آفتاب‌‌نیوز : شهرت، افتخار و کسب درآمد رویایی است که سبب علاقه میلیون‌ها انسان به بازی فوتبال می‌شود اما بیماری‌های مرگ باری در کمین این ورزشکاران است.کارشناسان هشدار می‌دهند بازی فوتبال به ویژه ضربه زدن با سربه توپدر دراز مدت ورزشکاران را به انواع بیماری‌های مغزی دچار می‌کند.از جمله این مشکلات آسیب دیدن قدرت حفظ تعادل بدن و ابتلا به آلزایمر یا سایر مشکل‌های شناختی است.کارشناسان اعتقاد دارند ضربه زد...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

بیماری وحشتناکی که به فوتبالیست‌های حرفه‌ای حمله می‌کند

خبرگزاری آفتاب

15610153 کد خبر
23 تير تاریخ
  534257 منبع
آفتاب‌‌نیوز : شهرت، افتخار و کسب درآمد رویایی است که سبب علاقه میلیون‌ها انسان به بازی فوتبال می‌شود اما بیماری‌های مرگ باری در کمین این ورزشکاران است.

کارشناسان هشدار می‌دهند بازی فوتبال به ویژه ضربه زدن با سربه توپدر دراز مدت ورزشکاران را به انواع بیماری‌های مغزی دچار می‌کند.

از جمله این مشکلات آسیب دیدن قدرت حفظ تعادل بدن و ابتلا به آلزایمر یا سایر مشکل‌های شناختی است.

کارشناسان اعتقاد دارند ضربه زدن مداوم به توپ با سر سبب دگرگونی درماده سفید مغز می‌شود که بر قوه تفکر انسان اثر می‌گذارد.

بازیکنانی که عادت به ضربه زدن به توپ با سرخود دارند معمولاً در آزمون‌های حفظ تعادل نمره‌های پایینی کسب می‌کنند.

دانشمندان اعتقاد دارند ضربه زدن با سربه توپ سبب آسیب به قدرت تفکر و حافظه انسان می‌شود.

این نتیجه‌ها به وسیله دانشمندان دانشگاه دِلاوِر (the University of Delaware) به دست آمده است، دراین پژوهش دانشمندان برروی ۲۰ فوتبالیست ۲۲ ساله آزمایش انجام داده‌اند و از آن‌ها خواسته‌اند درحالی که چشمان خود را بسته اند درمسیر مستقیم راه بروند.

دربخشی دیگر ازاین آزمون، بازیکنان تجهیز‌هایی مورد استفاده قرارداده‌اند که شبیه ساز حالت سقوط از ارتفاع از سمت چپ است و بازیکنان باید تعادل خود را حفظ کنند.

ضربه با سر یکی از تکنیک‌های کاربردی در بازی فوتبال است و آمار‌ها نشان می‌دهند تعداد هد بازیکنان فوتبال در هر سال بین ۱۶ تا ۲۱۰۰ مرتبه است. این ضربه‌ها می‌توانند در آینده به ویژه زمان بازنشستگی از فوتبال سبب آسیب مغزی بازیکنان شوند.

نتیجه‌های این پژوهش در کنفرانس آکادمی مغز و اعصاب آمریکا ارائه شده است.منبع: باشگاه خبرنگاران

  1. تودی فا   
  2. ورزشی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار