نمایش «سیاه موی و جلالی» به نویسندگی و کارگردانی کاوه آیریک از افغانستان با موسیقی زیبا و سنتی افغانستانی به خوبی توانست مخاطبان را جلب خود کند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

اولین نمایش عروسکی نخی افغان‌ها در ایران

خبرگزاری فارس : نگاهی به نمایش «سیاه موی و جلالی»

15797598 کد خبر
03 شهريور تاریخ

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، نمایش سیاه موی و جلالی به نویسندگی و کارگردانی کاوه آیریک از افغانستان انتهای هفته در هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی به نمایش در آمد.

این نمایش جزء نمایش‌های آسیایی است که در بخش بین‌الملل جشنواره امسال اجرا شد.

افسانه سیاه موی و جلالی اولین تئاتر عروسکی نخی در افغانستان است که قدمتی 100 ساله دارد. داستان جوانی به نام جلالی که در ولایت غور که قبلا جزء حکمرانی هرات به شمار می رفته و حالا یک ولایت مستقل شده، روی داده است.

جلالی برای تحصیل از غور به هرات آمده شبی در خواب دختری زیباروی را می‌بیند و به او دل می‌بندد، جلالی بعد از بیدار شدن شیفته سیاه موی می‌شود و به دنبال او می‌گردد تا سیاه موی را در واقعیت پیدا کند. خانواده سیاه موی و جلالی به این پیوند رازی نمی‌شوند و جلالی عاشق و شیدای او سر به بیابان می‌گذارد و شروع به سرودن دو بیتی می‌کند. خانواده جلالی او را به سفر فرستاده و جلالی بعد از فر کردن به شهرهای سمرقند و بخارا و جاهای دیگر عشق او نسبت به سیاه موی عمیق تر می‌شود.

img

در نهایت شعرهایی که او می‌گوید بر سر زبان‌ها می‌افتد و قصه این دو عاشق تبدیل به افسانه می‌شود که گرمابخش مهمانی و محافل مردم است. خانواده سیاه موی و جلالی آخر راضی به پیوند آنها می‌شوند و جلالی و سیاه موی با هم عروسی می‌کنند و بعد از نه ماه زندگی مشترک جلالی مریض می‌شود و می‌میرد. 

از جلالی 1707 دو بیتی به جا ما نده که به صورت پراکنده در بعضی از کتاب‌ها جمع آوری شده است. قصه سیاه موی و جلالی را قصه رومیو و ژولیت افغانستان می‌نامند.

این نمایش بدون کلام و تنها با موسیقی سنتی افغانستانی و نواختن سه تار همراه شده و تمام پرده‌های نمایش با موسیقی سنتی افغانی و حرکات عروسک‌های نخی جلالی، سیاه موی و چند کاراکتر دیگر صورت گرفت.

نمایش سیاه موی و جلالی در تالار حافظ به صحنه رفت و دکور صحنه به همراه نورپردازی مناسب تدارک دیده شده بود و تنها نکته شاید بتوان فاصله زیاد بین پرده‌ها و سکوت بینشان را اشاره کرد که دراین زمینه می‌بایست تدبیر بیشتری اندیشیده می‌شد.

در نهایت نمایش افغانستانی با تلاش این گروه تئاتر میم توانست توجه مخاطبان را در جشنواره تئاتر عروسکی جلب کند.

انتهای پیام/

 

  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار