‌محمد سیف‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا‌، اظهار کرد: پیشینه تئاتر مدرن نسبت به سینما از قدمت بالاتری در لرستان برخوردار بوده چنانکه در اوایل قرن حاضر تئاتر توسط معلمین و مدرسینی از جمله مرحوم دکتر زرین‌کوب در دبیرستان‌های خرم‌آباد شکل گرفت. وی ادامه داد: تئاتر لرستان در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ توسط بزرگانی مانند حسین شیدایی، غلامحسین لطفی و محمد رایگان (پدر مسعود رایگان) فعال شد و این افراد به نوعی پایه‌گذار تئاتر حر...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

سینمای لرستان‌ از دوران اوج خود فاصله بسیار زیادی گرفته است

خبرگزاری دانشجویان ایران : یک فیلم‌ساز:

‌محمد سیف‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا‌، اظهار کرد: پیشینه تئاتر مدرن نسبت به سینما از قدمت بالاتری در لرستان برخوردار بوده چنانکه در اوایل قرن حاضر تئاتر توسط معلمین و مدرسینی از جمله مرحوم دکتر زرین‌کوب در دبیرستان‌های خرم‌آباد شکل گرفت.

وی ادامه داد: تئاتر لرستان در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ توسط بزرگانی مانند حسین شیدایی، غلامحسین لطفی و محمد رایگان (پدر مسعود رایگان) فعال شد و این افراد به نوعی پایه‌گذار تئاتر حرفه‌ای در لرستان محسوب می‌شوند که توانستند آن را به جایگاه خوبی برسانند و در آن ایام در کنار تئاتر نقش عمده‌ای نیز در مدیریت سینماهای خرم‌آباد برعهده داشتند.

سیف‌زاده اضافه کرد: از طرفی بهترین سینمای لرستان نیز سینمای ۷۰ میلی‌متری رنگین کمان خرم‌آباد بود که با تلاش ایرج جوادی در دهه ۵۰ شروع به فعالیت کرد.

این فعال هنری خاطرنشان کرد: بدون شک اوج فعالیت تئاتر استان را می‌توان در دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ یاد کرد و اوج فعالیت سینمایی لرستان نیز دهه ۷۰ به شمار می‌رود.

وی یادآور شد: امروزه با گذشت دو دهه از ساخت آخرین فیلم‌های سینمایی در لرستان شاهد آن هستیم که سینمای لرستان نسبت به دوران اوج خود فاصله بسیار زیادی گرفته و این موضوع دلایل مختلفی دارد.

سیف‌زاده افزود: خوشبختانه تئاتر لرستان امروز وضعیت بهتری داشته و هنرمندان لرستان توانستند نمایش‌های خوبی در سطح کشور به اجرا درآورند و نامی از تئاتر استان در کشور و سر زبان‌ها بیاورند.

انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار