به گزارش ایسنا، روستای آرک در ٣٥ کیلومتری مرکز بخش خوسف و در دامنه رشته کوه‌های معروف به آرک و بین آباد واقع شده است. برخورداری از آب وهوای کوهستانی و آب شیرین و گوارا برای آشامیدن و کشاورزی به این روستا صفای دیگری بخشیده است، طبیعت بکر این روستا در جای خود کم نظیر است. آبشار بسیار زیبایی که در بین باغات و از محل قنات تا مزارع گسترده شده، آرک را به روستای هدف گردشگری تبدیل کرده است. علی صالحی رئیس اداره ...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

لذت سفر تابستانه به طبیعت بکر روستای آرک را از دست ندهید

خبرگزاری دانشجویان ایران

به گزارش ایسنا، روستای آرک در ٣٥ کیلومتری مرکز بخش خوسف و در دامنه رشته کوه‌های معروف به آرک و بین آباد واقع شده است.

برخورداری از آب وهوای کوهستانی و آب شیرین و گوارا برای آشامیدن و کشاورزی به این روستا صفای دیگری بخشیده است، طبیعت بکر این روستا در جای خود کم نظیر است.

img

آبشار بسیار زیبایی که در بین باغات و از محل قنات تا مزارع گسترده شده، آرک را به روستای هدف گردشگری تبدیل کرده است.

علی صالحی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف در گفت و گو با ایسنا گفت: به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و توپوگرافی منطقه روستای آرک در شیب تند زمین وبر روی یک تپه شکل گرفته که خانه‌ها معمولا از پایین به طرف بالا به صورت یک بافت به هم پیوسته ساخته شده به صورتی که در برخی نقاط به دلیل اختلاف ارتفاع زیاد سقف بعضی از خانه‌ها به عنوان حیاط خانه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: به دلیل بافت متراکم روستا مسیرهای دسترسی به خانه‌ها یا از کنار بافت بوده یا هم به وسیله مسیرهای دسترسی باریک و ساباط‌ها  به هم متصل می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی خوسف اظهارکرد: معماری منازل غالبا به صورت درون‌گرا بوده به صورت حیاط مرکزی یا هم به وسیله مسیرهای بن بست یا ساباط به فضایی منتهی می‌شود.

وی افزود: برخورداری از آب وهوای کوهستانی، آب شیرین وگوارا صفایی به این روستا بخشیده و علاوه بر اینکه مردمانی که هنوز در دل روستاها با وجود مشکلات دست از کارو تلاش برنمی‌دارند وبه زندگی امید دارند .

img

از قلعه تاریخی تا آبشارهای بکر روستای آرک

رئیس اداره میراث فرهنگی خوسف اظهارکرد: این روستا به عنوان جاذبه گردشگری بوده که آبشاری بزرگ وزیبا دارد که در راس کوه قرار گرفته و در پاییز این روستا دیدنی می‌شود.

صالحی ادامه داد: مردم در روستاهای اطراف برای آرد کردن گندم‌های خود هنوز از آسیاب آبی گاهی استفاده می‌کنند که این نشان می‌دهد زندگی در آرک جریان دارد.

وی تصریح کرد: این روستا به دلیل موقعیت خاصی که دارد و قرار گرفتن در میان رشته کوه‌های بلند آب و هوای مطبوع و آبشارهای طبیعی و پوشش گیاهی فراوان و قرار گرفتن خانه تاریخی غفاری و همچنین درجه حرارات پایین نسبت به نقاط دیگر شهرستان موقعیت مناسبی برای گردشگران است تا علاوه بر لذت بردن از بافت تاریخی آن چند ساعتی را هم در هوای مطبوع آن به استراحت بپردازند.

صالحی گفت: روستای آرک به لحاظ   مواهب خدادادی موجود در آن و وجود دو عنصر مهم اولیه برای حیات بشر یعنی چشمه‌های جوشان آب و آبشار معروف آن، در کنار زمین مناسب برای کشت و زراعت، از سابقه سکونت و قدمت تاریخی نسبتا زیادی برخوردار است.

وی یادآورشد: وجود قلعه‌های موسوم به قلاع اسماعیلیه، گویای سوابق تاریخی این روستا و ساکنین وقت آن در ادوار مختلف بوده و در نتیجه به دلیل سابقه تاریخی سکونت بشر، از بناهای و آثار تاریخی بجا مانده زیادی نیز برخوردار است.

img

استعدادها وجذابیت‌های مختلف و متنوع در روستای آرک

محمد شفیعی فرماندار خوسف نیز به ایسنا گفت:   پیشینه تاریخی خوسف به پیش از اسلام می‌رسد و یکی از کهن‌ترین شهرهای خراسان‌جنوبی محسوب شده که در منابع تاریخی از آن با نام‌های خسف، خسب، خوسف یاد شده است.

وی افزود: بافت قدیمی خوسف نیز که در طول حیات چند صد ساله خود فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده از این امر مستثنی نبوده و در جریان شکل‌گیری و رشد خود بسیار از این عوامل متاثر شده است.

شفیعی درخصوص روستای آرک خوسف نیز گفت: روستای آرک دارای استعدادها وجذابیت‌های مختلف ومتنوعی است.

وی ادامه داد: این روستا علیرغم دارا بودن جمعیت محدود دارای اماکن تاریخی متعددی است که از آن جمله قلاع قدیمی واقع در کوه‌های روستا که به همین نام معروفند نام برد.

فرماندار خوسف با بیان اینکه شغل غالب مردم کشاورزی و به ندرت دامپروری است، اظهارکرد: معدودی هم در کنار کارهای روزمره و قالیبافی به تولید عرقیات گیاهی، نجاری و سبد بافی اشتغال دارند.

شفیعی، آبشار آرک، قلعه قلاع (مربوط به دوره اسماعیلیه)، رود خانه آرک و ساختمان قدیمی آرک را از جمله جاذبه‌های گردشگری روستا برشمرد.

گزارش از سپیده قلندری اسفدن


انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار