بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: برای ایجاد شرکت های مشترک سرمایه گذاری در بخش های مختلف با کشور افغانستان در راستای توسعه مبادلات بین منطقه ای به ویژه کشورهای منطقه اعلام آمادگی می کنیم.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

آماده ایجاد شرکت های سرمایه گذاری با افغانستان هستیم

خبرگزاری جمهوری اسلامی : استاندار خراسان جنوبی:

به گزارش ایرنا محمد مهدی مروج الشریعه شنبه شب در ملاقات عبدالبصیر سالنگی والی فراه جمهوری اسلامی افغانستان در بیرجند افزود: امکان ایجاد شرکت های مشترک سرمایه گذاری در حوزه هایی از جمله حمل و نقل، تامین منابع مالی و سرمایه گذاری، حوزه تولید به ویژه تولید های دانش بنیان، همکاری های مشترک با توجه به ظرفیت های دانشگاهی موجود در خراسان جنوبی و نوار غرب افغانستان وجود دارد.
وی با بیان اینکه تشکیل شرکت های مشترک برای ورود به حوزه های IT و ICT یکی از مهمترین نیازهای نوار شرق کشور است گفت: ورود به تکنولوژی های اطلاع رسانی هم به لحاظ زیرساختی و هم نرم افزارهای مورد نیاز می تواند یکی از پایه های مهم این شرکت های مشترک را فراهم کند.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: سابقه تاریخی ایران و افغانستان به ویژه با ولایت فراه و بخشی از هرات نشان می دهد تجار علاقه مندند در زمنیه تجارت های روز و تامین مبادلات نیازمندی های دو طرف در شرایط روز این اقدامات را انجام دهند که یک گام فراتر از پایه گذاری برای کارهای مشترک است که زمان بر بوده اما ارزش دارد.
وی اظهار داشت: با تشکیل شرکت های مشترک سرمایه گذاری می توان تاثیرگذاری را در کشورهای همجوار به وسیله شرکت های مشترک ایرانی افغانی داشته باشیم که برای توسعه مبادلات دو کشور و استان بسیار مهم است.
مروج الشریعه با بیان اینکه فرودگاه بین المللی بیرجند رو به توسعه است یادآور شد: این موضوع می تواند به عنوان یک زیرساخت مناسب حمل و نقل برای تجاری که علاقمند به صادرات هوایی هستند مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: زیرساخت های اقتصاد مرز در شرایط مناسبی در حال انجام است اکنون نیز تجاری از 2 کشور از این زیرساخت ها به ویژه منطقه ویژه اقتصادی در مرز ماهیرود استفاده می کنند.
استاندار خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی در مسیر بزرگراه های آسیایی قرار دارد می تواند فرصت مناسبی برای کشورهای همسایه و دور دست باشد.
وی ادامه داد: همچنین این استان در مسیر ترابری های منطقه ای و بین المللی قرار دارد که می تواند پل مهمی بین چابهار، بیرجند و سرخس ایجاد کند با توجه به اینکه در هر سه نقطه فرودگاه بین المللی وجود دارد بنابراین پایه ای برای تجارت از طریق ترابری هوایی است.
مروج الشریعه افزود: ولایت فراه افغانستان از نظر ما به عنوان یکی از کانون های بزرگ تجاری این کشور از زمان های دور و قدیم بوده است بگونه ای که هنوز در نقاطی از استان خراسان تجار فراه وجود دارند که نشان می دهد ولایت فراه یک کانون اصلی تاجر پروری در عرصه تجارت جهانی است.
وی یادآور شد: ما این موقعیت را برای توسعه و گسترش مبادلات تجاری استان مرزی خراسان جنوبی و ولایت فراه مغتنم می شماریم چون برگ زرین دیگری در افتخار مبادلات تجاری قدیم و کهن ولایت فراه با استان های نواحی مرز شرق جمهوری اسلامی ایران به ویژه خراسان جنوبی است.
استاندار خراسان جنوبی به بخشی از ظرفیت ها و پتانسیل های این استان اشاره کرد و گفت: خراسان جنوبی در مرکز محور ترانزیت شرق کشور واقع شده است.
وی ادامه داد: این استان از یک طرف به شرق ایران (بندر چابهار) و از طرف دیگر به شمال جنوب ترانزیت کشور ( منطقه ویژه اقتصادی و شهرستان سرخس) منتهی است.
مروج الشریعه اضافه کرد: در این فاصله یکهزار و 800 کیلومتری داشته های مهمی در نوار شرق کشور در کریدور شمال و جنوب نهفته است که برابر تک تک تجار ایرانی و افغانستانی خود فرصت دیگری برای توسعه مبادلات تجاری فراهم می کند.
وی اظهار داشت: در این محور که عمق کشور از صفر مرزی ایران تا حدود 480 کیلومتر ادامه دارد 10.5 میلیون نفر جمعیت ساکن و غالبا شاغل هستند.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین هفت هزار و 680 واحد صنعتی و معدنی فعال هستند و تولیداتی برای مصارف داخل و خارج و برای صادرات به کشورهای دور دست انجام می دهند.
وی سطح اراضی زیر کشت نوار شرق کشور را حدود 2 میلیون هکتار دانست و افزود: در این سطح بیش از 11 میلیون تن محصول تولید می شود و بیش ازهشت میلیون راس دام زنده یکی از سرمایه های خانواده های عمدتا ساکن در مرز است.
مروج الشریعه تاکید کرد: مساله ترانزیت در محور چابهار به سرخس که خراسان جنوبی در مرکز آن است یکی از محورهای مهم برای همکاری های تجار افغانستانی و ایرانی به ویژه در محدوده خراسان جنوبی برای حمل و نقل کالا و مبادلات می باشد.
وی اضافه کرد: این محور می تواند پایه ای برای تولیدات مشترک به وسیله شرکت های مشترک سرمایه گذاری برای صادرات به کشورهای اطراف به ویژه کشورهایی که می تواند در پهنه جهان اسلام هدف صادارتی قرار گیرد، باشد.
استاندار خراسان جنوبی افزود: بخشی از نیازمندی های افغانستان از مرز ماهیرود خراسان جنوبی تامین می شود.

** برخی امکانات مرز به فعلیت کامل در نیامده است
وی با تاکید بر اینکه برخی امکانات مرزی همچنان به فعلیت کامل در نیامده که قابل مذاکره است عنوان کرد: مرز یزدان که بخشی با ولایت هرات مبادلات تجاری داشته، مرز دوکوهانه و امکان زیرساختی و سایت گمرکی آن و مرز میل 73 امکاناتی در اختیار هر دو ولایت قرار داده است.
مروج الشریعه اضافه کرد: این مرزها سابقه های طولانی و دیرینه ای در مبادلات تجاری داشته اند که اکنون بخشی به فعلیت کامل در نیامده است که می تواند فرصت مناسبی برای تجار طرفین فراهم کرد.
وی به چند عامل به عنوان محورهای توسعه خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: یکی از این محورها تبادل اطلاعات فنی، تکنولوژی و تکنیکی علاوه بر همکاری های دانشگاهی است.
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: علاوه بر این می توان از ظرفیت شرکت های دانش بنیان به عنوان شرکت های نوآوری، فناورانه و مبتنی بر نیازهای های روز علمی جهانی استفاده کرد.
وی افزود: چند موضوع و پتانسل مهم در خراسان جنوبی وجود دارد که امکان همکاری های مشترک بیشتر بین افغانستان و ایران به ویژه خراسان جنوبی را فراهم می کند.
مروج الشریعه تولید انرژی های تجدیدی پذیر را یکی از پتانسیل های مهم خراسان جنوبی دانست و گفت: با توجه به شرایطی که در ولایت فراه و این استان است برای استقرار پنل های خورشیدی با استفاده از انرژی های خورشیدی برای تامین برق مورد نیاز می توان سرمایه گذاری کرد.
وی عنوان کرد: در حال حاضر در خراسان جنوبی سرمایه گذاران داخلی و خارجی متعددی از جمله چینی ها این مهم را هدفگذاری کرده اند چون وزارت نیرو خریدهای تضمینی بالای 15 سال را برای سرمایه گذار فراهم کرده است.
استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: وقت آن است که تجار بزرگ ایرانی و افغانی نیز علاوه بر کار تجارت به سرمایه گذاری در این زمینه هم بپردازند.
وی وجود معادن را از پتانسیل های مهم خراسان جنوبی عنوان کرد و افزود: وجود معادن فلزی و سایر عناصر نسبتا کمیاب یا نادر از جمله سنگ های ساختمانی زمینه مناسبی برای انجام کارهای مشترک است.
مروج الشریعه به تولیدات کشاورزی به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های استان اشاره کرد و گفت: در برخی محصولات از جمله زعفران برند جهانی داریم همچنی عناب و زرشک خاص این منطقه است.
وی با بیان اینکه کانادایی ها خراسان جنوبی را به نام زرشک آن می شناسند اظهار داشت: اهالی این کشور به تمام مزایا و امتیازات درمانی و تغذیه ای گیاه زرشک پی برده اند.
استاندار خراسان جنوبی افزود: برخی تولیدات صنایع استان هم در حوزه تجارت و هم در حوزه تولیدات انحصاری شامل سیمان، کاشی و سرامیک ، لاستیک خودرو، زغالسنگ و سایر برای سفارش های ویژه افغانستان قابل طرح است.
وی صنایع دستی را از دیگر پتانسیل های استان خراسان جنوبی بیان کرد و گفت: اگر قرار باشد بتوانیم امتیازات این 2 استان هم مرز و مجاور را به دنیا اثبات کنیم همکاری در حوزه صنایع دستی برای معرفی محصولات صنعت دستی هر 2 منطقه با تشکیل شرکت های مشترک مورد تاکید است.
مروج الشریعه اظهار داشت: یکی دیگر از ظرفیت های مهم خراسان جنوبی حوزه گردشگری است به این دلیل که هر ساله توریست های زیادی از کشورهای مختلف به ویژه اروپا به این استان سفر می کنند.
در پایان این نشست برای تشکیل کارگروه مشترک راهداری و حمل و نقل، کارگروه تولید و اقتصاد شامل بخش های صنعت، معدن و تجارت، کارگروه کشاورزی، کارگروه عمران و توسعه شهر و کارگروه توسعه و سرمایه گذاری در حوزه های آی تی و ای سی تی بین 2 استان اعلام آمادگی شد.
سفر والی فراه افغانستان و هیات همراه به خراسان جنوبی با هدف تحکیم روابط اقتصادی و تجاری این استان با ولایت فراه انجام شده است.
7557 * 6054
  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار