چرخ اقتصاد و معیشت مردمان این شهر لنگ می‌زند.

imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimg

گزارش و تصاویر: محمد آقایی پر

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار