بندرعباس- ایرنا- دستور ساخت 5 هزار واحد مسکونی ازسوی استاندار هرمزگان، واژگونی 2 دستگاه تانکر حامل سوخت، قتل زوج فرهنگی، افزایش 139 درصدی کشف مواد مخدر و افزایش دما و رطوبت هوا از جمله اخبار مهم هرمزگان در هفته گذشته است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

مهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشت

خبرگزاری جمهوری اسلامی

به گزارش ایرنا، هرمزگان در هفته گذشته (16 تا 23 تیرماه ) شاهد رخدادها و اخبار مختلفی در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دیگر حوزه ها بود که برخی از این اخبار و رویدادها در این گزارش مرور می شود.
**اقتصادی
اخبار حوزه مسکن از جمله اخبار مهم بخش اقتصادی است که خبر ساخت 5 هزار واحد مسکونی در هرمزگان از جمله اخبار مهم این استان در هفته گذشته است.
استاندار هرمزگان عصر شنبه هفته گذشته در نشست ستاد بازآفرینی شهری استان گفت: باید تا پایان سالجاری 5 هزار واحد مسکونی جدید با همکاری اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری ها در بافت های فرسوده شهری استان احداث شود.
فریدون همتی افزود: این واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده شهرهای بندرعباس، میناب، بندرلنگه، بندرخمیر، حاجی آباد و جاسک هدف گذاری شده است.
وی خاطرنشان کرد: احداث این واحدهای مسکونی توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی و مردم و با اعطای تسهیلات از سوی بانک مسکن در بافت های فرسوده انجام شود.
بندر شهید رجایی بزرگترین و پیشترفته ترین بندر کانتینری ایران است و اخبار مربوط آن از اخبار مهم حوزه اقتصادی محسوب می شود.
مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان هفته گذشته اعلام کرد: در 3 ماهه نخست امسال جابجایی 146 هزار TEU کانتینر وارداتی در بندر شهید رجایی صورت گرفت که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش 19.4 درصدی داشته است.
الله مراد عفیفی پور در جمع خبرنگاران افزود: هم چنین در این مدت افزون بر 105 هزار TEU کانتینر صادراتی با افزایش 12.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل در بندر شهید رجایی جابجا شد.
وی بیان داشت: دراین مدت در مجموع 567 هزار و 421 TEU کانتینر پر و خالی در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شد.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان نیز هفته گذشته گفت: بندر شهید رجایی به عنوان مهم ترین و فعال ترین مرز ترانزیتی کشور در سه ماه نخست امسال 29 درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی را به خود اختصاص داده است.
داریوش باقر جوان در جمع خبرنگاران افزود: از بین 32 مرز فعال در کشور، استان هرمزگان مهم ترین و فعال ترین جایگاه ترانزیتی را دارد.
محور بستک به لار طبق اعلام هفته گذشته اداره کل راهداری و حمل نقل جاده ای هرمزگان از روز چهارشنبه 20 تیرماه تا 20 مهرماه مسدود شد.
چهارشنبه هفته گذشته 21 واحد برتر صنعتی ومعدنی هرمزگان با حضور مشاور وزیر صنعت ، معدن وتجارت، استاندار هرمزگان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی وجمعی از تولید کنندگان استان تجلیل شدند.
رییس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان نیز شنبه گذشته به ایرنا گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون، 2 هزار و 828 پرونده تخلف صنفی به ارزش 126 میلیارد ریال در استان تشکیل شد.
عبدالرضا پیروی منش افزود: در این مدت 60 هزار و 100 مورد بازرسی از واحدهای صنفی در هرمزگان صورت گرفت.
وی بیان داشت: در این بازرسی ها 5 هزار و 287 مورد تخلف ثبت شد که این تخلف ها بیشتر در زمینه گران فروشی، کم فروشی و درج نکردن قیمت است.
اخبار حوزه بیمه نیز از جمله اخبار مهم حوزه اقتصادی محسوب می شود و همواره در صدر اخبار مطبوعات قرار دارد.
مدیرکل تامین اجتماعی هرمزگان هفته گذشته در نشستی خبری به مناسبت هفته تامین اجتماعی (19 تا 25 تیر) گفت: این سازمان هفت هزار و 950 میلیارد ریال از کارفرمایان و بنگاه های اقتصادی استان طلبکار است که تسویه آن موجب خدمت دهی بهتر به 947 هزار و 944 نفر بیمه شده زیر پوشش در استان می شود.
سید فاضل حیدری بلوکی اظهار داشت: سازمان مرکزی مبلغی حدود 470 میلیارد ریال به عنوان سهم بدهی دولت در استان هرمزگان به این اداره کل اعلام کرده بود که با استفاده از روش های مالی اوراق مشارکت و اسناد خزانه دریافت شد.
چهارمین کارگزاری رسمی سازمان تامین اجتماعی هرمزگان نیز چهارشنبه هفته گذشته همزمان با دومین روز از هفته تامین اجتماعی در مرکز شهرستان بندرلنگه راه اندازی شد و به صورت رسمی آغاز به کار کرد.
خبر طرح فروش پساب تصفیه شده فاضلاب بندرعباس از دیگر اخبار مهم هرمزگان در هفته گذشته است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت: کلیات طرح فروش پساب تصفیه شده فاضلاب بندرعباس به صنایع غرب این شهر تعیین تکلیف شد و از پایان تیرماه امسال، فروش پساب اجرایی می شود.
رضا مدرس شامگاه سه شنبه هفته گذشته در نشست بررسی کلیات فروش پساب تصفیه شده فاضلاب بندرعباس به صنایع غرب این شهر، اظهار داشت: طبق مصوبه شورای حفاظت از منابع آب، مجوز احداث آب شیرین کن به صنایع دیگر داده نخواهد شد و یکی از منابع تامین کننده آب مورد نیاز صنایع، پساب تصفیه شده فاضلاب بندرعباس است.
**حوادث
هرمزگان هفته گذشته شاهد دو حادثه واتفاق بسیار تلخ بود که در صدر اخبار این استان قرار گرفت.
یک زوج فرهنگی روز سه شنبه هفته گذشته (19 تیرماه) در منزل مسکونی خود در بندرعباس به قتل رسیدند و پیکر آنها 21 تیرماه در آرامستان بندرعباس تشییع و به خاک سپرده شد.
در پی این اتفاق تلخ استاندار هرمزگان دستور ویژه برای رسیدگی به این پرونده صادر کرد.
هرمزگان در هفته گذشته شاهد واژگونی دو دستگاه تانکر حامل سوخت بود که در این حوادث چند نفر جان خود را از دست دادند.
در یکی از این حوادث بر اثر ورود یک دستگاه خودروی حامل سیلندر گاز خانگی به داخل یک سوپر مارکت در جاده میناب به جاسک (واقع در دو راهی جوشکی) و آوار شدن آن، 2 نفر کشته و چهار نفر زخمی شدند.
در حادثه دیگر که دقایق اولیه بامداد روز جمعه 22 تیرماه اتفاق افتاد، واژگونی و انفجار تانکر حامل سوخت در فاصله دوکیلومتری پلیس راه بندرعباس میناب دو کشته برجای گذاشت.
شدت انفجار و آتش به قدری شدید بوده که اثر چندانی از اجساد قربانیان بر جای نمانده بود.
** قضایی و انتظامی
هفته گذشته مراسم تقدیر از 12 قاضی برگزیده استان هرمزگان برگزار شد که یک نفر از آنها قاضی برتر کشوری و 11 نفر قاضی برتر استانی هستند.
فرمانده انتظامی هرمزگان هفته گذشته به خبرنگاران گفت: میزان کشف مواد مخدر در نیمه نخست تیرماه امسال در استان در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته 139 درصد افزایش داشته است.
سردار عزیزالله ملکی افزود: با تلاش ماموران انتظامی هرمزگان و با اجرای طرح های مبارزه با قاچاق مواد مخدر در نیمه تیرماه امسال، در مجموع چهار تن انواع مواد مخدر در استان کشف شد.
**میراث فرهنگی و بهداشت و درمان
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: استحکام های دفاعی تاریخی این استان که تاکنون بیش از 105 نوع آن ها شناسایی شده در فهرست آثار ملی کشور به ثبت می رسند.
عباس نوروزی روز یکشنبه هفته گذشته در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: تاکنون 35 اثر از این استحکام ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: این اداره کل در حال برنامه ریزی برای شناسایی استحکام های دفاعی تاریخی هرمزگان در سال جاری است و بر اساس پیش بینی ها تعداد این آثار به حدود 300 اثر افزایش خواهد یافت.
دهه کرامت از 24 تیرماه همزمان با سالروز میلاد حضرت معصومه(س) آغاز می شود و تا سوم مردادماه همزمان با میلاد امام رضا(ع) ادامه می یابد..
همزمان با دهه کرامت 300 برنامه شاخص فرهنگی و اجتماعی در 22 شهر هرمزگان اجرا می شود.
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه هرمزگان هم هفته گذشته به ایرنا گفت: جشن ازدواج 110 زوج جوان این استان در دهه کرامت (24تیر تا سوم مرداد) برگزار خواهد شد و جهیزیه تهیه شده با کالاهای ایرانی به آنان هدیه می شود.
حجت الاسلام مصطفی آزادی اظهار داشت: همراه با جهیزیه، 80 میلیون ریال وام ازدواج توسط آستان قدس رضوی به هر زوج داده می شود.
اما هفته گذشته 12نفر از چهره های روحانی شاخص هرمزگان و 4 نفر از دانشگاهیان، به عنوان مشاوران فرهنگی شورای شهر بندرعباس منصوب شدند.
حوزه بهداشت و درمان از جمله مهمترین حوزه ها است و اخبار آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است که هفته گذشته اخبار خوبی از این بخش در هرمزگان اعلام شد.
یکشنبه هفته گذشته عملیات اجرایی ساخت بیمارستان فوق تخصصی کودکان در بندرعباس با حضور استاندار هرمزگان، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از مسوولان در محل بیمارستان کودکان آغاز شد.
این بیمارستان فوق تخصصی با 164 تختخواب و در پنج طبقه با زیربنای هشت هزار و 500 مترمربع در مدت زمان دو سال احداث می شود.
عملیات اجرایی 38 طرح بهداشتی نیز هفته گذشته در شهرستان بشاگرد که از مناطق کمتربرخوردار استان هرمزگان است، آغاز شد.
این طرح ها شامل خانه بهداشت، مرکز جامع روستایی و خانه پزشک است که با مشارکت خیران و همکاری دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم تهران اجرا می شود.
**هواشناسی
هفته گذشته هرمزگان شاهد افزایش دما در برخی شهرها تا 50 درجه سانتی گراد و همچنین شرجی و رطوبت نسبی هوا بین 85 تا 90 درصد و در برخی مناطق حتی بیش از 90 درصد نیز بود.
**ورزش
اعزام والیبالیست های هرمزگانی به رقابت های جهانی چین و هلند، اعزام ووشوکار این استان به رقابت های جهانی برزیل، انتخاب الهامی برای چهارمین دور متوالی به عنوان رییس هیات والیبال هرمزگان، دعوت هندبالیست هرمزگانی به اردوی تیم ملی هندبال ساحلی و شکست خانگی 3 بر 2 بر تیم فوتبال ساحلی شهرداری بندرعباس در برابر پارس جنوبی بوشهر از اخبار مهم ورزشی هرمزگان در هفته گذشته است.
7198/ 6048
  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار