دیده‌بان حقوق بشر تأکید دارد فعالیت هیئت تحقیق ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن، از معیارهای بین‌المللی در زمینه شاخصه‌های شفافیت، بی‌طرفی و استقلال برخوردار نیست.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

​دیده‌بان حقوق بشر تحقیقات ائتلاف سعودی دربارهٔ جنگ یمن را رد کرد

پیام آفتاب : خودزنی امارات در ساحل غربی

15801116 کد خبر
04 شهريور تاریخ
 83407 منبع
 پیام آفتاب خبرگزاری
imgپایگاه اینترنتی سایت دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی تحت عنوان «پنهان شدن در پس ائتلاف: کوتاهی در تحقیقات معتبر و ارائه راه جبران خسارات دربارهٔ حملات غیرقانونی در یمن» نوشت: گزارش سازمان‌های حقوق بشری از موارد متعدد نقض حقوق بشر در جریان حملات ائتلاف به یمن نشان می‌دهد تحقیقات ائتلاف به سرکردگی سعودی دربارهٔ جنگ یمن از درجه اعتبار ساقط است و هیچ نشانه‌ای از اقدام ائتلاف در جبران خسارات وارده به غیرنظامیان قربانی در این جنگ مشاهده نمی‌شود.
این تیم تحقیق که در سال ۲۰۱۶، پس از کشف شواهد متعدد دال بر نقض قوانین جنگ از سوی ائتلاف یاد شده تأسیس شد، حتی از اجرای مأموریت محدود خود در ارزیابی «ادعاها و حوادث» در جریان عملیات نظامی ائتلاف، کوتاهی کرده و با ارائه تجزیه و تحلیل‌های عمیقاً اشتباه و برداشت‌های جعلی از قوانین جنگ، به نتیجه‌گیری‌های مبهم و مشکوک رسیده‌است.
ائتلاف عربی که از سال ۲۰۱۵ جنگ علیه یمن را آغاز کرده تاکنون به‌رغم تخریب یمن، هیچ‌یک از اهدافش را محقق نکرده‌است و حتی سربازان کشورهای عضو این ائتلاف از بیم رویارویی با ارتش یمن (وابسته به انصارالله) اقدام به خودکشی می‌کنند.
 در همین راستا، «بنت عبدالله الوهیبی» وبلاگ‌نویس سرشناس عمانی به نقل از منابع موثق فاش کرد ۴ سرباز وظیفه اماراتی پس از مخالفت با اعزام به یمن برای جنگ، خودکشی کردند.
 از طرف دیگر پایگاه اینترنتی میدل ایست‌آی به نقل از برخی منابع اماراتی فاش کرد امارات سربازان وظیفه را که فاقد تجربه جنگی یا میدانی هستند به مناطق جنگی اعزام می‌کند. این پایگاه اینترنتی به نقل این منابع تأکید کرد نیروهای مسلح اماراتی سربازان وظیفه را بدون موافقت و مشورت با آنان برای جنگ به یمن می‌فرستند که نشانگر خسارات بالای اماراتی‌ها در این کشور است.
 از سوی دیگر، منابع آگاه نظامی یمن اعلام کردند جنگنده‌های امارات، همزمان با عقب‌نشینی شماری از نیروهای ائتلاف سعودی از یکی از جبهه‌های ساحل غربی یمن، آنها را هدف قرار دادند. بر این اساس، این جنگنده‌ها خودروی «نزار الوجیه» فرمانده تیپ چهارم عمالقه که در واقع شامل نیروهای سلفی عضو القاعده و تحت حمایت امارات و عربستان در جنگ ساحل غربی است، هدف قرار دادند که به کشته و زخمی شدن شماری از همراهان فرماندهی تیپ چهارم ائتلاف سعودی از جمله «بکیل المطرفی» فرمانده گردان دوم منجر شد. منابع آگاه می‌گویند این بمباران همزمان با عقب‌نشینی ده‌ها نفر از نیروهای این تیپ از حمله گسترده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در اطراف التحتیا انجام شده‌است.
 امارات که به دلیل نارضایتی واشینگتن از کارایی ضعیف ارتش عربستان و نیز بالاترین سطح همکاری ابوظبی و رژیم صهیونیستی، هدایت نبرد در ساحل غربی یمن را به دست گرفته‌است از نیروهای سلفی عضو القاعده (تیپ‌های العمالقه) در جنوب یمن و باقیمانده نیروهای علی عبدالله صالح و مزدوران سودانی و شرکت‌های امنیتی چند ملیتی در ساحل غربی در راستای اهداف خود استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد از اینکه سربازانش متحمل خسارات مستقیم در این نبرد نمی‌شوند، راضی است. به همین دلیل به محض اطلاع از عقب‌نشینی این نیروها از یکی از جبهه‌های نبرد با انصارالله و ارتش یمن، براحتی آنها را هدف قرار می‌دهد. از سوی دیگر، عدم هماهنگی بین ریاض و ابوظبی در جنگ یمن، همواره مورد بحث بوده‌است و این دو کشور به‌رغم اتحاد در ائتلاف علیه یمن، همواره بر سر منافع خود در این جنگ با یکدیگر در تنش و کشمکش بوده‌اند. تبادل اتهامات بین آنها پس از سقوط هواپیماهای جنگی در سال ۲۰۱۶ گواه این ادعاست.
 امارات عربی متحده، عربستان را به سرنگونی هواپیمایش و ریاض نیز ابوظبی را به حمله به جت‌های جنگنده‌اش در بیش از یک منطقه جنوبی متهم می‌کند.
  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار