حجت رضازاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از موارد مهمی که مدرنیته به آن بسیار بها داده آزادی و استقلال فردی است. مدرنیته در واقع اعتراضی بود به سبک زندگی سنتی. سبک زندگی سنتی علی‌رغم مزایای بسیار یک عیب بزرگ داشت. در گذشته بیشتر به مجموع افراد توجه می‌شد تا هر فرد به‌تنهایی. وی ادامه داد: در گذشته به نیازهای شخصی افراد توجه بسیاری نمی‌شد. معمولاً زن و فرزندان خانواده حق اظهار نظر نداشتند...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

مدرنیته اعتراضی به سبک زندگی سنتی

خبرگزاری دانشجویان ایران

حجت رضازاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از موارد مهمی که مدرنیته به آن بسیار بها داده آزادی و استقلال فردی است. مدرنیته در واقع اعتراضی بود به سبک زندگی سنتی. سبک زندگی سنتی علی‌رغم مزایای بسیار یک عیب بزرگ داشت. در گذشته بیشتر به مجموع افراد توجه می‌شد تا هر فرد به‌تنهایی.

وی ادامه داد: در گذشته به نیازهای شخصی افراد توجه بسیاری نمی‌شد. معمولاً زن و فرزندان خانواده حق اظهار نظر نداشتند و مرد به‌تنهایی تصمیم می‌گرفت. اینکه آمار طلاق در گذشته کمتر بوده به معنای مدارای بیشتر افراد نیست، طلاق عاطفی میان زوجین بسیار مشاهده می‌شد. این نادیده گرفته شدن موجب ایجاد فرهنگ مدرنیته و استقبال فراوان از آن شد. در فرهنگ مدرنیته به نیازهای هر فرد توجه می‌شود و آن‌ها حق رسیدن به آرمان‌ها و ایده‌آل‌های خود را دارند.

این مشاور خانواده با اشاره به اینکه سبک مدرنیته مشکلات دیگری را به جامعه افزود، تصریح کرد: در این فرهنگ اشخاص به‌طور افراطی مشغول برطرف‌ کردن نیازهای شخصی خود و بسیار زودرنج شدند. در خانواده‌ها با مهم‌ شدن نیازهای شخصی، افراد با کوچکترین مشکلی به طلاق‌ روی‌ می‌آورند. در سبک مدرنیته آسایش هر شخص حائز اهمیت است و آن‌ها تمایل کمتری برای فرزندپروری و پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی دارند. در مقابل در زندگی سنتی صله رحم بیشتر صورت می‌گرفت، افراد با یکدیگر صحبت می‌کردند و مشکلات روحی و روانی کمتر بود.

رضازاده با اشاره به اینکه در سبک مدرنیته لذت‌ها پررنگ شدند، خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات جامعه مدرن بازگشت به سبک زندگی گذشته اشتباه است. نقطه قوت مدرنتیه این است که تکنولوژی را به همراه داشت و زندگی را برای انسان‌ها آسان کرد. بها ندادن به مبانی ارزشی و دینی و تنها اولویت‌ دادن به انسان از نقاط ضعف این سبک است.

وی تصریح کرد: برای حل این مشکلات افرادی که در جامعه تاثیرگذار هستند باید یک الگوی ایرانی و اسلامی طراحی کنند و به حمایت ارزش‌های دینی بپردازند. ارزش‌های دینی و اسلامی به هر دو بُعد نیازهای فردی و اجتماعی توجه می‌کند. اگر زندگی زوجین بر اساس ارزش‌های دینی باشد و الگوی فکری خود را تغییر دهند، آن‌ها یاد می‌گیرند از خودمحوری  بکاهند و با یکدیگر مدارا  کنند.

انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار