زاهدان- ایرنا- معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: 90 اثر استانی در دو بخش تک نوازی و گروه نوازی به دبیرخانه نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی «کمالان» رسیده است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

90 اثر استانی به جشنواره ملی موسیقی کمالان راه یافتند

خبرگزاری جمهوری اسلامی

نصیر احمد ملازهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نخستین جشنواره ملی موسیقی کمالان روز جمعه 9 شهریور ماه جاری در چابهار آغاز بکار می کند.
وی با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش ملی و استانی برگزار می شود، ادامه داد: در بخش تک نوازی استانی تاکنون 66 نفر در هشت رشته ساز رباب، قیچک سیستانی، قیچک بلوچی، بنجو، دونلی، دایره، دوهلک، دهل و سرنا آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند.
معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در بخش گروه نوازی استانی این جشنواره نیز 26 گروه موسیقی محلی شرکت کردند.
ملازهی خاطر نشان کرد: در بخش ملی این جشنواره حضور گروه های موسیقی از 10 استان کشور برنامه ریزی شده است که از امروز اقدامات مربوط به آن آغاز می شود.
وی اظهار داشت: برای استفاده هر چه بهتر مردم از این جشنواره چند نقطه در چابهار برای برگزاری انتخاب شده است.
معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: سالن اجلاس منطقه آزاد چابهار، سالن رسالت، فضای باز منطقه آزاد و اجرا در فضای باز شهر چابهار از جمله محل های پیش بینی شده برای برگزاری بخش های مختلف جشنواره ملی موسیقی کمالان است.
به گزارش ایرنا کمال خان هوت معروف به ملا کمالان یکی از اسطوره های موسیقی حماسی سیستان و بلوچستان در سال 1320 در روستای لاتیدان از توابع شهرستان چابهار در یک خانواده کشاورز به دنیا آمد و از ایام نوجوانی به موسیقی و شعر علاقه و گرایش داشت.
کمال خان یکی از خوانندگان موسیقی مقامی بلوچی و از نوازندگان تنبورک در سیستان و بلوچستان است که در زندگی هنری اش با خوانندگان، نوازندگان و شاعران مختلفی همکاری داشت. وی سحرگاه روز اول اسفند سال 1388 خورشیدی در سن 68 سالگی دارفانی را وادع گفت.
نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی کمالان در بزرگداشت مقام این هنرمند سیستان و بلوچستانی همزمان با روز تولد وی 9 شهریور افتتاح و به مدت سه روز در چابهار برگزار می شود.
9908 **6081
  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار