اگر چه پنبه درسرزمین طلای سفید بعد از سال ۷۶ به شدت به سمت کاهش کشت رفت اما کارشناسان و مجریان طرح پنبه کشور معتقدند تا سال ۱۴۰۴ می توان پنبه یا همان طلای سفید را احیا و به خودکفایی رسید .
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

احیای طلای سفید تا ۱۴۰۴ ؛ از رویا تا واقعیت

بسیج نیوز : سرویس خبری بسیج علمی گزارش می دهد :

15801109 کد خبر
04 شهريور تاریخ
 9050238 منبع
 بسیج نیوز خبرگزاری
img   

به گزارش سرویس خبری بسیج علمی از استان گلستان ؛ سالیان دوری نیست که همراه با پدر بر مزارع پنبه حاضر می شدیم و نهال نوپایی را آبیاری می کردیم به امید روزی که شکوفه های سفیدرنگی بر غنچه های آن بدرخشد و با دستان پینه بسته پیرزنان روستایی خوشه چین شود ، و شبهای بلند آخر پاییز و اول زمستان را با در آوردن الیاف پنبه از درون غوزه به لالایی مادران و داستانهای قدیمی پدران و مادربزرگان گوش جان می سپردیم .

سرگرمی و بازی ما پریدن روی خلال های بزرگی بود که داخل آنها پنبه قرار داشت و دلمان تنگ می شود برای پیاله چای آتیشی و شادی ما زمانی تکمیل می شد که خلال های بزرگ پنبه را می فروختیم و پولی به جیب های وصله زده پدر می رفت تا خرج خرید کیف و کفش مدرسه و کفش فوتبالی ما شود .

حالا دیگر یک نوستالوژی شده زمانی که بر ورودی استان گلستان و گرگان نوشته شده بود :" به سرزمین طلای سفید خوش آمدید" و بی علت نبود این نامگذاری چرا که این منطقه مهد تولید پنبه با کیفیت حتی در مقایسه با پنبه انگلستان بود اما گذر زمان و بی توجهی به این گیاه استراتژیک باعث کاهش کشت و ورشکستگی کارخانه های نساجی و پنبه پاک کنی شد .

شیب تند کاهش کشت پنبه در گلستان

جدول سطح کشت و تولید پنبه استان گلستان از سال 1351 تا سال 1391 که از سوی اداره پنبه و دانه های روغنی سازمان جهاد کشاورزی منتشر شد می گوید :سطح زیر کشت این محصول در استان  در سال 51 حدود 160 هزار هکتار بوده که در سال 57 این رقم به 145 هزار هکتار رسید و این روند  بعد از انقلاب نیز ادامه یافت و در سال 75 به رقم 132 هزار هکتار رسید اما شیب نزولی کشت پنبه در استان گلستان بعد از استان شدن گلستان بیشتر شد و در سال 82 به 20 هزار هکتار و سال 91 به 13 هزار هکتار رسید که یک فاجعه است .

img

صرفه اقتصادی باغات و تولید مرکبات در کنار زحمت کم کشت محصولاتی نظیر گندم ، کلزا و سویا باعث شد تا کشاورزانی که زحمت زیادی برای کشت پنبه متحمل شدند کم کم از آن فاصله بگیرند و در این تغییر رویکرد سیاستهای بخش کشاورزی دولت هم بی تاثیر نبوده است ، بماند اینکه با کوچک شدن اراضی در برابر توزیع ارث و گران شدن قیمت زمین جهت ساخت ویلا و ساخت و سازهای باغی نیز کشاورزان جوان به سمت پنبه نرفتند . البته بازارهای جهانی هم بر سیاست دولت تاثیر گذار بودند و به نوعی واردات پنبه از تولید آن به صرفه تر بود .

احیاء پنبه در گلستان

اما بعد از اینکه رویای طلای سفید در گلستان به یغما رفت کارشناسان و مسئولان استانی دست بکار شدند تا آن را نجات دهند ، اولین تلاش ها برای احیا پنبه در بهمن ماه 88 در کارگروه پنبه ریاست جمهوری به ریاست محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور در گرگان صورت گرفت ، جایی که او قول داد پنبه را احیا کرده و به دوران با شکوه خود بازگرداند .

اگر چه مرکز تحقیقات پنبه کشور در گرگان قرار داشت و ریاست آن را نیز جوان شایسته استان دکتر قربانعلی روشنی بر عهده داشت اما رحیمی در اقدامی جالب توجه ، تنظیم بازار پنبه و قیمت آن را نیز به استان گلستان واگذار کرد .

 در سال 94 کشت پنبه در استان گلستان 20 هزار هکتار برنامه ریزی شد اما به دلیل خشکسالی و کمبود منابع آبی فقط 9 هزار هکتار از اراضی استان به کشت پنبه اختصاص پیدا کرد اما استفاده از ارقام زودرس 125 روزه و مقاوم به بی آبی و برداشت مکانیزه پنبه و اعطا تسهیلات به خریداران این دستگاه ها که قیمتی معادل 450 میلیون تومان داشت ،  نوید روزهای بهتر را می داد ، همچنین قیمت پنبه هم به 2 هزار و 550 تومان رسید که در مقایسه با سال قبل تر 16 درصد افزایش را نشان می دهد .

img

 در سال 95 هم پیش بینی 15 هزار هکتار کشت پنبه در استان گلستان شد که از این مقدار 10 هزار 570 هکتار اجرایی و قیمت سال 95 نیز 2932 تومان از قرار کیلویی اعلام شد اما با اقدامات تحقیقی و کار کردن روی رقم های جدید "لطیف، ساجدی و گلستان" در سال 97 سه رقم جدید مهمان اهالی استان گلستان شدند .

این ارقام با ویژگی های پرمحصولی، زودرس بودن و مقاوم به شرایط آب هوایی برای کشت به صورت نشایی مناسب است و دوره کشت تا برداشت پنبه نشایی کوتاه تر از دیگر شیوه های کشت و به مدت 115 تا 135 روز بوده و میزان برداشت آن 4،5 تا 6 تن در هکتار است و در سطح 12 هزار هکتار از اراضی استان کشت شده است .

خودکفایی در سال 1404

اما امیدها برای خودکفایی گندم بعد از اقدامات جهت احیا آن فزونی یافته است . ابراهیم هزارجریبی مجري طرح پنبه کشور گفت : خودکفایی پنیه در افق 1404 با توجه به ظرفیت اقتصاد مقاومتی دیده شده و سال گذشته 180 هزار تن وش در کشور تولید شده که این رقم امسال به 200 هزار تن خواهد رسید .

هزارجریبی تاکید کرد : تولیدات پنبه کشور فقط نصف نیاز کشور را تامین می کند و مابقی از طریق واردات الیاف تامین می شود لذا سعی داریم با برنامه ریزی خودکفایی در سال 1404 را با تکیه بر توان داخلی محقق سازیم .

قيمت تضميني، استفاده از بذرهاي خارجي و اصلاح شده،کنترل آفات و توسعه مکانيزاسيون در زراعت پنبه از راهکارهاي اساسي در کاهش هزينه، افزايش عملکرد در واحد سطح ، برنامه تغذیه مناسب بر عملکرد مطلوب پنبه و همچنین کنترل بموقع آفات به منظور کاهش ریزش گل ها و قوزه ها و آبیاری بموقع می تواند در بهبود عملکرد این محصول استراتژیک موثر باشد .

همانطور که دیدیم کشت پنبه در استان گلستان با یک شیب تند از سال 76 به قهقرا رفت و حدود 10 سال است که تلاش ها برای احیا آن به صورت خیلی کند پیش می رود ، شاید شرایط اقتصادی کشور ، کم آبی و سهولت کشت گندم و کلزا و ایجاد خانه باغ ، واردات ارزان قیمت و ... باعث این روند کند شده اما نباید اقدامات کارشناسان حوزه ترویج و تولید بذر و موسسه تحقیقات پنبه کشور را هم نادیده گرفت و اصلا بعید نیست که با همت کشاورزان و کارشناسان حوزه پنبه ، خودکفایی طلای سفید یعنی پنبه از رویا به واقعیت تبدیل شود.

  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار