عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه تک تألیفی کتب درسی برای آموزش و پرورش سم است، گفت: سازمان پژوهش باید تک تألیفی کتاب درسی را رها کند و بر چندتألیفی کتب نظارت کند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

تک تألیفی کتب درسی برای آموزش و پرورش سم است

خبرگزاری فارس : عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس:

15610300 کد خبر
23 تير تاریخ

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمود مهرمحمدی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس در برنامه تلویزیونی پرسشگر با اشاره به چالش‌های سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، اظهار کرد: سند تحول بنیادین، زیرنظام‌هایی را پیش بینی کرده است که یکی از آنها برنامه درسی است؛ الگوی نظری و نزدیک به اجرا در سند تحول برای همه زیرنظام‌ها پیش‌بینی شده است.

وی افزود: متأسفانه هنوز کار سند به سامان نرسیده بود، سند برنامه درسی ملی به صورت موازی تنظیم، تصویب و اجرا شد و این سردرگمی موجود از لحاظ همین سند برنامه درسی ملی است.

مهرمحمدی با بیان هر دو سند برنامه درسی ملی و سند تحول آموزش و پرورش، مرجع قانونی هستند، گفت: یکی از آسیب‌ها و علل عدم کارآمدی در نظام محتوایی آموزش و پرورش، ابهام و دوگانگی در زیرنظام برنامه درسی است؛ در سند تحول تصویر دیگری از برنامه درسی ارائه شده و انعطاف‌هایی دارد که به وضوح در سند برنامه درسی ملی دیده نمی‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اکنون کتب درسی ما نیاز به تحول واقعاً بنیادین دارند، عنوان کرد: نیاز است مدیریت جدید نگاه عمیق‌تر و ساختارشکنانه‌تری داشته باشد؛ اگر بخواهیم مروری بر تغییر و تحولات سال‌های گذشته کنیم، منصفانه باید قدردان باشیم.

سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان افزود: نباید غافل شد که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی هم برنامه‌ریزی و هم تولید کتاب درسی را انجام می‌دهد و یکی از مصائب اساسی این سازمان گرفتار شدن در عملیات تولید و چاپ کتب است؛ سازمان پژوهش باید تألیف را از برنامه‌ریزی جدا کند اما متأسفانه فهم دقیقی از تمایز این دو پدیده نداریم؛ سازمان بخشی حاکمیتی است که باید متکفل تولید برنامه درسی باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه سیاست چندتألیفی ده‌ها سال مورد بحث بوده اما محقق نشده است، گفت: سازمان پژوهش باید تک تألیفی کتاب درسی را رها کند و بر چندتألیفی کتب نظارت کند.

مهرمحمدی با تأکید بر اینکه ایده آل آن است که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وظیفه حاکمیتی‌اش که برنامه‌ریزی درسی است را انجام دهد، افزود: چشم ها را بشوییم و بار دیگر ببینیم. تک تألیفی برای سیستم ما سم است.

وی ادامه داد: باید امکان دهیم که دیگران هم وارد شده و در تألیف کتب درسی مشارکت داشته باشند؛ می‌شود در مقیاس کوچک چندتألیفی را در برخی درس‌ها انجام داد و چابک‌سازی باید در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی صورت گیرد.

انتهای پیام/

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار