شیراز - ایرنا - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت : 15 دامدار در شهرستان های مختلف استان فارس که بر اثر یورش پلنگ به دامداری هایشان متحمل زیان شده بودند 117میلیون و 900 هزار ریال خسارت دریافت کردند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

15 دامدار خسارت دیده از یورش پلنگ در فارس خسارت دریافت کردند

خبرگزاری جمهوری اسلامی

سعید محمودی شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : عمده این دامداران و بهره برداران در شهرستان های شیراز و منطقه ارژن پریشان، ممسنی، فیروزآباد و رستم متحمل خسارات مالی ناشی از حمله پلنگ به دام هایشان شده بودند.
محمودی اظهار داشت: با توجه به پراکنش پلنگ در استان فارس و حضور دامدارها در زیستگاه های پلنگ، عمدتا عدم مراقبت اصولی چوپان ها از گله موجب بروز حمله پلنگ به دام ها می شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد: سیستم غذایی پلنگ متنوع است و از علف خواران کوچک جثه مانند خرگوش تا علف خواران بزرگ جثه مانند قوچ و میش وحشی تغذیه می کند و متاسفانه به علت تداوم خشک سالی، تخریب زیستگاها، کمبود آب و غذا و کاهش طمعه پلنگ، باعث شده که این حیوان از زیستگاه خود خارج و به روستاها و محل سکونت انسان ها نزدیک شود که این امر باعث تعارض بین انسانها و پلنگ شده است.
وی بیان کرد: استان فارس یکی از زیستگاه های با اهمیت پلنگ ایرانی در کشور است که در آن مانند سایر زیستگاه ها برای حفظ بقا تمهیداتی اندیشیده شده است، از جمله این تمهیدات استفاده از خدمات بیمه هنگام حمله پلنگ به دامداری ها است.
محمودی اضافه کرد: برای حفاظت از گونه پلنگ نسبت به تهیه و تدوین یک برنامه عمل جامع با اهداف مشخص اقدام شده است، مهمترین رویکرد این برنامه حفاظت از زیستگاه ها و پیشگیری از تخریب گسترده آنها در کنار مدیریت تعارضات با همکاری روستاییان است.
وی افزود: در حال حاضر مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از امن ترین زیستگاه های پلنگ ایرانی در مقایسه با مناطق آزاد به شمار می رود. این در حالی است که گونه پلنگ در برخی از زیستگاه های آزاد استان فارس نیز حضور دارد و بیشترین تهدیدات به دلیل تعارض با دامداران در این مناطق است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس افزود: پس از نشست ها و مذاکرات در خصوص تعارضات این گونه حیات وحش با دامداران سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سازمان های بیمه گر برای بیمه پلنگ در قالب برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت این گونه در معرض انقراض در کشور تعاملاتی در قالب یک تفاهم نامه صورت داده که می تواند بخش عمده ای از تلفات این گونه ارزشمند را در کشور کاهش دهد.
بر اساس تفاهم نامه سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت های بیمه ، در برابر خسارات حمله‌ هر پلنگ تا سقف 65 میلیون تومان خسارت و غرامت به دامداران پرداخت می شود.
پرداخت خسارات وارد شده به دام‌های اهلی و شامل سگ گله و یا سگ نگهبان، گوسفند، بز، اسب، الاغ، قاطر، شتر و گاو است.
6113 /1876
  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار