ادارهٔ توسعه بین‌المللی آمریکا (USAID) با همکاری سفارت این کشور در کابل، تصمیم دارد دومین نمایشگاه محصولات افغانستان را در شهر مومبای کشور هند برگزار کند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

دومین نمایشگاه محصولات افغانی در هند برگزار می‌شود

پیام آفتاب

15610217 کد خبر
23 تير تاریخ
 81933 منبع
 پیام آفتاب خبرگزاری
imgاین نمایشگاه با عنوان «راهی به سوی رفاه» قرار است ۱۲ تا ۱۵ سپتامبر سال جاری در شهر مومبای هند برگزار شود و ۲۰۰ غرفه محصولات افغانستان را به نمایش بگذارد.
جان بس، سفیر ایالات متحده آمریکا در کابل، در جلسه‌ای که به منظور هماهنگی با سرمایه گذاران و تاجران برگزار شده بود، گفت که افغانستان برای رسیدن به صلح، نیازمند یک اقتصاد خوب و رفاه است. آقای بس افزود که ما تلاش می‌کنیم که در کنار حمایت از نیروهای نظامی افغانستان، تاجران و سرمایه‌گذاران را نیز پشتیبانی کنیم تا آینده‌ای خوب برای افغانستان رقم زده شود.
سفیر ایالات متحده همچنین گفت که در خارج، از افغانستان فقط خشونت، جنگ و دربدری مخابره شده که در گذشته اینطور بوده- اکنون ما می‌خواهیم با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی این تصور را تغییر دهیم.
سال گذشته اولین نمایشگاه محصولات افغانستان در شهر دهلی برگزار شد. در آن نمایشگاه قالین، میوه خشک و تازه، زعفران و سنگ‌های قیمتی به نمایش گذاشته شد.
عادله راز، معین اقتصادی وزارت امور خارجه که در این نشست حضور داشت، نمایشگاه سال گذشته را پر دستاورد خواند و گفت که نمایشگاهی که در سپتامبر برگزار می‌شود نیز همراه با موفقیت خواهد بود.
خانم راز نیز برگزاری این نمایشگاه را درآمدن صلح مؤثر خواند و گفت که عده‌ای بر این باوراند که صلح در افغانستان ممکن نیست، اما سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی می‌تواند ما را به صلح برساند.
چوخو آپا، کنسول سفارت هند در کابل ضمن استقبال از برگزاری این نمایشگاه، گفت که نمایشگاه سال گذشته بسیار موفق بود و بر چرخه اقتصاد دو کشور تأثیر گذاشته‌است.
آقای آپا به موضوع کاهش میوه خشک در شهرش در هند اشاره کرد و افزود که این کاهش قیمت مدیون میوه خشک افغانستان به بازارهای هند است.
او همچنین علاوه کرد که نمایشگاه محصولات افغانستان محصور به روابط افغانستان و هند نیست، بلکه یک نمایشگاه بین‌المللی است. کنسول سفارت هند ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه بتواند، روابط جدیدی بین تاجران افغانستان با هند و سایر کشورها باز کند.
در نمایشگاه سال گذشته حدود ۲۴۰ تاجر از افغانستان، ۵۰۰ تاجر هندی و ۶۰ شرکت آمریکایی سهم گرفته بودند.
الهه شاهین، رئیس بخش توسعه صادرات وزارت تجارت و صنایع گفت که امیدواریم در نمایشگاه سال جاری تا ۲۵۰ میلیون دالر تبادلات تجاری داشته باشیم. به گفتهٔ مسئولان اتاق تجارت و صنایع در نمایشگاه سال گذشته توافقاتی به ارزش ۲۱۵ میلیون دالر امضاء شده بود.
خانم شاهین، تبادلات تجاری با کشور هند را حدود ۸۰۰ میلیون دالر اعلام کرد و گفت که با راه اندازی بندر چابهار این تبادلات بیشتر خواهد شد. او از تاجران و سرمایه‌گذاران کشور خواست که در نمایشگاه سال جاری به صورت گسترده اشتراک کنند و محصولات افغانستان را به نمایش بگذارند.
لازم است ذکر شود که در نمایشگاه سال جاری، علاوه بر قالین، میوه خشک، میوه تازه، سنگ‌های قیمتی و زعفران؛ در بخش‌های تعلیم و تربیه، صحت و انرژی نیز غرفه دایر شود.
  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار