سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان ‌با اشاره به افزایش هزینه‌های تولید و مشکلات مرغداران این استان گفت‌:‌ هزینه تولید ‌مرغ نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۳۷.۹ درصد رشد داشته است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

افزایش هزینه‌‌های تولید "مرغداران گیلانی" را دچار مشکل کرده است

خبرگزاری تسنیم

15610120 کد خبر
23 تير تاریخ
 1775234 منبع

میرحجت علی‌اکبرنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت:‌ افزایش هزینه‌های تولید،‌ مرغداران گیلانی را با مشکلات اساسی مواجه کرده است به طوری که از اردیبهشت سال گذشته یعنی در عرض تنها یک سال این هزینه‌ها حدود 37.9 درصد رشد داشته‌ است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد:‌ یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل افزایش هزینه‌های بخش تولید،‌ در صنعت پرورش مرغ و دیگر فرآورده‌های مرتبط با آن،‌ نوسانات بسیار شدیدی است که در قیمت انواع نهاده‌های مورد نیاز طیور اتفاق افتاده است.

علی‌اکبرنژاد به میزان افزایش قیمت ذرت دامی و کنجاله سویا به نسبت سال گذشته اشاره کرد و ابراز داشت:‌ به غیر از سایر اقلام مرتبط، نرخ ذرت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 29.7 درصد و قیمت کنجاله سویا نیز حدود 47.7 درصد رشد و افزایش قیمت داشته است.

وی ‌افزایش حقوق کارگری،‌ بهداشت،‌ درمان و حامل‌های انرژی را نیز در وضعیت هزینه‌ تمام شده مؤثر دانست و تصریح کرد:‌ مجموعه تمام این عوامل از رشد نهاده‌ها گرفته تا سایر حوزه‌های دیگر موجب شد هزینه تمام شده عمده‌ترین محصول گیلان یعنی مرغ بیش از 12 درصد رشد پیدا کند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان میزان افزایش هزینه تولید محصول نهایی در مقایسه با اسفند سال گذشته را نیز برشمرد و افزود: به توجه به شرایط موجود اقتصادی،‌ این هزینه‌ها در مجموع نسبت به پنج ماه گذشته حداقل حدود 12.7 درصد افزایش پیدا کرده‌اند.

علی‌اکبرنژاد با بیان این نکته که خشکسالی مسئله‌ای تقریباً جهانی است تصریح کرد:‌ بروز خشکسالی در کشورهای تأمین کننده سویا و ذرت نظیر آرژانتین،‌ که کاهش عرضه شدید و در نتیجه تشدید قیمت این نهاده‌ها را موجب شد در قیمت تمام شده تولید مرغ و تخم مرغ تأثیرگذار است.

وی موضوع کاهش چشمگیر تولید غلات در سطح جهانی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد:‌ بر اساس گزارش سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد"‌فائو" از سال‌های 2.17 تا 2018 تولید جهانی غلات در کشورهای عمده تولیدکننده آن، با کاهش 20 میلیون تنی مواجه بوده است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان ‌کشورمان را از وارد کنندگان نهاده‌های دامی خواند و گفت:‌ 90 درصد واردات نهاده‌ها به ذرت و سویا اختصاص دارد به طوری‌که در سال 96 ایران در رتبه نخست کشورهای واردکننده ذرت و در رتبه هفتم واردات کنجاله سویا قرار داشت.

علی‌اکبرنژاد ‌تولید مرغ با قیمت‌های فعلی را برای مرغداران گیلانی بدون صرفه اقتصادی دانست و ابراز داشت:‌ مرغداران استان با مشکلات زیادی مواجه‌اند و دولت برای حل این مشکل ضمن افزایش قیمت مرغ باید ارز مبادله‌ای جهت واردات نهاده‌ها را در اختیار واردکنندگان قرار دهد.

  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار