یاسوج- ایرنا- مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان حدود 500 خانواده 2 تا پنج معلولی در زمینه های بینایی، شنوایی، جسمی - حرکتی، ضایعه نخاعی و اختلالات روانی دارد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

کهگیلویه و بویراحمد 500 خانواده 2 تا پنج معلولی دارد

خبرگزاری جمهوری اسلامی

به گزارش ایرنا، سید علیرضا موسوی امجد روز پنجشنبه در نشست با جمعی از خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج به مناسبت هفته بهزیستی اظهار داشت: استان دارای 18 هزار معلول است که از این تعداد 6 هزار نفر زیر پوشش بهزیستی بوده و مستمری ماهانه دریافت می کنند و به 12 هزار نفر دیگر نیز در طول سال کمک های موردی ارائه می شود.
وی افزود: برای کنترل رشد معلولیت کهگیلویه و بویراحمد اقداماتی شامل اجباری کردن مشاوره ژنتیک برای خانواده ها، غربالگری زوج های جوان قبل از ازدواج، آغاز 2 طرح تحقیقاتی و پژوهشی در مورد دلایل بروز معلولیت و راهکارهای کاهش آن، نمونه برداری ژنتیکی از چند خانواده معلول و انعقاد تفاهم نامه با یکی از آزمایشگاه های ژنتیک شیراز و یک مرکز مشاوره ژنتیک در جنوب کشور انجام شده است.
مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: 19 تا 25 تیر هر سال به عنوان هفته بهزیستی نامگذاری شده و برنامه هایی نیز برای اجرا در طول این هفته در استان لحاظ شده است.
موسوی امجد عنوان کرد: مهمترین برنامه ها شامل افتتاح 32 واحد مسکن معلولان، بهره برداری از 6 کلینیک مددکاری، افتتاح یک مرکز ترک اعتیاد و بهره برداری از 11 طرح اشتغالزایی ویژه معلولان است.
وی با اشاره به اینکه این طرح ها با مشارکت و هزینه بخش خصوصی اجرا شده، ابراز داشت: شعار هفته بهزیستی امسال «بالندگی و صیانت اجتماعی با توصیه به زیستن» است.
مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برگزاری جشنواره معلولان، برپایی نمایشگاه دستاوردهای معلولان، اجرای تئاتر خیابانی توسط معلولان و اعزام 10 معلول نخبه به تهران برای دیدار با جمعی از مسئولان اجرایی کشور از دیگر برنامه های هفته بهزیستی امسال در کهگیلویه و بویراحمد است.
موسوی امجد اظهار داشت: هم اینک حدود 12 هزار نفر زیر پوشش بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد هستند و از خدمات آن بهره می برند که از این تعداد 6 هزار نفر معلول و مابقی نیز زن سرپرست خانوار است.
وی افزود: پنج هزار نفر معلول و زن سرپرست خانوار در کهگیلویه و بویراحمد برای زیر پوشش قرار گرفتن پشت نوبت هستند که اقدام های لازم در این زمینه در حال پیگیری است و از هیچ تلاشی نیز دریغ نمی شود.
مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد:جامعه هدف و افراد زیر پوشش بهزیستی نتیجه کارکرد نادرست تمامی نهادهای اجتماعی از قبیل خانواده، جامعه، مدرسه و دانشگاه است.
موسوی امجد عنوان کرد: بهزیستی وظایف و رسالت های متعددی دارد به طوری که تا حدود180 فعالیت و ریز فعالیت نیز می رسد.
وی ابراز داشت: کهگیلویه و بویراحمد دارای چهار مرکز نگهداری و درمان بیماران روانی است که از این تعداد 2 مورد در یاسوج، یک مورد در دوگنبدان و یک مورد نیز در دهدشت قرار دارد.
مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: حدود 300 بیمار روانی مرد و زن هم اینک در این چهار مرکز نگهداری می شوند و در حال درمان هستند.
موسوی امجد اظهار داشت: 300 کودک کار و خیابانی در نقاط مختلف کهگیلویه و بویراحمد به ویژه شهر یاسوج و حاشیه آن شناسایی و یک مرکز آموزشی و تفریحی نیز برای آنان در یاسوج ایجاد و راه اندازی شده است.
وی افزود: انتظار می رود که تمامی دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در زمینه مناسب سازی محیط برای تردد معلولان و دیگر قشرهای مردم این استان از جمله جانبازان، سالمندان و زنان باردار همکاری لازم را با بهزیستی استان داشته باشند.
موسوی امجد بیان کرد: بودجه سالانه بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد از 380 میلیارد ریال سال 1395 به 430 میلیارد ریال در سال گذشته رسید.
7535/1662
  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار