به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان بیان کرد: در راستای تمرکززدایی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان و ایجاد عدالت فرهنگی، اجرای تفاهم‌نامه‌های منعقدشده با معاونت‌های وزارت به‌تناوب و بنا بر ظرفیت و امکانات به شهرستان‌های استان واگذار خواهد شد. وی در ادامه به لزوم تشکیل جلسات شورای فرهنگ عمومی به‌صورت منظم در شهرستان‌های استان تأکید کرد و افزود: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان‌های است...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی و هنری در لرستان

خبرگزاری دانشجویان ایران


به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان بیان کرد: در راستای تمرکززدایی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان و ایجاد عدالت فرهنگی، اجرای تفاهم‌نامه‌های منعقدشده با معاونت‌های وزارت به‌تناوب و بنا بر ظرفیت و امکانات به شهرستان‌های استان واگذار خواهد شد.

وی در ادامه به لزوم تشکیل جلسات شورای فرهنگ عمومی به‌صورت منظم در شهرستان‌های استان تأکید کرد و افزود: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان‌های استان به‌عنوان دبیر این شورا موظف هستند تا با تشکیل اتاق فکر و بهره‌مندی از ظرفیت اندیشمندان و صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف، علاوه بر بالاتر بردن کیفیت موضوعات و دستور کارهای جلسات، خلاصه مذاکرات، مصوبات و فعالیت‌های صورت گرفته را به دبیرخانه‌ی شورا در استان ارائه دهند تا این شورا در سطح استان با وحدت رویه‌ی بیشتری به کار خود ادامه دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی از تشکیل اتاق‌های فکر فرهنگی مختلف در مرکز استان خبر داد و گفت: بنا بر سیاست‌های وزارت به‌زودی چهار اتاق فکر با موضوعات فرهنگ و فناوری، فرهنگ و اقتصاد، فرهنگ و دین و فرهنگ و جامعه در مرکز استان و با محوریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تشکیل خواهد شد تا ضمن دعوت از صاحب‌نظران این حوزه‌ها، نسبت به تدوین برنامه‌ها، راهکارها و موضوعات فرهنگی و هنری اقدام شود.

حنان در تشریح این موضوع، گفت: با توجه به گسترش فناوری‌های مختلف در سطح جهان و حضور پررنگ این فناوری‌ها در زندگی فردی و اجتماعی نیاز است رابطه‌ی بین فرهنگ و فناوری تقویت‌شده تا از این راه بتوان فناوری‌های روز را به خدمت نیازهای فرهنگی جامعه درآورد.

وی در ادامه به تبیین موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر پرداخت و گفت: امروزه اقتصاد فرهنگ و هنر در بسیاری از کشورهای جهان بسیار پردرآمد است و مورد استقبال قرار می‌گیرد و نیاز است در کشور ما نیز نسبت به تقویت آن اقدام شود که تشکیل این اتاق فکر یکی از راهکارهای آن به‌حساب می‌آید و می‌تواند به‌عنوان نمونه با ایجاد با ایجاد بازارچه‌های اقتصادی، عرضه‌ی محصولات فرهنگی و هنری را تسهیل کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس به رابطه‌ی تنگاتنگ دین و فرهنگ اشاره کرد و یادآور شد: دین و فرهنگ از ابتدا باهم قرابت داشته‌اند و یکی از اهداف تشکیل اتاق فکر فرهنگ و دین، شکل‌گیری اندیشه‌ی تلفیقی فرهنگ دینی و ملی است و ازآنجا که کشور ما از زیرساخت‌های قوی فرهنگ دینی و فرهنگ ملی برخوردار است، باید با نگاهی علمی به فکر نزدیکی بیشتر این دو حوزه باهم بود و این بهترین و مطمئن‌ترین راهکار برای مقابله با تهاجمات فرهنگی است.

حنان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع غنی‌سازی برنامه‌های فرهنگی و هنری پرداخت و گفت: در تدوین برنامه‌های فرهنگی و هنری باید از تکرار دوری کرد و با بهره‌مندی از طرح‌های نو و خلاقانه نسبت به اجرای برنامه‌های تازه در راستای نیازمندی‌های فرهنگی و هنری اقدام شود.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم شکل‌گیری گفتگوی فرهنگی در سطح استان، گفت: گفتگو یکی از مهم‌ترین راهکارهای حل مشکلات و موضوعات امروز کشور است که هم سیره‌ی اهل‌بیت بوده و هم بارها مورد تأکید قرآن قرارگرفته و از همین روی لازم است زمینه‌ی گفتگوی اهالی فرهنگ با خود و فعالان سایر حوزه‌ها ازجمله اهالی هنر فراهم شود زیرا موضوع فرهنگ در حوزه‌ی اندیشه بوده و هنر ناظر به خلاقیت است و نیاز است این دو حوزه بیش‌ازپیش به هم نزدیک شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود از ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی و هنری در سطح استان خبر داد و تصریح کرد: یکی از راهکارهای تحقق شعار سال، بالا بردن کیفیت کالای ایرانی است که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در این زمینه به‌خوبی عمل کنند و در این راستا نیاز است شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی و هنری در استان ایجادشده تا با تولید فکر و محصولات فرهنگی و هنری باکیفیت و با محوریت دانش و علم هم زمینه‌ی رفع کاستی‌ها و نواقص ایجاد شود و هم زمینه‌ی اشتغال‌زایی در حوزه‌ی فرهنگ و هنر فراهم آید.


انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار