معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای گسترش بیان خوشنویسی و فراگیر شدن فهم و ادراک از سنت خوشنویسی به بیان‌های متعدد و نو نیازداریم چرا که نافی سنت نبوده و این چراغ را روشن‌تر می‌سازند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

معاون هنری وزارت ‌ارشاد: برای گسترش بیان خوشنویسی به فهمی ‌نو نیاز داریم

خبرگزاری تسنیم

15799443 کد خبر
03 شهريور تاریخ
 1811799 منبع

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، سید محمد مجتبی حسینی امشب در آئین افتتاحیه پنجمین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران که در سرای سعدالسلطنه برگزار شد، ضمن تبریک هفته فرهنگی قزوین  اظهار داشت: نسبت زبان و‌خط همانند شعر و خوشنویسی دو زبان بلیغ و فصیح در کشور ایران هستند چراکه فرهنگ بلند ما به زبان شعر درامده و آفاق را در برگرفته است و خط ما جامع شایسته شهر شده تا از مرزهای تاریخ و جغرافیا بگذرد.

وی ادامه داد: اقبال صاحبان استعداد، شعر را به حد اعلا رسانده و شاعری و خطاطی را بسیار دشوار ساخته چراکه متر و معیاری در این عرصه پیش رو هنرمندان است و تحمل مشقت و دشواری را می‌طلبد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد عنوان کرد: در این سال‌هایی که بعد از دوران خوشنویسی پیش امد، خوشنویسی در معرض فراموشی قرار داشت اما شم خوشنویسان این چراغ را روشن ساخت تا اینکه در چند وقت اخیر یکی از بزرگترین خانواده‌های هنری در تاریخ هنر ایران را رقم زد.

وی بیان کرد: انجمن خوشنویسان ظرفیتی است برای انجام خدمتی سترگ و باتوجه به اینکه نگاه آمایشی به هنر در ایران کمتر دیده شده، در راستای توسعه هنر نیز زیرساخت‌های چشم‌گیری به کار نرفته است.

حسینی تصریح کرد: سنت فرهنگی ما قبل از اعطا باید شایسته پذیرفتن عطا باشد که در کشورما فراموش شده است در صورتی که باید قابلیت اولین صفتی باشد که شخص شایسته دریافت لقبی داراست. 

وی خاطرنشان کرد: قزوین از معدود نقاطی است که چنین رفتاری در آن مشاهده می‌شون و نسبت برگزاری دوسالانه در قزوین، نسبت حاصل تطبیق و تعمم بوده که باورپذیری حاکم بر آن حاصل رفتار مدبرانه مردم قزوین است و امید داریم شاهد برگزاری پنجاهمین دوسالانه در قزوین باشیم.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ملک محمد قزوین یک رکن تاریخی تحت عنوان سنت‌های آیینی را باور داشت و اثار وی نشانه‌ای از تلاش برای نوآوری در دل سنت است و در دیدگاه وی بی اعتنایی در سنت دیده نمیشود چراکه نمک مضاعف اثر وی طراوت و شیرینی اثرات اوست.

وی افزود: برای گسترش بیان خوشنویسی و فراگیر شدن فهم و ادراک از سنت خوشنویسی به بیان‌های متعدد و نو نیازداریم چرا که نافی سنت نبوده و این چراغ را روشن‌تر می‌سازند.

  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار