تهران- ایرنا- سفر نماینده رهبری و رئیس جمهوری به روسیه و همزمانی آن با تقلای ضدایرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این کشور موجب شد تا مناسبات تهران- مسکو کانون توجه روزنامه های امروز قرار گیرد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

پیام سفر ولایتی به مسکو

خبرگزاری جمهوری اسلامی : بررسی مطبوعات

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، روزنامه های امروز شنبه بیست وسوم تیرماه، مهمترین محورهای خبری- تحلیلی خود را به موضوعات سفر «علی اکبر ولایتی» به روسیه، ترمیم کابینه دولت دوازدهم و راه های تقابل با تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا اختصاص دادند. گزارش پیش رو به بررسی مهمترین محورهای سیاسی و اقتصادی روزنامه های امروز پرداخته است.

** روابط تهران مسکو در سایه مذاکرات جدید
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل که برای رساندن پیغام مقامات کشورمان به مسکو سفر کرده بود پنجشنبه هفته گذشته با «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه دیدار و پیام مقام معظم رهبری و رییس‌جمهوری ایران را به وی ابلاغ کرد. این سفر در حالی انجام شد که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسراییل نیز همزمان در مسکو حضور داشت و با پوتین ملاقات کرد.
روزنامه «تجارت» در گزارشی تحت عنوان «پیام‌های مقام معظم رهبری و رئیس جمهور تسلیم پوتین شد»، به تشریح جزئیات این دیدار پرداخت و نوشت: طرفین در این دیدار ضمن تاکید بر توسعه همه جانبه روابط فی مابین در حوزه‌های دفاعی، نفتی، هسته‌ای، صنعتی، کشاورزی، توسعه‌، تجارت و ... درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.
«تسلیم پیام رهبر انقلاب و دکتر روحانی به رئیس‌جمهور روسیه» یکی از عنوان های روزنامه «جمهوری اسلامی» بود که در آن آمده است: ولایتی به مذاکرات خود با پوتین درباره همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه نفت اشاره و خاطرنشان کرد «اظهارات رئیس جمهوری روسیه حاکی از این بود که روابط نفتی دو کشور می‌تواند تا سقف 50 میلیارد دلار برسد. روسیه آماده است تا این رقم را در بخش نفتی ایران سرمایه‌گذاری کند که در صورت تحقق آن خروج برخی از شرکت‌های نفتی از کشور جبران خواهد شد.»
«علی خرم» نماینده پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل در یادداشتی تحت عنوان «تجربه تلخ از عدم تعهد روس‌ها» که در روزنامه «جهان صنعت» انتشار یافت نوشت: سفر ولایتی به روسیه را از دو منظر می‌توان مورد بررسی قرار داد که هر یک از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار هستند. یکی از این وجوه شرایطی است که اسراییل برای ایران ایجاد کرده است. ... بخشی دیگر از مذاکرات ولایتی و پوتین به طور قطع ارتباطی تنگاتنگ با تحریم‌های بین‌المللی ایران دارد؛ تحریم‌هایی که منجر به ایجاد خلا در مسایل اقتصادی کشور و روابط بین‌الملل شده است.
در بخشی از این گزارش آمد: اما تجربیات قبلی خلاف این موضوع را نشان می‌دهد و بیانگر آن است که نمی‌توان اطمینان حاصل کرد که روس‌ها مذاکرات و تعهدات خود را تا کجا جدی بگیرند.صداقت روس‌ها و تعهد آنها نسبت به قول‌های مثبتی که می‌دهند در گذشته خدشه‌دار شده و کماکان این پرسش مطرح است که آیا روس‌ها ایران را به سرانجام خطرناکی نزدیک می‌کنند؟
روزنامه «سازندگی» نیز تیتر یک خود را با عنوان «50.000.000.000 دلار سرمایه گذاری روسی در ایران» به سفر ولایتی به روسیه و دستاوردهای این سفر اختصاص داد.

** ضرورت تغییر در کابینه
چندی است که از لزوم ترمیم کابینه سخن به میان می آید اما تا به امروز اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است؛ این موضوعی بود که روزنامه «آرمان امروز» در گزارشی با عنوان «دولت تغییرات کابینه را کلید بزند» به آن پرداخت.
به نوشته این روزنامه، فشار اقتصادی و معیشتی که بر مردم شریف در ماه‌های اخیر وارد شده نیازمند یک بازنگری جدی در رفتار و عملکرد اقتصادی دولت دارد تا هرچه زودتر از کاهش بیش از حد قدرت خرید مردم جلوگیری شود. بر این اساس طی نامه 187 نفر از نمایندگان خانه ملت درخواست شد که با توجه به عملکرد نامناسب مدیران ارشد اقتصادی کشور طی سال‌های اخیر که موجبات بی اعتمادی روزافزون مردم نسبت به تصمیمات و سیاست‌های ابلاغی و اجرایی در بخش اقتصاد کشور را باعث شده است بازنگری در تیم اقتصادی دولت به طور عاجل صورت پذیرد تا تیم اقتصادی جدید با رویکردی چابک و درک حساسیت‌های کنونی هرچه کارآمدتر و شفاف‌تر در صحنه اقتصادی حاضر شود.
روزنامه «خراسان» نیز در یادداشت «تاخیر زیان بار در اصلاح کابینه» نوشت: با گذشت حدود چهار ماه از سال و تداوم تنش در بازار ارز که تبعات تورمی و رکودی آن به تدریج در حال آشکار شدن است، تصور می رفت که دولت در کنار تصمیماتی که گرفته یا باید بگیرد، اقداماتی برای تغییر در کابینه انجام دهد. تردیدی نیست در شرایطی که اقتصاد یک کشور با وضعیت حاد و چالش برانگیز در بخش هایی حساس نظیر بازار ارز مواجه می شود و در شرایطی که فشارهای تحریمی آمریکا مجدد اقتصاد کشور را تحت فشار قرار داده است، اعتماد آفرینی برای مردم و فعالان اقتصادی، ضروری ترین اقدام برای برون رفت از این چالش است.
در ادامه این یادداشت آمده است «یکی از مهم ترین اقدامات اعتماد بخش، تغییر در بخش هایی از دولت است که عملکرد ضعیفی از خود به جا گذاشته اند و به وعده هایشان عمل نکرده اند یا حداقل تصور عموم مردم و کارشناسان این است که فرد یا افرادی در کابینه ضعیف عمل کرده اند.»
«گرفتار بی‌تصمیمی شده‌ایم» عنوان یادداشت روزنامه «ابتکار» بود که در آن می خوانیم: این روزها هرچه می‌گذرد و «تصمیم» نمی‌گیریم، گرهِ مشکلات کورتر می‌شود. شوربختانه هیچ علائمی که نشان دهد فردا وضع بهتر از امروز خواهد شد وجود ندارد. هیچ کس سهم مسئولیتش را در مقابلِ بحران‌ها و تغییرطلبیِ مردم نمی‌پردازد. همه ارکانِ قدرت در برابرِ تغییر، سخت‌جانی می‌کنند... نمی‌توان گفت که ما عزمِ شفاف‌سازی داریم درحالی که در گفتار و رفتارِ هیچ مقامی در قدرت ترازِ پاسخگویی تغییری نکرده باشد. نمی‌توان امید به تغییرِ وضعِ کنونی داشت درحالی که هیچ مسئولی سهمی از اشتباهاتِ راهِ طی شده را نپذیرد.
روزنامه «وطن امروز» نیر در گزارش « راهبرد کدام است؟» به موضوع تغییر در کابینه پرداخت و نوشت: این روزها همه از تغییر تیم اقتصادی دولت سخن می‌گویند؛ البته این گزینه برای کوتاه‌مدت مناسب است اما نگارنده پا را یک گام فراتر می‌نهد؛ پیشنهاد راقم این سطور لزوم تغییر مدل توسعه و الگوی پیشرفت است. راه‌حل اساسی تغییر پارادایم ذهنی سیاست‌گذاران اقتصادی است. اگر نقشه راه عوض نشود، تغییر مهره‌ها راه به جایی نخواهد برد، باید دولت و همه اجزا و ساختارها و سیاست‌هایش گردشی به سمت الگوی داخلی داشته باشند.

** سیاست های ترامپ و سرنوشت صادرات نفت ایران
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا پس از خروج از برجام صادرات نفت ایران را هدف قرار داده تا از این طریق بیشترین فشارها را بر تهران وارد سازد.
روزنامه «عصر اقتصاد» در گزارشی با عنوان «روزهای آمادگی ایران برای شرایط سخت»، آورد: با توجه به تحریم های آمریکا و خروج ترامپ از برجام این اقدام برای ایران از اهمیت بالایی برحوردار است و به این ترتیب کشورمان برای مقابله با پیامدهای ناشی از تداوم یا حتی تشدید تحریم‌های اقتصادی ایران آمادگی بیشتری پیدا خواهد کرد.
روزنامه «دنیای اقتصاد» با انتشار عنوان «زمان اثر تحریم‌های نفتی در اقتصاد»، به نقل از «جعفر مهدی‌زاده» مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی آورد: کاهش آسیب‌های احتمالی خروج آمریکا از برجام و جلوگیری از بروز نوسانات در فضای اقتصاد کلان با تدابیر احتیاطی امکان‌پذیر است. در مقطع کنونی، ارزیابی دقیق آثار و عوارض خروج آمریکا از برجام به ویژه از منظر مدیریت عواقب منفی و مقابله با آن، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. وی افزود: با توجه به نقش مسلط آمریکا در اقتصاد جهانی و بازارهای مالی، خروج آمریکا از برجام در کوتاه‌مدت می‌تواند آثار معناداری بر اقتصاد ایران داشته باشد که البته دامنه این آثار بستگی به حضور اروپا و نقش حمایتی آنها برای تداوم برجام خواهد داشت.
مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی ادامه داد: با این وجود، به نظر می‌رسد با افزایش فشارهای آمریکا صادرات نفت ایران کاهش یابد که این امر با توجه به وابستگی اقتصاد کشور به نفت، کاهش رشد اقتصادی کشور را به همراه خواهد داشت، ولی با توجه به زمان‌بندی اجرای تحریم‌ها، آثار منفی خروج آمریکا از برجام عمدتا به سال آینده منتقل خواهد شد.
این روزنامه در گزارشی دیگر با عنوان «3 مانع ترامپ در احیای تحریم نفتی ایران» نوشت: دولت ترامپ تلاش می‌کند استراتژی دولت اوباما به‌منظور قطع صادرات نفت ایران را به‌کار گیرد، تا به‌واسطه آن بتواند دولت ایران را مجاب به اعطای امتیازاتی کند. در این باره اما دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد دونالد ترامپ نمی‌تواند در این زمینه موفق باشد. با وجود خودداری متحدان بین‌المللی آمریکا از همکاری با دولت ترامپ در به انزوا کشیدن ایران، به‌نظر نمی‌رسد تحریم‌های ترامپ کارآیی لازم را داشته باشند. از طرفی، با وجود اینکه اتحادیه اروپا – به‌عنوان اصلی‌ترین متحد آمریکا – امید دارد از ایران در مقابل تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا محافظت کند، اما شرکت‌های بین‌المللی در حال خروج از ایران هستند و پالایشگاه‌ها در سراسر جهان کاهش واردات نفت خود از ایران را آغاز کرده‌اند.
به نوشته این روزنامه، مشکل اصلی که می‌تواند ناامیدی دولت ترامپ را به همراه داشته باشد، بازار نفت است. به عقیده کارشناسان حوزه نفتی، در حال حاضر بازار نفت جهانی در موقعیت بسیار متفاوتی نسبت به دوران 2012 تا 2015 قرار دارد. بازار نفت جهان در حال حاضر رقابتی‌تر و محدودتر از سال‌های اخیر خود بوده است، امری که می‌تواند ایالات متحده را به‌رغم میل باطنی، مجاب به اتخاذ مواضع ملایم‌تر نسبت به ایران کند.
«مواجهه چالشی با کاهش قابل توجه عرضه ایران»، از عنوان های روزنامه «تعادل» بود که در آن آمده است: در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه گزارش‌های ماهانه اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی منتشر شد. در هر دو این گزارش‌ها موضوع سرنوشت عرضه نفت خام ایران مورد توجه است، هر چند در گزارش اوپک صراحتا نامی از ایران برده نمی‌شود اما در گزارش IEA به وضوح از ایران صحبت شده و نخستین برآورد نسبتا جدی از حد و حدودی که ممکن است در آینده از صادرات نفت خام ایران کاسته شود، بیان شده است.
در ادامه این گزارش می خوانیم: آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی که روز پنج‌شنبه منتشر کرد، نوشته است که با توجه به «تصمیم جدی امریکا برای کاستن از صادرات نفت خام ایران تا جایی که ممکن است» به نظر می‌رسد، صادرات نفت خام ایران نسبت به دور قبلی تحریم‌ها نیز بیشتر کاهش یابد. این بدین معناست که عرضه جهانی نفت خام با چالشی بزرگ روبه ‌رو می‌شود.
روزنامه «جهان صنعت» با انتخاب عنوان «قیمت‌ بالای نفت به رشد اقتصادی جهان لطمه می‌زند» چنین نگاشت: انتظارها درباره کاهش عرضه نفت خام ایران در پی تحریم‌های جدید آمریکا در کنار افت تولید ونزوئلا و وقفه‌های تولید در لیبی، کانادا و پروژه‌های برداشت نفت در دریای شمال، سبب رسیدن قیمت‌ نفت خام به بالاترین سطح از سال 2014 در هفته‌های اخیر شده است و نگرانی مصرف‌کنندگان درباره آسیب‌های اقتصادی حاصل از قیمت‌های بالای نفت و تاثیر منفی بر تقاضای جهانی نفت را برانگیخته است.
در ادامه این گزارش به نقل از «حسین کاظم‌پور‌ اردبیلی» نماینده ایران در هیات عامل اوپک آمده است: افزایش قیمت نفت ناشی از سیاست‌های تحریمی آمریکا به رشد اقتصادی چین، اروپا و دیگر مصرف‌کنندگان آسیب می‌رساند. این اقدام بسیار شبیه تصمیم‌های اخیر ترامپ در حوزه تجاری است. افزایش قیمت نفت ناشی از سیاست‌های ترامپ سبب بالا رفتن افزایش هزینه قبض‌های مصرف انرژی در اروپا، ژاپن، چین و هند شده و این شرایط مانند تعرفه‌های تجاری اعمال شده از سوی واشنگتن بر روند رشد اقتصادی این کشورها تاثیر منفی گذاشته است.

پژوهش**9242**9279
  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار