به گزارش بی‌بی‌سی‌، جان مک‌کین، سناتور برجسته آمریکایی که در یک سال گذشته با سرطان مغز پیشرفته دست و پنجه نرم می‌کرد در سن 81 سالگی درگذشت.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

مک‌کین سناتور حامی گروهک تروریستی منافقین درگذشت

رجا نیوس

15800939 کد خبر
04 شهريور تاریخ
 291523 منبع
 رجا نیوس خبرگزاری

جان مک‌کین سناتور ضدایرانی جمهوری‌خواه آمریکایی و نامزد سابق انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور پس از ۱۴ ماه ابتلا به سرطان مغز بامداد امروز (یکشنبه) در ۸۱ سالگی درگذشت.

 

وی که ریاست کمیته نیرو‌های مسلح سنا را نیز برعهده داشت، از حامیان اصلی گروهک تروریستی منافقین در کنگره آمریکا به شمار می‌رفت و سابقه دیدار با مریم رجوی، سرکرده این گروهک، را نیز در کارنامه داشت.

 

مک‌کین سال گذشته در حالی که روند درمان بیماری خود را در بیمارستان آریزونا سپری می‌کرد، با ارسال یک پیام توییتری از اغتشاشات دی‌ماه در ایران حمایت و اعلام کرد آمریکا در کنار معترضان ایرانی ایستاده است.

 

تصاویری از حضور جان مک‌کین در تجمعات گروهک تروریستی منافقین و دیدار با رجوی
img

img

img

 

سناتور مک‌کین، کهنه سرباز جنگ ویتنام، با وجود هم‌حزبی بودن همواره روابط پر تنشی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا داشت تا جایی که چندی پیش وصیت کرد که نمی‌خواهد ترامپ در مراسم خاکسپاری او حضور داشته باشد.

 

وی مبتلا به نوع خاصی از سرطان بود که نرخ مرگ و میر بالایی در میان مبتلایان دارد. طبق گفته رسانه‌های آمریکایی، مک‌کین مبتلا به گلیوبلاستوما بود که یکی از انواع شایع و بدخیم تومور است که سیستم عصبی مرکزی بدن (مغز و نخاع) را درگیر می‌کند.

 

این نوع سرطان در محافل سیاسی آمریکا ناشناخته نیست چرا که «تد کندی» سناتور دموکرات و برادر کوچکتر «جان اف کندی» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و همچنین «بیو بایدن» پسر «جو بایدن» معاون اوباما نیز به ترتیب در سال 2009 و 2015 به همین علت در گذشتند.

 

مک‌کین تیرماه سال گذشته برای خارج کردن یک لخته خون از بالای چشم چپ خود تحت عمل جراحی قرار گرفت. اما دو روز پس از اعلام این خبر، نتایج مطالعات آزمایشگاهی انجام شده برروی بافت خارج شده از صورت او نشان داد که او مبتلا به نوع بدخیمی از سرطان مغز است.

 

img

در همان زمان انجمن سرطان آمریکا اعلام کرد مبتلایان به گلیوبلاستوما با شرایط سنی مک‌کین تنها 4 درصد شانس زنده ماندن دارند و از زمان تشخیص بیماری نیز به طور میانگین بیشتر از 5 سال عمر نمی‌کنند.

 

سناتور ایالت آریزونا در سال 2013 نیز به نوع خاصی از سرطان پوست مبتلا شد اما پزشکان توانستند آن را تحت کنترل درآورند.

 

جان مک‌کین یکی از شناخته‌شده‌ترین سناتورهای جمهوری‌خواه در تاریخ آمریکاست و از زمانی که به عنوان اسیر جنگی از ویتنام بازگشت تا لحظه آخر زندگی‌اش همواره در عرصه سیاست حضور داشت. او در سال 2008 نیز نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد اما رقابت را به اوباما واگذار کرد.

 

با مرگ مک‌کین برتری جمهوری‌خواهان در برابر دمکرات‌ها در مجلس 100 نفره سنای آمریکا به حداقل ممکن (50 به 49) کاهش یافت. او اگر قبل از سی‌ام ماه مه امسال از نمایندگی استعفا داده بود، کرسی او در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که ماه نوامبر برگزار خواهد شد به رای گذاشته می‌شد.

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار