یک فروشنده موبایل با بیان اینکه اکنون بازار تقریبا خود را با دلار آزاد تنظیم کرده گفت: الان جنس در بازار نیست و علت آن واردکنندگان سودجویی هستند که می خواهند مانع حرکت بازار به سمت دلار ۴۲۰۰ تومانی بشوند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

سودجوها نمی‌گذارند بازار موبایل طعم دلار ۴۲۰۰ تومانی را بچشد

خبرگزاری تسنیم

15610047 کد خبر
23 تير تاریخ
 1775105 منبع

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، با شروع سال افزایش قیمت‌ ارز باعث برهم زدن تعادل بازار شد تا آنجا که هر روز شاهد رشد قیمت اجناس وارداتی بودیم. بر این اساس بانک مرکزی نرخ ارز را 4200 تومان اعلام کرد و قرار شد که کالاهای وارداتی مشمول دریافت ارز دولتی شوند اما همین موضوع هم باعث دو نرخی شدن کالاها و رانت در بازار شد. زیرا دولت به نوعی از پذیرش دلار بازار آزاد  فرار می کرد و این داستان به اینجا ختم شد که سودجویان با ارز مصوب بانک مرکزی کالا وارد کشور می‌کردند، اما همان کالا با نرخ آزاد در اختیار مشتری قرار می‌گرفت. بازار موبایل هم از این قضیه مستثنی نبود و حدود سه هفته پیش جهش ناگهانی قیمت گوشی اعتراضاتی را به همراه داشت به گونه ای که یک گوشی در مقایسه با قبل عید رشد 60 الی 100 درصدی را تجربه کرد.

 به عنوان مثال گوشی وارداتی چینی شیایومی مدل xiaomi redmi note 4x که در اواخر اسفند 96 با رنج قیمتی حدود 800 هزار تومان معامله میشد به ناگاه در تیرماه به قیمت 1.4 میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

در همین حال بود که وزیر ارتباطات وعده 10روزه برای تعدیل قیمت موبایل را ارائه داد و از سوی دیگر با انتشار لیست واردکنندگان دلار 4200تومانی سعی در باز کردن پنجره شفافیت به سوی ارز یارانه ای دولت کرد. با گذشت 14روز از وعده وزیر به سراغ بازار موبایل رفتیم تا تعدیل بازار موبایل را راستی آزمایی کنیم. اما پس از پرس و جو و بررسی ها از فروشندگان متوجه اتفاق عجیب یعنی نبود جنس و عرضه در این کالای وارداتی شدیم. این موضوع از جهتی تعجب آور است که در سایر کالاهای وارداتی اگر هرگونه تغییرات قیمتی به سبب رانت دلار 4200 و دلالگری و... داشته ایم اما با کمبود و نبود عرضه جنس تاکنون مواجه نشده ایم.

 اما در بازار موبایل گویا دستانی نامرئی و سودجو هستند که نمی خواهند در برهه کنونی بازار موبایل دلار 4200 تومانی به خود ببیند و برای همین مقصود سعی در انبار کردن اجناس یا فروش کنترل شده آن به زیرمجموعه های خود دارند تا بتوانند بازار را در رنج دلار8000تومانی تثبیت کنند.

عباسیان مدیر فروشگاه آراد موبایل معتقد است که بعد از افشا دریافت کنندگان دلار 4200 تومانی بازار تا حدودی رنگ ثبات به خود دیده و جلوی افزایش قیمت افسار گسیخته سه هفته گرفته شده است. وی علت کمبود در بازار را نبود جنس دانست و گفت: الان اینگونه نیست که مغازه دارها جنس داشته باشند و نخواهند عرضه کنند بلکه موضوع نبود جنس در بازار هست.

حسینی فروشنده فروشگاه 19کالا یک علت عمده این نبود جنس را دستهای نامرئی واردکنندگانی می داند که نمی خواهند بازار به سمت دلار 4200 تومانی حرکت کند و برای این منظور با رد کردن و دست به دست کردن به زیرمجموعه ها یا اطرافیان خود بازار را کنترل می کنند زیرا اگر اینگونه عمل نکنند و مستقیم موبایل را به بازار عرضه کنند دستگاه نظارتی و دولت سریعا متوجه گران فروشی آنان خواهد شد. وی افزود: ما قضاوت درباره یک شرکت واردکننده خاص نمی کنیم چون شاید واقعا کالایی برای عرضه نداشته باشد ولی این را می دانیم که تعداد قابل توجهی وارد کننده هستند که جنس دارند ولی عرضه نمی کنند یا اگر هم عرضه کنند همان گونه که گفتم به شکلی است که با رد کردن جنس به افرادی خاص نمی گذارند که بازار به سمت تعدیل پیش برود.

وی با بیان اینکه الان صراحتا می توان گفت بازار موبایل خود را با دلار بازار آزاد تنظیم کرده است گفت: علاوه بر اینکه از طرف عرضه با نبود جنس مواجه هستیم در طرف تقاضا هم می بینیم که عمده مردم ناتوان از خرید هستند و همین بازار را با قفل شدن رو به رو کرده است.

  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار