فرزاد مردانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به گرمازدگی در فصل تابستان، اظهار کرد: براساس سن، فردی که دچار گرمازدگی شده است علائم گرمازدگی و میزان آن متفاوت است. وی افزود: اگر گرمازدگی شدید باشد باید فرد به مراکز درمانی مراجعه کند تا اقدامات لازم برایش انجام شود. مردانی تصریح کرد: اگر علائم خفیف باشد باید فرد از محیطی که در آن قرار دارد و دچار گرمازدگی شده خارج شود. وی ادامه داد: استفاده از نوشیدنی...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

راه‌های مقابله با گرمازدگی

خبرگزاری دانشجویان ایران

فرزاد مردانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به گرمازدگی در فصل تابستان، اظهار کرد: براساس سن، فردی که دچار گرمازدگی شده است علائم گرمازدگی و میزان آن متفاوت است.
وی افزود: اگر گرمازدگی شدید باشد باید فرد به مراکز درمانی مراجعه کند تا اقدامات لازم برایش انجام شود.
مردانی تصریح کرد: اگر علائم خفیف باشد باید فرد از محیطی که در آن قرار دارد و دچار گرمازدگی شده خارج شود.
وی ادامه داد: استفاده از نوشیدنی‌ برحسب سن که برای بزرگسالان بهترین نوشیدنی مصرف آب آشامیدنی و در ادامه مصرف میوه‌هایی همانند گرمک، خیار و هندوانه به دلیل آب بیشتر در بافت این میوه ها، توصیه می‌شود.
مردانی تاکید کرد: در کودکان نیز علاوه بر خارج کردن فرد از محیطی که در آن قرار دارد، کم کردن لباس، مصرف نوشیدنی شیرین همانند یک لیوان آب میوه خنک یا آب به مقدار کم و به دفعات استفاده شود.
وی حالت تهوع، عصبی شدن، فقدان اشک، خشکی و خارش چشم، کاهش تعریق به خصوص در نقاطی از بدن همانند زیربغل، کشاله ران که محل رایج تعریق بوده و نیزخشک شدن دهان از علائم گرمازدگی در بزرگسالان عنوان کرد.
مردانی گفت: تشخیص گرمازدگی درکودکان به دلیل اهمیت آن توجه ویژه مادران را می‌طلبد که در مراحل اولیه با عصبی و پرخاشگر شدن کودک و در ادامه بی‌حالی و گریه‌های خشک و نداشتن تعریق سابق و کاهش دفعات ادرار در طی روز و در مراحل پیشرفته سرد شدن اندام‌ها و تنفس‌های تند و سطحی می‌تواند از علائم گرمازدگی و کم آب شدن بدن باشد.
وی اظهار کرد: پزشک از بیمار شرح حال می‌خواهد و با توجه به این شرح و علائم موجود تشخیص نهایی را خواهد داد.
مردانی خاطرشان کرد: در هنگام گرمازدگی دوش آب خنک به معنای آب ولرم نه آب سرد، گرفته شود زیرا استفاده از آب سرد یکباره، بدن را دچار عارضه خواهد کرد.
پزشک اورژانس بیان کرد: در مراکز درمانی برای افرادی که دچار گرمازدگی شدند و دارای بی‌حالی و ضعف هستند در نقاطی همانند زیربغل، اطراف شکم، کشاله ران فرد، کیسه‌های یخ گذاشته خواهد شد.
مردانی ادامه داد: برای پیشگیری از گرمازدگی در بزرگسالان غذاهایی همچون سوپ، آش و خورشت‌های آبکی و میوه‌های با آب بیشتر همانند میوه‌های هندوانه، خربزه که بخش بزرگی از بافت آن‌ها آبدار است و می‌تواند بخش زیادی از کمبود آب بدن را تامین کند، استفاده شود.
وی اضافه کرد: در عین حال توصیه می‌شود در ساعاتی که تابش آفتاب مستقیم است از منزل خارج نشوند و بیشتر در ساعاتی که هوا خنک است اقدام به خروج کنند و خریدهای و کارهای غیر ضروری خود را نیز از پاساژها به دلیل سرپوشیده بودن انجام دهند.
مردانی در خصوص اینکه چه افرادی بیشتر در معرض خطر گرمازدگی قرار دارند، گفت: گروه‌های حساس شامل سالخوردگان و کودکان و نوزادان در معرض گرمازدگی بیشتر قرار دارند.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که مشکلات و اختلالات کلیوی و عروقی دارند و تغذیه مناسبی بر حسب سن خود ندارند می‌توانند بیشتر دچار گرمازدگی شوند.

انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار