استاندار قزوین گفت: علاوه بر کلام، موسیقی رقص مقدس در خوسنویسی است که عرفانی‌ترین هنر بشر را به وجود آورده تا مورد بهره‌برداری مردم جامعه قرار گیرد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

قزوین| خوشنویسی عرفانی‌ترین هنر مورد بهره‌برداری بشر است

خبرگزاری تسنیم

15799248 کد خبر
03 شهريور تاریخ
 1811761 منبع

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، عصر امروز در آئین افتتاحیه پنجمین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران که در سرای سعدالسلطنه برگزار شد، اظهار داشت: آغاز هفته فرهنگی قزوین و برنامه‌های متنوع  همچون آئین افتتاح دو سالانه خوشنویسی به همت شهرداری و اعضای شورای شهر و دستگاه‌های دیگر صورت گرفته و به مدت هفت روز ادامه دارد.‌ 

وی ادامه داد: مهم‌ترین و رایج‌ترین ابزار ارتباطی انسان زبان است که از اصوات و آواهای بسیار ابتدایی و بسیط شکل گرفته و رفته رفته تنوع یافته و رشد کرده است تا گویش‌ها و ‌لهجه‌های متنوع در بین اقوام مختلف را  ایجاد کند و خط در میان بشر ابداع شد تا تاثیرگذاری زبان بر مردم بیشتر شود.

استاندار قزوین بیان کرد: اگر حرف بشر سخنی عادی باشد و سخن از مسائل ابتدایی زندگی و مفاهیم زندگی حیوانی بشر عنوان شود، این زبان‌ساده محاوره‌ای کارآمد است اما زمانی که حرف دل به میان آید و مفاهیمی فراتر از روزمره شامل عشق و آزادی و آنچه که مطلوب بشر است، مطرح گردد هنر پا به عرصه می‌گذارد.

وی بیان کرد: وقتی انسان به هنر روی آورد، نخستین کاری آهنگین‌کردن زبان بود تا شعر ایجاد شده و موسیقی به واژه‌ها تزریق شود؛  همچنین خط نیز آهنگین شد و با پیچ‌و‌تاب آن واژه‌ها به رقص در آمده تا اثربخشی والا بر مخاطب اتفاق افتد.

زاهدی تصریح کرد: علاوه بر کلام، موسیقی رقص مقدس در خوسنویسی است که عرفانی‌ترین هنر بشر را به وجود آورده  تا مورد بهره‌برداری مردم جامعه قرار گیرد و با وجود اینکه سایر هنرها در معرض ابتذال قرار دارند، این هنر هرگز به ابتذال کشیده نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: قزوین شهری است که بزرگان خوشنویسی در گذشته مانند مرحومان موسس و میرعماد را پرورش داده و امروز نیز در این دیار هنرمندانی قدم می‌زنند که سوی چشم خود را بر اوراق نگاشته و برای مخاطبان هنر می‌آفرینند.

  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار