تهران- ایرنا- رئیس جمهوری دیروز با حضور در آرامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ضرورت بازگشت به سیره ایشان را مطرح ساخت و تصریح کرد به درد و رنج و مشکلات مردم واقفیم و همه تلاش ما آن است که از درد و مشکلات مردم بکاهیم.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

روحانی و یادآوری سیره امام برای عبور از مشکلات

خبرگزاری جمهوری اسلامی : بررسی مطبوعات

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، مطبوعات امروز یکشنبه چهارم شهریورماه سخنان روحانی در مرقد امام (ره)، گشایش خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی، برگزاری جلسه دادگاه رئیس دفتر رئیس جمهوری پیشین و یک مفسد اقتصادی را مورد توجه ویژه قرار دادند.

** سخنرانی رئیس جمهوری در مرقد امام (ره)
«حسن روحانی» رئیس جمهوری دیروز به مناسبت هفته دولت در آرامگاه امام خمینی (ره) حضور یافت و ضمن ادای احترام به بنیانگذار جمهوری اسلامی، سخنانی را ایراد داشت.
«رئیس‌جمهوری: به درد و رنج مردم واقفیم» عنوان نخست روزنامه «اطلاعات» از سخنان روحانی است. به نوشته این روزنامه روحانی با تاکید بر این که در شرایط فعلی کشور، منطقه و جهان ضروری است بار دیگر، کلام و سیره امام را بازخوانی کنیم، اظهار داشت: امام عزیز و بزرگوار راه و مسیر امید را به همه ما آموختند و سراسر وجود و کلام ایشان امید به آینده بود و اگر این روحیه امیدوارانه را نداشت، نمی‌توانست با یاران اندک ، نهضت عظیمی‌را آغاز کند. وی با بیان این که به درد و رنج و مشکلات مردم واقف هستیم، اظهار داشت: همه تلاش ما آن است که از درد و مشکلات مردم بکاهیم و هیچ تردید نداریم که با وحدت، اتحاد و استقامت می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم‌.
«رئیس جمهور: با وحدت و استقامت از مشکلات عبور می کنیم»؛ این عنوان نخست روزنامه «جمهوری اسلامی» از سخنان رئیس جمهوری بود که ذیل آن می خوانیم: همه تلاش ما آن است که از درد و مشکلات مردم بکاهیم و هیچ تردید نداریم که با وحدت، اتحاد و استقامت می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم. رئیس جمهور خاطر نشان کرد: همانطوری که توانستیم تلاش لابی‌های صهیونیستی را در سالن‌های مجلس سنا و نمایندگان آمریکا، خنثی کنیم و همچنین توانستیم توطئه‌های آمریکا را در سالن شورای امنیت سازمان ملل خنثی سازیم و اتهامات آنها را نسبت به ایران در افکار عمومی جهان بزداییم و توطئه‌های آنان را در دل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خنثی سازیم، این ملت به خوبی خواهد توانست از همه مشکلات سرافرازانه عبور کند.
«مردم را متحد و امیدوار نکنیم بحران‌ها برطرف نمی‌شود» عنوان امروز روزنامه «آرمان» بود. به نوشته آرمان، رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند به دریا قدم بگذارد و انتظار داشته باشد که پایش خیس نشود و یا بدتر اینکه پای خود را در دریا بگذارد و نسبت به خیس شدن آن منکر شود. لذا در مسیر آرمان‌های بزرگ انقلاب همه با هم و در کنار یکدیگر هستیم و ایستادگی در برابر مشکلات و توطئه‌های دشمنان یک وظیفه همگانی است. روحانی تأکید کرد: بدون تردید با وحدت، اتحاد و یگانگی به خوبی می‌توانیم از همه مشکلات عبور کنیم.
به نوشته «ابتکار»، روحانی با اشاره به اینکه امروز یکی از روزهای سخت و دشوار کشور عزیز ایران در برابر توطئه‌های بیگانگان است، تصریح کرد: برغم چنین شرایطی، راه امام می‌تواند منجی کشور و مردم باشد و همانطوری که تکیه امام راحل به مردم بود، تکیه خلف صالح او مقام معظم رهبری نیز به مردم است. روزنامه «بهار» به نقل از روحانی نوشت: تنها گذاشتن دولت اشتباهی نابخشودنی است. روزنامه «همدلی» هم در میان جملات روحانی « امام (ره) به قدرت ملت حسن‌ظن داشت» را در عنوان خود برگزید.

** دادگاه جنجالی مشایی
دیروز دادگاه «اسفندیار رحیم مشایی» رئیس دفتر رئیس جمهوری پیشین برگزار شد. به نوشته روزنامه «قانون» روز گذشته بازار اخبار ضدونقیض در مورد تشکیل دادگاه مشایی، رییس دفتر رییس‌جمهور سابق داغ بود و حواشی زیادی به همراه داشت. در حالی‌که صبح خبر برگزار نشدن و عدم حضور وی در دادگاه به سرعت منتشر شد اما حوالی ظهر خبرگزاری قوه قضاییه، خبر برگزاری اولین جلسه رسیدگی علنی به اتهامات الف.ر.م را در سایت خود منتشر کرد اما برگزاری یا عدم برگزاری دادگاه مشایی تنها موضوع قابل طرح نبود و حضور وکلای وی در دادگاه نیز از حواشی دیگر این دادگاه بود.
«جامه دران اسفندیار» عنوان نخست روزنامه «اعتماد» بود. به نوشته این روزنامه پس از جریان‌سازی‌های فراوان و سناریو‌های مختلفی که در روز‌های اخیر مطرح شد، سرانجام اسفندیار رحیم مشایی روز گذشته در دادگاه حاضر شد؛ حضوری که البته خالی از حاشیه نیز نبود. فیلمی از دادگاه اسفندیار رحیم‌مشایی منتشر شده است؛ این فیلم لحظه‌ای را نشان می‌دهد که او با خشم پیراهن زندان را از تن در آورده و به سمتی پرتاب می‌کند. این فیلم تنها تصویر است و صوت ندارد از همین رو مشخص نیست که مشایی چه چیزی خطاب به رییس دادگاه را با فریاد بیان می‌کند و چه اتفاقی باعث این واکنش شده است.
اعتماد در ارتباط با چنین رفتارهایی، اظهارات یک نماینده مجلس را منتشر ساخت و آن را دلیل بروز تهدیدات این روز علیه رئیس جمهوری دانست. «پروانه سلحشوری» با بیان اینکه پس از دوران احمدی‌نژاد، تا حدودی بروز و ظهور مداحان کمتر شد، گفت: البته مداحان هیچگاه در زمره گروه ‏های نخبه و مرجع شمرده نمی‌شدند اما با واکنش‌هایی که خود آنها داشتند و عملکردها و حاشیه‌هایی که ایجاد کردند، همین ‏موقعیتی که به وسیله احمدی‌نژاد برای آنها ساخته شده بود، زیرسوال رفت تا جایی که حتی شأن آنها را در سطحی که پیش‌تر به ‏عنوان مداح در مراسم عزاداری حضور داشتند هم نازل‌تر کرد.‏
در یادداشت اعتماد در این باره با عنوان «از زنبیل سرخ تاجامه‌دری» می خوانیم: احمدی‌نژاد و‌ دار و دسته‌اش هیچ کاری بلد نباشند شو و جنجال به راه انداختن را خوب بلدند. پنج سال از پایان صدارت آنها می‌گذرد اما هنوز همانند شومن‌ها و فوتبالیست‌ها و سلبریتی‌ها در صدر اخبار جای دارند. بخشی از این ماجرا به قابلیت‌های ذاتی آنها برمی‌گردد و بخشی دیگر به رسانه‌هایی که گمان می‌کنند اخبار این‌دار و دسته عجیب و غریب هنوز هم می‌فروشد. اما علاوه بر اینها باید ندانم‌کاری مسوولان ذی‌ربط و صدا و سیما را هم به این مجموعه بیفزاییم.
روزنامه آرمان هم در گزارش خود از دادگاه مشایی آورد: احمدی نژاد رفیقش را تنها گذاشت.

** گشایش خانه موزه آیت الله هاشمی
به نوشته روزنامه «ایران»، دیروز همزمان با زادروز آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی، «خانه موزه» رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام افتتاح شد. اکنون مردم می‌توانند با حضور در جماران و در کنار بازدید از بیت ساده امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی، خانه ساده یکی از نزدیک‌ترین یاران او را نیز ببینند که سال‌ها در مصادر مختلف، یکی از شخصیت‌های مؤثر در شکل‌گیری انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی و همزمان آماج انتقادهای بسیاری بوده است.
ایران تحت عنوان «خود را فدای مصالح مردم کنیم» آورد: اگر آیت الله هاشمی نگران بود جامعه در مورد مذاکره با صدام چه می گوید، هرگزمسیر منطقه را عوض نمی کرد - اگر آقای هاشمی با امیرعبدالله مذاکره نمی کرد هرگز نمی توانست مسیر تاریخ را عوض کند - میان امام و هاشمی برای پذیرش مسئولیت قطعنامه رقابت بود. سید حسن خمینی: هاشمی بخوبی از امام فراگرفته بود که اگر مردم در میدان باشند همه گره‌ها باز می‌شود. اسحاق جهانگیری: به روش هاشمی می‌توانیم از تنگناها عبور کنیم. روزنامه «شرق» نیز به نقل از سید حسن خمینی آورد: هاشمی اهل زهد فروشی نبود.
به نوشته ابتکار در گزارشی با عنوان «یاد آیت الله در موزه»، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیگر سخنران این مراسم بود که با بیان اینکه «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی معمار هسته‌ای کشور است»، گفت: در دوران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی موضوع دستیابی ایران به فناوری هسته‌ای در برنامه قرار گرفت. وی با بیان اینکه «آنچه که در سخنرانی امروز به آن اشاره کردم درس‌هایی بود که از شاگردی مکتب آیت‌الله هاشمی گرفته‌ام» اظهار کرد: امیدوارم این درس‌ها به کشور کمک کند که از این مسیر دشوار، پرمخاطره، پرچالش و پرظرفیت و نه بحرانی‌- چرا که هیچ گاه بحرانی نبوده و ان‌شاءالله نیز در آینده بحرانی نخواهد بود- به سلامت و عاقبت به خیری و عزت و سربلندی و رفاه برای مردم عبور کنیم.

** برگزاری دادگاه های مفساد اقتصادی
برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات یک مفسد اقتصادی مورد توجه ویژه روزنامه های اصولگرا قرار گرفت. به نوشته روزنامه «خراسان»، روز گذشته سرانجام، دادگاه های علنی مبارزه با فساد، فعالیت خود را آغاز کرد. همزمان اعلام شد که 38 نفر از مدیران شرکت های واردکننده موبایل با ارز دولتی بازداشت شدند تا با این دادگاه ها و دستگیری ها، روند برخورد با فساد با جدیت بیشتری پیگیری شود.
«کیهان» در گزارش خود درباره این دادگاه آورد: به گزارش خبرگزاری‌ها، رئیس دادگاه در ابتدای جلسه با بیان اینکه رسیدگی به این پرونده در دادسرا چهار سال به طول انجامیده، گفت پرونده مذکور 155 جلد، 325 صفحه کیفرخواست و 33 متهم دارد که پنج نفر از متهمان فراری هستند. وی افزود: چهار نفر از متهمان این پرونده کارشناسان رسمی دادگستری، دو نفر سردفتر اسناد رسمی و دو نفر نیز کارمند بانک ملی هستند. رئیس دادگاه با بیان اینکه تشکیل این پرونده قبل از استجازه از رهبری بوده است، اظهار داشت: با توجه به این مسئله و اینکه تا این لحظه رئیس قوه قضائیه هم دستوری برای انتشار تصویر متهم نداشته است، تصویر وی در رسانه‌ها منتشر نمی‌شود.
روزنامه «جوان» هم نوشت: حمید باقری درمنی؛ این نام در سال ۸۶ شنیده شد. برخی رسانه‌ها در آن زمان با انتشار عکس او از قول ستاد مبارزه با قاچاق کالا نوشتند: دستگیری ابربدهکار ۲ هزارمیلیارد تومانی. اما او بلافاصله آزاد شد! درباره باقری درمنی می‌گفتند: مستظهر به حمایت شخصیت‌هایی از همه جناح‌های سیاسی است! سرانجام حمید را با پرونده‌ای که باید آن را با یک بنز خاور جابه‌جا کرد، چهار سال پیش به اوین بردند و دادخواهی تا این زمان به درازا کشید تا اینکه قرار شد اختلالگران اقتصادی و مفسدان فی‌الارض به صورت ویژه دادگاهی شوند و او در صندلی مفسد فی‌الارض در مقابل قاضی نشست. «وطن امروز» هم تحت عنوان «محاکمه پوست کلفت» به این موضوع پرداخت.
پژوهش**9278**9279
  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار