تهران - ایرنا - خسرو سینایی در برنامه مرور 50 سال آفرینش های هنری اش گفت: خیلی دیر به سینما پرداختم اما ناگهان سینما دریچه تازه ای به دنیای من باز کرد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

خسرو سینایی: سینما دریچه تازه‌ای برای ام باز کرد

خبرگزاری جمهوری اسلامی

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، از باغ موزه هنر ایرانی، خسرو سینایی در افتتاحیه برنامه «مثل یک قصه» ویژه بررسی و مرور 50 سال آفرینش های هنری اش که عصر جمعه در باغ موزه هنرهای ایرانی برگزار شد، گفت: «یکی از دوستان مطبوعاتی از من پرسید که خودت را چه کاره می‌دانی؟ پاسخ دادم بس که در خویش حیرانم نمی‌دانم کی‌ام، کافرم گبرم مسلمانم نمی‌دانم کی‌ام. این را از یک چینی بندزن شنیده بودم.»
وی افزود: «من یک فیلم‎سازم. راه فیلم‌سازی من برای رسیدن به این حرفه بسیار جذاب، با دیگران فرق داشت. من خیلی دیر به فیلم‎سازی رسیدم. ناخواسته کارم با شعر شروع شد و بعد به موسیقی پرداختم. به اروپا رفتم و در آن جا معماری خواندم و همچنین چندسال آهنگ سازی خواندم.»
این فیلمساز ادامه داد: «یکی از دوستانم گفت در یک فیلم دانشجویی‌اش بازی کنم. در آن کار شرکت کردم و ناگهان سینما دریچه تازه‌ای به دنیای من باز کرد. در امتحان ورودی آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی وین شرکت کردم و خوشبختانه قبول شدم و آن دوره چهار ساله را گذراندم و شدم سینماگر. برگشتم به ایران و به خودم گفت که تو از این پس دیگر سینماگر هستی.»
این نویسنده و کارگردان با بیان این که در جوار همه کارهای اش ساز آکاردئون می‌زند بیان کرد: «در این ساز به جاهای خوبی رسیده بودم و کنسرت‌هایی هم گذاشتیم. همیشه فیلم‌سازی را دوست داشتم اما حواشی‌اش برای ام جالب نبود. فیلم‌سازی را از این جهت انتخاب کردم که می‌توانستم از ادبیات، موسیقی و هنرهای تجسمی در ترکیب با هم استفاده کنم. من در ایران خیلی سفر کردم در نهایت به این نتیجه رسیدم که ما ایرانی ها مدعی هستیم که مملکتمان را خیلی دوست داریم ولی هیچ کدام کشورمان را درست نمی‌شناسیم.»
سینایی ضمن تشکر و قدردانی از لوییس چکناواریان که در این مراسم حضور داشت عنوان کرد: «از اولین کسانی که در سینمای ایران از سازهای ایرانی استفاده کرد ایشان بودند. کارهای اش در یک سطح بالا و قابل تحسین است.»
در ابتدای این مراسم قنبر دوست مدیرمجموعه باغ موزه هنر ایرانی با اشاره به این که با افتتاح این نمایشگاه، یکی از مهم‎ترین رویداد‎های هنری شهر رقم خورده است گفت: «در بهمن ماه سال گذشته وقتی که برای اولین بار فرصتی کسب کردم که آقای سینایی را از نزدیک ملاقات کنم، خیلی مضطرب بودم؛ زیرا قرار بود با یکی از بزرگان هنر این سرزمین گفت وگو کنم. برنامه امروز حاصل همان گفت وگویی است که با ایشان داشتم، هر لحظه از آن ملاقات برای من درسی داشت.»
او ادامه داد: «عکس‌های تاریخی از آلبوم خانوادگی‌شان را به نمایش گذاشتیم تا مردم با ایشان آشنا شوند، صدای اش را بشنوند، سینمای داستانی و مستند های اش را ببینند و بیش از پیش تجربه کنند. جوانان سرزمین ما نیازمند شناخت بیشتر اسطوره‌های شان هستند.»
مدیر مجموعه باغ موزه هنر ایرانی افزود: «خسرو سینایی همان‌طور که از اسمش پیداست شهریار دانش است و در خانواده ای زیسته است که همگی صاحب علم و هنر بوده و هستند. فرصتی فراهم شد که در کنار هم طی 15 روز مروری داشته باشیم بر 50سال آفرینش هنری ایشان و شاگردی کنیم و بیاموزیم. امیدوارم مسیری که امروز آغاز کرده‌ایم تداوم پیدا کند.»
در این برنامه هشت فیلم سینمایی بلند و 24 فیلم مستند از ساخته‌های خسرو سینایی به نمایش گذاشته می‌شود و در پایان هر بخش، جلسه پرسش و پاسخ برگزار می‌شود. در بخش دیگری از این رویداد عکس‌های تاریخی از آلبوم تصاویر خانوادگی با روایتی داستان‌گونه برای مخاطبان به نمایش گذاشته می‌شود. در این رویداد علاوه بر نمایش آثار مکتوب از قبیل شعر، فیلم‌نامه و آثار ترجمه، شرایطی فراهم شده تا علاقه‌مندان بتوانند آثار را با امضای این هنرمند پیشکسوت تهیه کنند.
نمایش جایزه‌های ملی و بین‌المللی، لوح‌ها و نشان‌های دریافتی و همچنین پخش برخی موسیقی فیلم‌های ساخته شده توسط سینایی و به نمایش گذاشتن ساز آکاردئون این هنرمند که با آن در سال 1965 در سالن موتزارت کاخ کنسرت شهر وین قطعاتی را تکنوازی کرد از دیگر بخش‌های برنامه «مثل یک قصه» ویژه بررسی و مرور 50 سال آفرینش های هنری خسرو سینایی است.
فراهنگ** 1418 ** 9035
  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار