انتظار می رود تا پس از رصد وضعیت شبکه برق در ۲۲ روز گذشته از تیرماه و مرور آمار ثبت پیک در این روزها، مسئولان صنعت برق کشور، ساعات اعلامی برای مدیریت مصرف در زمان پیک روزانه را در اطلاعیه ها و محاسبات تعرفه برق، یک ساعت بیشتر کنند....
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

اشتباه بزرگ مسئولان برق کشور و لزوم اصلاح فوری آن در کشور

هم اندیشی

15610544 کد خبر
23 تير تاریخ
 402510 منبع
 هم اندیشی خبرگزاری
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:انتظار می رود تا پس از رصد وضعیت شبکه برق در ۲۲ روز گذشته از تیرماه و مرور آمار ثبت پیک در این روزها، مسئولان صنعت برق کشور، ساعات اعلامی برای مدیریت مصرف در زمان پیک روزانه را در اطلاعیه ها و محاسبات تعرفه برق، یک ساعت بیشتر کنند.     صرفه جویی در مصرف برق و مدیریت بخش تقاضا که در تابستان سال جاری محور نجات کشور از خاموشی هاست، بر اساس میزان مصرف در ساعات پیک سنجیده می شود. ساعات پیک، ساعاتی از شبانه روز است که مصرف برق در این ساعات، بر اساس نیاز به استفاده از وسایل سرمایشی در روز و زمان اوجِ به مدار آمدن وسایل روشنایی در ساعات اولیه در شب، بیش از دیگر اوقات است.
تعیین ساعات پیک مصرف برق، از پیش از شروع تابستان در تمامی هشدارها، توصیه ها و درخواست های مسئولان از مردم که در قالب اطلاعیه و مصاحبه اعلام شده، برای روزهای گرم امسال همچون سالهای قبل، 12 تا 16 و 20 تا 23 در نظر گرفته شد و همواره مدیریت مصرف در این ساعات مورد تأکید بوده است.
از نیمه خردادماه تا نیمه شهریورماه که تعرفه مصرف برق در ساعات پیک، تا 2.5 برابر بیشتر از تعرفه مصرف در ساعات عادی محاسبه می شود و این موضوع، ابزاری برای کنترل مصرف در زمان اوج تعیین شده نیز در همین محدوده یعنی ساعات 12 تا 16 و 20 تا 23 محاسبه می شود.
دو ماه تیر و مرداد، همیشه دو ماه پرمصرف برق در کشور هستند و از این دو ماه پرمصرف، در سال 97 تا امروز 22 روز گذشته است. مرور آمار رسمی مصرف برق در ساعات پیک (آمار رسمی اعلام شده توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران) نشان می دهد که بیشترین مصرف برق بر خلاف سالهای گذشته، در زمانی بین ساعت 16 تا ساعت 17 بوده، که زمانی خارج از ساعات پیک اعلام شده (12 تا 16 و 20 تا 23) است.
در واقع اگر مردم بعد از ساعت 16 اقدام به استفاده از وسایل پرمصرف برقی خود کرده اند و در ساعت 16 و 38 دقیقه روز بیستم تیرماه، رکورد تاریخ مصرف برق کشور با ثبت مصرف 57 هزار و 97 مگاوات شکسته، اشتباه در تعیین و اعلام ساعات پیک مصرف، در ثبت این رکورد، نقشی پررنگ داشته است.
نکته جالب اینجاست که با وجود ثبت مصارف لحظه ای 55 هزار و 432 مگاوات در روز دهم تیرماه در ساعت 16 و 18 دقیقه، 56 هزار و 672 مگاوات در روز یازدهم تیرماه در ساعت 16 و 38 دقیقه، 56 هزار و 801 مگاوات در روز نوزدهم تیرماه در ساعت 16 و 52 دقیقه و ثبت مصرف 57 هزار و 97 مگاوات در روز بیستم تیرماه در ساعت 16 و 38 دقیقه، باز هم در اطلاعیه ای که شرکت توانیر در تاریخ 21 تیرماه صادر کرده و همچنین اطلاعیه های مشابه شرکت های توزیع برق همچون اطلاعیه صادر شده شرکت توزیع برق تهران بزرگ در تاریخ 20 تیرماه، ساعات پیک مصرف همچنان 12 تا 16 و 20 تا 23 ذکر شده اند.
اگرچه شاید پیش بینی تغییر زمان ثبت بیشترین پیک مصرف از ساعت 14 تا 16 در تابستان های گذشته به 16 تا 17 در تابستان سال جاری پیش از ثبت این رکوردهای مصرف، سخت بود و یا حتی امکان نداشت، اما انتظار می رود تا پس از رصد وضعیت شبکه برق در 22 روز گذشته از تیرماه و مرور آمار ثبت پیک در این روزها، مسئولان صنعت برق کشور، ساعات اعلامی برای مدیریت مصرف در زمان پیک روزانه را یک ساعت بیشتر کرده و در اطلاعیه های رسمی خود و همچنین محاسبه تعرفه های بازدارنده مصرف در ساعات پرمصرف، این موضوع را به سرعت اعمال کنند.
از اینرو، برخلاف اطلاعیه های رسمی صنعت برق کشور، ساعات پیک مصرف برق به جای ساعت (12 تا 16 و 20 تا 23) باید (12 تا 17 و 20 تا 23) باشد.
  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار