به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اعتصاب سراسری به دنبال اعتراضات گسترده‌ای صورت گرفت که روز پنجشنبه در سراسر نیکاراگوئه برگزار شده بود. از آوریل سال جاری میلادی یعنی زمانی که دنیل اورتگا، رئیس‌جمهور چپ‌گرای این کشور آمریکای مرکزی کاهش مزایای بازنشستگی به منظور پوشش کمبودهای امنیت اجتماعی را پیشنهاد داد، نیکاراگوئه دچار ناآرامی و آشوب شد. این برنامه کمی بعد منتفی اعلام شد اما باز هم برگزاری...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

اعتصاب سراسری مخالفان خیابان‌های نیکاراگوئه را خالی کرد

خبرگزاری دانشجویان ایران

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اعتصاب سراسری به دنبال اعتراضات گسترده‌ای صورت گرفت که روز پنجشنبه در سراسر نیکاراگوئه برگزار شده بود.

از آوریل سال جاری میلادی یعنی زمانی که دنیل اورتگا، رئیس‌جمهور چپ‌گرای این کشور آمریکای مرکزی کاهش مزایای بازنشستگی به منظور پوشش کمبودهای امنیت اجتماعی را پیشنهاد داد، نیکاراگوئه دچار ناآرامی و آشوب شد. این برنامه کمی بعد منتفی اعلام شد اما باز هم برگزاری راهپیمایی‌های مرگبار ادامه یافت و منجر به اعلام درخواست استعفای اورتگا و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

گروه‌های حقوق بشر می‌گویند از آغاز اعتراضات تا کنون حدود 300 تن در درگیری‌ها میان نیروهای حامی اورتگا و معترضان کشته شده‌اند که در مرگبارترین اعتراضات در نیکاراگوئه از زمان پایان جنگ داخلی این کشور در سال 1990 میلادی است.

تصاویری تلویزیونی، خیابان‌های خالی و خلوت در بخش‌های مختلف نیکاراگوئه را نشان می‌دهد در حالی که اورتگا و اطرافیانش در یک راهپیمایی تاریخی و سنتی شرکت داشتند.

اورتگا در جریان سخنرانی در این رویداد ضمن انتقاد از بحران جدید، پیشنهاد داد تا مذاکراتی با مخالفان دولتش برگزار شود.

وی گفت: من معترضان را دعوت می‌کنم تا به رویارویی‌ها پایان دهند چراکه همه ما متفق القول می‌خواهیم صلح در نیکاراگوئه جاری باشد.

اورتگا در حال حاضر سومین دوره متوالی ریاست جمهوری‌اش را سپری می‌کند و قانونا تا سال 2021 میلادی زمام امور نیکاراگوئه را در دست خواهد داشت.

اواخر روز جمعه نیز تعدادی از دانشجویان موانعی را در داخل دانشگاه ملی نیکاراگوئه واقع در پایتخت این کشور ایجاد کردند در حالی که گروه‌های شبه‌نظامی حامی اورتگا از بیرون به ساختمان این دانشگاه تیراندازی می‌کردند.

هنوز مشخص نیست که این رویایی تلفاتی داشته است یا خیر.

نمایندگان سازمان‌های جامعه مدنی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام برای پایان دادن به این بن‌بست شده‌اند در حالی که وزیر امور خارجه نیکاراگوئه در جریان نشست سازمان کشورهای آمریکایی در واشنگتن این احتمال را رد کرد.

وی گفت: شما نمی‌توانید با نقض قانون اساسی نهادهای کشور را قدرتمند سازید و دموکراسی کشور را محکم‌تر کنید و خواسته مردمی را که به دنبال تغییر دولت هستند،‌ اعمال کنید.

انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار