تهران - ایرنا - مدیر عامل خانه سینما در مراسم بزرگداشت بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران گفت به رغم برخی کاستی ها ، پیشرفت سینما پس از پیروزی انقلاب اسلامی قابل انکار نیست.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

پیشرفت سینمای ایران بعد از انقلاب غیر قابل انکار است

خبرگزاری جمهوری اسلامی : مدیر عامل خانه سینما :

مراسم بزرگداشت بیستمین جشن بزرگ انقلاب، جمعه دوم شهریور، ساعت 20 در تالار ایوان شمس ( ابتدای بزرگ راه کردستان) برگزار ‌شد.
به گزارش ایرنا، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در این مراسم با بیان اینکه انکار تاریخ می تواند ما را دچار گرفتاری کند و موجب شود، فراموش کنیم چه بوده و چه شده ایم اظهار کرد: پیشرفت سینمای ایران پس از انقلاب غیرقابل انکار است.درست است که دردهای گفته و نگفته و مشکلات بسیار داریم اما با انکار پیروزی ها و تاریخ چیزی به دست نمی آید.
در ادامه این مراسم بزرگداشت داریوش اسد زاده برگزار و کلیپی از این بازیگر پیشکسوت پخش شد.
در ادامه سیروس ابراهیم‌زاده، همایون ارشادی و علی دهکردی از بازیگران سینما برای تجلیل از این هنرمند روی صحنه آمدند.
ابراهیم‌زاده یادآوری کرد: نباید تصور کنیم کسانی که بزرگداشتشان برگزار می شود متعلق به گذشته هستند.
وی درباره اسدزاده افزود: 50 سال است افتخار دوستی با این بازیگر را دارم. او یکی از شاخص ترین بازیگران سینمای ایران است و وی تجربیات خود را در برخی کتاب ها نوشته است.
این بازیگر عنوان کرد: همواره شاهد بودم اسدزاده در حال مطالعه و تحقیق بوده و این عادت را از دست نداده است. وی معتقد است اعتلا و جهانی شدن سینمای ما بذری است که پیشکسوتان کاشته اند از اینرو از حضور داریوش اسدزاده در این جشن بسیار خوشحال هستم.
ارشادی هم عنوان کرد: قدیم ها به لاله زار «شانزلیزه ایران» می گفتند و امروز که در اینجا هستم به یاد دوران طلایی لاله زار افتادم چراکه اسدزاده قدیمی‌ترین بازیگر تئاتر ایران است.
دهکردی هم با بیان اینکه هرچند که آثار باستانی در ایران مخدوش می شود اما باید به انسان های هنرمند و میراث فرهنگی خود توجه کنیم، عنوان کرد: یکی از میراث های فرهنگی زنده ما داریوش اسدزاده است ، برای آقایان شجریان و مشایخی نیز که از میراث های سینمای ایران هستند آرزوی سلامتی می کنم. به چهار ستاره امشب سینمای ایران از طرف خودم و انجمن بازیگران تبریک عرض کرده و ادای احترام می کنم.
وی در ادامه پیام انجمن بازیگران را قرائت کرد.
در ادامه داریوش‌ اسدزاده روی صحنه آمد و با ادای احترام به حاضران گفت: کوچک همه شما هستم. بیستمین جشن سینمای ایران را به همه به ویژه به مردم کشورمان تبریک می گویم. سینما را از سال 1312 در 10 سالگی شناختم ، فیلم «دختر لر» را برای اولین بار دیدم .
به یاد دارم وقتی به خانه رفتم از پدرم که عضو ارتش بود سوالات زیادی پرسیدم.
وی یادآور شد: در سال 1320 که سینما رونق چندانی نداشت از اینرو وارد حوزه تئاتر شدم.
این بازیگر سینما تاکید کرد: به یاد دارم در فیلمی با مرحوم انتظامی کار کردم. این اثر یکی از 130 اثری است که بازی کردم‌.
اسدزاده ادامه داد:همه هنرمندان فعال در سینما عاشق این هنر هستند. تمام آنهایی که وارد کار هنر می شوند باید بدانند عاشق هستند. همه گرفتار عشق سینما و هنر بوده و چنان آلوده می شوند که تا آخر عمر گرفتارند.
در ادامه تندیس خانه سینما به داریوش اسدزاده اهدا شد.
در بخش بزرگداشت ابوالحسن تهامی هنرمند عرصه دوبله ابتدا کلیپی از این هنرمند پخش شد و سپس از چنگیز جلیلوند، ناصر ممدوح، محمد تهامی نژاد و مرتضی رزاق کریمی دعوت شد تا برای سخنرانی روی صحنه بیایند.
جلیلوند اظهار کرد: تهامی یکی از مدیران دوبله صاحب سبک است و هنگام دوبله باید هرآنچه را که او می خواهد انجام دهیم. آخرین فیلمی که با او کار کردم «هملت» بود که به من گفت باید خیلی برای این اثر وقت بگذارید چون با همه کارها فرق دارد و همین باعث شد که ما صد ساعت برای دوبله این فیلم وقت گذاشتیم.
تهامی نژاد هم عنوان کرد: باعث افتخار من است که در بزرگداشت برادرم حضور دارم و به یاد گذشته ها افتادم که او کتاب های بسیاری می خواند. من از آن زمان با سینما آشنا شدم و برادرم همواره حامی من بود. برادر من از دهه چهل تشخصی به صدا بخشید و هر فیلمی که دوبله می کرد سعی می کرد به اندیشه و زبان فیلم نزدیک شود.
وی عنوان کرد: امروزه بخش بزرگی از تاریخ سینما مربوط به صدا است و این امر رشد بزرگی در اندیشه اجتماعی به وجود آورد.
رزاق کریمی هم بیان کرد: ما از تهامی نژاد ها خاطرات بسیار داریم اما ویژگی ای که او دارد این است که دنیاهای دور را به هم نزدیک کرده و از ایران هم توشه های ارزشمند برای جهانیان به همراه برده است. او توانست ادبیات شنیداری و دیداری را برای ما به شکل قابل استفاده عرضه کند. امیدوارم جوامع بشری که دچار واگرایی شده اند بتوانند از حضور امثال تهامی نژاد بهره ببرند.
سپس ابوالحسن تهامی نژاد روی صحنه آمد و بیان کرد: در سده های گذشته در جهان، ایران را با نگاره های کوچک و یا فرش هایش می شناختند ولی در سده بیست و یکم جهان ما را با سینمای به کمال رسیده مان می شناسند؛ سینمایی که بالیده و به صورت یک موزاییک بزرگ و پر جلال جلوه می کند. من افتخار می کنم که سنگ ریزه ای در این موزاییک بزرگ هستم.
سپس تندیس خانه سینما به این هنرمند عرصه دوبله اهدا شد.
علی نصیریان دبیر جشن سینما نیز در این مراسم اظهار کرد: رفتن انتظامی را باور ندارم. شوخ طبعی اش فراموش شدنی نیست. فکر نمی کردم چنین استعدادی هیچوقت خاموش شود.
وی با اشاره به تجلیل از داریوش مهرجویی یادآور شد: نیازی به معرفی مهرجویی نیست همه او را می شناسند.
بازیگر فیلم گاو به کارگردانی مهرجویی درباره ساخت این اثر اظهار کرد: اواخر 48 بود مهرجویی سناریوی این فیلم را نوشت.
نصیریان با اشاره به روند ساخته شدن فیلم «گاو» توضیح داد: با مهرجویی سینما را شناختیم و فهمیدیم با تئاتر چه تفاوتی دارد. و چه تفاوتی با تئاتر دارد.
نصیریان ادامه داد: مهرجویی و کیمیایی پایه های جدید سینمای ایران را گذاشتند و می توان گفت مولف سینمای جدید ایران داریوش مهرجویی است
این مراسم قرار بود پیش از این یکشنبه شب 28 مرداد ماه برگزار شود که خانه سینما به دلیل سوگواری جامعه سینمایی کشور برای درگذشت عزت الله انتظامی و سید ضیاء الدین دری برگزاری این مراسم را به تاخیر انداخت.
شبک**6116 ** 1908
  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار