کرمان - ایرنا- سومین دوره مسابقات چهارجانبه فوتسال سندرم داون کشور به همت موسسه خیریه نیکان در سیرجان برگزار شد .
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

مسابقات فوتسال سندروم داون کشور در سیرجان برگزار شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی

به گزارش ایرنا ، در این دوره از مسابقات که شامگاه شنبه با حضور 2هزار تماشاگر انجام شد ، تیم هایی از تهران، گیلان، قزوین و سیرجان شرکت داشتند .
این مسابقات که به منظور ترویج نشاط ،شادی و توجه به توانمندیهای افراد دارای سندرم داون انجام گرفت با اجرای نامه های فرهنگی و هنری همراه بود و کودکان سندرم داون به اجرای سرود پرداختند که با تشویق و استقبال گرم و پر شور تماشاچیان همراه شد.
در این مسابقات دوستانه و تعاملی تیم های قزوین ،سیرجان ،رشت، لاهیجان وت هران به ترتیب مقام های اول تا پنجم را بدست آوردند.
همچنین در این مراسم که با حضور تمامی خانواده های دارای فرزند سندرم داون همراه بود ، افراد دارای سندرم داون کانون سندرم داون ایران (تهران) به اجرای نمایشهای افسانه دشت بی باران، افسانه تله ماهی و نمایش شورایی ما همه آدم هستیم به کار گردانی رسول حق شناس پرداختند.
تریزومی 21 یا سندرم داون یک اختلال تعدادی کروموزومی است کودکان مبتلا به این سندرم دارای یک کروموزوم اضافه 21 نسبت به افراد عادی هستند و از ویژگی های ظاهری این سندرم می توان به مواردی چون تاخوردگی پوستی در پلک بالایی، قد نسبتا' کوتاه، دست های پهن و انگشتان کوتاه، صورت پهن و گرد، زبان پهن و دراز که صحبت کردن را مشکل می سازد، کند ذهنی، عقب ماندگی ذهنی، کم خونی، اختلالات قلبی، مشکلات شنوایی، مشکلات بینایی و مواردی از این قبیل اشاره کرد.
اولین بار فردی بنام داون این بیماری را در اوایل قرن نوزدهم شناسایی کرد اما علت بروز بیماری بعدها توسط 2 دانشمند دیگر بنام های Tjio و Levan کشف شد.
آنها با استفاده از تکنیک های سیتوژنتیک کشف کردند که علت بیماری یک کروموزوم اضافه شماره 21 است. شیوع این سندرم در فرزندان مادران 20 سال، یک در 1500 است که در مادران 40 ساله به یک در 70 و احتمال آن برای مادران 45 سال و بالاتر حتی به یک در 25 نیز می رسد.البته پدر نیز می تواند در ایجاد کروموزوم اضافه 21 در فرزندش نقش داشته باشد.
چگونه می توان به این کودکان کمک کرد؟
با پیشرفت های علمی در حال حاضر، تشخیص به موقع کودکان توسط متخصص و انجام تست کاریوتایپ در همان ماه اول تولد برای تایید پیش بینی پزشک، خیلی اهمیت دارد. امروزه با 2 روش Reorganization و Neuroplasticity توسط متخصصان مغز واعصاب کودکان می توان از ایجاد ساختارهای نامناسب سر و صورت و اندام در این کودکان تا حدودی جلوگیری کرد.
اشکالات مغزی نخاعی و راه درمان آنها و شکل دادن سر و صورت به سمت نرمال توسط متخصصان یافت شده و جز فرم چشم حالت دهان باز، زبان بیرون آمده و آبریزش، تقریبا در همه این گروه کودکان برطرف شده است.
همچنین خانواده ها و مربیان می توانند برای بهبود این کودکان روی مواردی مانند پارامترهای مختلف پیش زبانی و گفتاردرمانی، کار در منزل روزی 3 تا 5 ساعت در 6 سال اول زندگی که شامل کاردرمانی ذهنی، جسمی و گفتار درمانی است، رفع پدیده تنبلی ذاتی در این بچه ها با استفاده از رفلکس های اولیه به تحرک درآوردن مفاصل کودکان، تشویق و تحریک رشد با ماساژ اندام ها به ویژه کف دست ها و مالیدن گل، خمیر یا تخم مرغ به تمام بدن که منجر به سرعت بخشیدن به رشد حرکتی و تکاملی و افزایش تحریکات بینایی و شنوایی می شود، تمرکز کنند تا بدین وسیله کودک از تمام اعضای بدن خود آگاهی یابد.
در واقع افزایش یک کروموزوم 21 منجر به این می شود که در بدن این کودکان ژن های روی این کروموزوم بالانس ژنی مربوط به ژن های روی کروموزوم 21 را در بدن بهم بزند.
ژن های روی کروموزوم 21 آنزیم های هستند که عمدتا در تولید رادیکال های آزاد در بدن نقش دارند؛ بنابراین تولید این مولکول ها در بدن کودکان داونی بالاست و به گفته ای شاید یکی از علل پیری زودرس در این بچه ها همین سیل عظیم تولید رادیکال های آزاد باشد که نیاز است این کودکان از منابع سرشار از آنتی اکسیدانت که در میوه و سبزیجات هست زیاد استفاده کنند.
در جدید ترین تحقیقی که روی افراد داونی انجام شده و در 7 ژوئن 2016 نتایج آن منتشر شده است، مشخص شد مصرف چای سبز که سرشار از آنتی اکسیدانت است به بهبود وضعیت بیماران مبتلا به داون کمک می کند.
7435/ 5054
  1. تودی فا   
  2. علم و فناوری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار