تهران- ایرنا- ظهور شبکه های اجتماعی و استفاده کاربران از آن در دنیای امروز، امری اجتناب ناپذیر است، زیرا افراد روزانه مجبور به استفاده از چنین فضایی برای برخی امور هستند که این مهم با تغییر رفتاری آنها همراه می شود که نهادهای مسوول و آموزشی باید با ساماندهی آن به نهادینه سازی الگوی رفتاری و فرهنگی توجه داشته باشند....
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

ساماندهی شبکه های اجتماعی با تغییر الگوی رفتاری

خبرگزاری جمهوری اسلامی : «بررسی مطبوعات»

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ «فضای مجازی و شبکه های اجتماعی؛ هرج و مرج اخلاقی یا شفافیت اجتماعی؛ اخوان ثالث؛ کهن گرایی نوپرداز و ماری جوانا از کشت تا مصرف» از جمله مهمترین موضوعات اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود که در مطبوعات امروز (یکشنبه) برجسته شده است.

**فضای مجازی و شبکه های اجتماعی؛ هرج و مرج اخلاقی یا شفافیت اجتماعی
فضای مجازی به سبب سرعت در پوشش رویدادهای بزرگ جایگاه مهمی در میان افکار عمومی پیدا کرده است و باعث شفافیت سازی در بسیاری از مسایل می شود و به عنوان یکی از منابع خبری و اطلاع رسانی در میان مردم مطرح است اما با وجود سرعت بالا و انتشار سریع در سطحی وسیع، در مواقعی باعث هرج و مرج اخلاقی و اطلاعات ضد ونقیض می شود که این مهم سبب شده تا ما توانایی بهره گیری از آن به عنوان مقوله ای مهم مورد توجه قرار گیرد.

روزنامه «همدلی» در گزارشی با عنوان «رابطه‌سازها، گذری‌ها، جارچی‌ها و سِلفی‌ها» نوشت: در کنج رستوران‌های مشهور در حال غذاخوردن سلفی می‌گیرند، جماعت خاصی اوضاع و احوال جامعه را رصد می‌کنند، عده‌ای هم پست‌های اخلاقی یا غیراخلاقی می‌گذارند. رفتار کسانی که در اینستاگرام، توئیتر، یا فضای مجازی دنبالشان می‌کنیم خیلی با هم متفاوت است؛ عده‌ای هر روز 10مطلب بارگذاری می‌کنند، برخی سالی یک‌بار. مرکز رسانه‌های دیجیتال در سال 95 اعلام کرد که 53 درصد مردم ایران حداقل عضو یک شبکه اجتماعی هستند که 72 درصد آنها را جوانان 18 تا 29 سال تشکیل می‌دهند. همچنین 20 میلیون کاربر بازی های رایانه ای در کشور وجود دارد که سالانه بالغ بر 14.6 میلیارد ساعت صرف بازی‌های رایانه‌ای و موبایل می‌کنند.

در ادامه آمده است: حضور و تعامل کاربران مختلف با فرهنگ‌ها، تربیت‌ها و آداب اجتماعی متفاوت می‌طلبد یک سری قاعده جهت حفظ حریم خصوصی و روابطی در چهار‌چوب بنا شود تا افراد با رعایت آنها در حقیقت به حفظ و رعایت اخلاق دست بزنند اما متاسفانه آنچه امروزه به چشم می‌خورد نبود تعهد اخلاقی در این فضاها همراه با سوء‌استفاده از چنین محیط‌ هایی برای دست‌یابی به مقاصد غیر انسانی، رسیدن به سرگرمی‌های کاذب، نفوذ به زندگی شخصی دیگران، فریب افراد جهت در‌آمدزایی و در نتیجه زیر پا گذاشتن اخلاق است. یعنی نتیجه گرفت آنچه به عنوان یک اصل، فراموش شده و کوچک‎ترین بهایی ندارد اخلاق است. اخلاقی که می‌تواند مانع از بروز مشکلات رفتاری و روابط نا‌هنجار شود اما به دلیل کتمان آن چنین مشکلاتی ایجاد می‌شود.

روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «دنیای مجازی ما را توانمند کرد» آورده است: با گسترش روزافزون فناوری‌های ارتباطات امروز دیگر کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که زندگی‌اش تحت تأثیر این فناوری‌ها قرار نداشته باشد، بیشتر ما دیگر برای پرداخت قبوض مختلف حاضر نیستیم ساعت‌های متمادی در بانک منتظر بمانیم و وقتمان را تلف کنیم حالا براحتی از طریق موبایل و کامپیوتر و به کمک اینترنت در ثانیه‌ای قبض‌ها پرداخت می‌شوند. این تنها گوشه‌ای از خدمات متعدد این دنیای جدید است اما این دنیای جدید به زندگی افراد معلول هم رنگ و بوی دیگری داده است. فرزانه حبوطی 39 ساله و دارای معلولیت شدید، چند سال قبل در روزگار رونق وبلاگ‌ها، او هم وبلاگ‌نویسی را شروع کرده بود و امروز به تولید محتوا و مدیریت وب سایت‌ها مشغول است. او می‌گوید:« من در رشته نرم افزار رایانه درس خواندم و حدود 10 الی 12 سال است که در اینترنت فعالیت می‌کنم از وبلاگ‌نویسی شروع کردم و امروز از این طریق امرار معاش می‌کنم و شاغل در فضای مجازی هستم.»

در ادامه می خوانیم: وحید رجبلو 30 ساله با معلولیت شدید توانسته استارتاپی را راه‌اندازی کند، او می‌گوید: کار من برنامه‌نویسی توسعه دهنده وب است. من توانستم تعدادی از بچه‌های برنامه نویس معلول را جمع کنم. امیر نابیناست وقتی از او می‌خواهم که از تأثیر فضای مجازی در زندگی‌اش بگوید لبخندی می‌زند و می‌گوید: مگر بدون اینترنت هم می‌شود زندگی کرد. تمام زندگی من در گوشی موبایلم خلاصه شده است، من به مدد فضای مجازی توانستم خانه‌ام را به‌صورت اینترنتی بفروشم و خانه‌ای جدید بخرم.

روزنامه «عصر ایرانیان» در مطلبی با عنوان «متوسط استفاده از فضای مجازی در ایران دو برابر میانگین جهانی» به نقل از امیر خوراکیان معاون مرکز ملی فضای مجازی می نویسد: توجه به فرصت‌ها و تهدیدهای فضای مجازی از سال‌ها قبل مورد تأکید مقام معظم رهبری و مسئولان عالی رتبه کشور بوده است و به همین دلیا از 5 سال قبل شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد که چند وزیر و 10 استاد دانشگاه عضو آن هستند. فضای مجازی در عرصه‌های مختلف، نقش‌های جدی پیدا کرده است و فقط محدود به ارسال پیام نیست؛ همچنین در امور زیر بنایی مانند انرژی، راه و حمل و نقل، فضای مجازی بسیار تعیین کننده است. قانون گذاری، تأمین عدالت و حقوق مردم در فضای مجازی مورد تأکید است و امروز باید این قوانین را بر اساس مدلی که در فضای مجازی با آن روبه‌رو هستیم، مورد بازنگری قرار دهیم.

در ادامه می خوانیم: در حوزه رسانه‌های اجتماعی وضعیت‌مان نسبت به دنیا وضعیت خوبی نیست و مصرف کننده هستیم و قبل از فیلتر تلگرام، 60 درصد مردم از آن استفاده می‌کردند. میانگین استفاده از فضای مجازی در دنیا چهار ساعت در روز است. در ایران این عدد بالای هفت ساعت است و این در حالیست که باید بدانیم از این فضا با چه سبک و سیاقی و تا چه میزانی استفاده کنیم.دانش‌‌آموزان می‌توانند ایده پرداز و نرم افزار‌نویس شوند و اقتصاد آینده‌شان را تأمین کنند؛ همچنین در این فضا فرصت اشتغال بسیار زیاد و بکر است و باید روی نوجوانان و جوانان کار کنیم که از حالت مصرف کننده خارج شوند.

**اخوان ثالث؛ کهن گرایی نوپرداز
مهدی اخوان ثالث را باید از قله های شعر معاصر فارسی دانست که با وقوف به رموز این ادب کهن، گاه اشعاری کهن‌گرا می ‌سرود و گاه هم دل به جریان‌های نو می ‌داد به نحوی که آثار او تلفیقی از زبان کهن، فکر و نگاه نو بود. سروده‌های سنتی او تکرار شاعران بعد از سبک هندی را نداشت و در آن سروده‌های کهن‌ گرا هم طرحی نو اندخت.

روزنامه «همدلی» در گزارشی با عنوان «پاییزِ سه‌پاره» نوشت: هم دل در گرو مهر بزرگان ادب خاکش داشت و هم وامدار «نیما» بود، جز او نتوانستند خوش بیامیزند حماسه های شور برانگیزِ فردوسی را با ساختار در هم شکسته ای به نام شعرِ نو. واژه هایش در زندانِ عروض محبوس نبودند اما آهنگی در رگِ شعرهایش جریان داشت که انگار وزنِ درونش را فریاد می زد. سوگوارِ گذشته‌ پر افتخار سرزمینش بود. هنرش، آمیزش شعر کهن، سبک نیمایی و سوگِ گذشته بود، شد یکی از ستارگان پر فروغ زمانه اش و البته تاثیرگذار بر نسل های بعد و حتی هم نسلانش.دهم اسفند ماه سال 1307، پدرش در حال تدارک اسباب عید بود، کامش شیرین شد در آستانه سال جدید، همسرش بچه ای به دنیا آورد برایش، یک پسر، «علی آقا» نامش را «مهدی» گذاشت؛ «مهدی اخوان ثالث»؛ پسری که 61 سال زندگی کرد و نفسش روز چهارم شهریور ماه 1369 از حرکت ایستاد.

در ادامه آمده است: اخوان ثالث در سرایش شعر کلاسیک هم توانا بود، در هر دو سبک، نگاشته و به یادگار گذاشته. خاطرات سینه به سینه مانده از دوستانش، گرایش به شعر نو را حاصل کَل کَلی دوستانه می داند، رفیقِ نوشاعرش، اخوان را ناتوان می دانست در شعر نو، او هم قرار می گذارد دوستش شعرِ کلاسیک بگوید و خود، شعرِ نو. نتیجه دَه ها جلد دفتر شعرِ نو است که راه یافته اند به کتاب های درسی، الگویی شده اند برای شاعرانِ جوان و به یادگار مانده‌اند برای ثبت در تاریخ.

روزنامه «ایران» در یادداشتی با عنوان «شاعری برای تمام فصول» به قلم شمس لنگرودی شاعر و رمان‌نویس نوشت: مهدی اخوان ثالث خیلی هم پیر نشد! او چهارم شهریور‌ماه 1369 در شصت و دو سالگی از دنیا رفت. در توس کنار آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شد. او دهم اسفندماه 1307 در مشهد به دنیا آمد و سال‌ها در پایتخت زندگی کرد.

کتاب‌های «زمستان» «ارغنون»، «آخر شاهنامه»، «در حیاط کوچک پاییز در زندان» و... از جمله آثار این شاعر مطرح و تأثیر‌گذار ادبیات مدرن فارسی است. بی‌تردید، مهدی اخوان ثالث یکی از چند شاعر بزرگ شعر نوی فارسی است، همچنین یکی از چند شاعر بزرگ چند سده گذشته شعر ایران است. او در شمار شاعران مدرن بود که تسلط و اشراف خوبی بر ادبیات کهن فارسی داشت و این شناخت در سال‌های دهه سی از عوامل مهم آشنایی دادن و پیوند مخاطب‌های ادبیات کهن با شعر نیمایی بود.

در ادامه این یادداشت می خوانیم: اشراف این شاعر تأثیر‌گذار بر ادبیات کهن فارسی به حدی بود که سنت‌گرایان لقب «امید» را به او داده بودند و بدرستی اخوان ثالث را از امید‌های نوزایی شعر کهن فارسی می‌دانستند و خوشبختانه او تمام توان و نیرویش را به خدمت شعر نیمایی گرفت و به تعبیر خودش در شعر مدرن فارسی راهی از خراسان به مازندران زد. همین مؤلفه مهم سبب آشنایی شمار زیادی از مخاطب‌های هنر و ادبیات به شعر نیمایی شد. به اعتقاد من از مهم‌ترین دلایل اهمیت مهدی اخوان‌ثالث به‌عنوان یکی از چند چهره مهم شعر دو – سه سده گذشته در همین مسأله است.

روزنامه «مردم سالاری» در یادداشتی با عنوان «مهدی اخوان ثالث، شاعر و موسیقی‌پژوه» می نویسد: مهدی اخوان ثالث (10 اسفند 1307 مشهد - 4 شهریور 1369 تهران)، شاعر پرآوازه و موسیقی‌پژوه ایرانی بود. نام و تخلص وی در اشعارش م. امید بود. اشعار او زمینه اجتماعی دارند و گاه حوادث زندگی مردم را به تصویر کشیده‌است؛ همچنین دارای لحن حماسی آمیخته با صلابت و سنگینی شعر خراسانی و نیز در بردارنده ترکیبات نو و تازه است. اخوان ثالث در شعر کلاسیک فارسی توانا بود و در ادامه به شعر نو گرایید. از وی اشعاری در هر دو سبک به جای مانده‌است. همچنین او آشنا به نوازندگی تار و مقام‌های موسیقایی بود.

در ادامه می خوانیم: او درون‌مایه‌های حماسی را در شعرش به کار می‌گیرد و جنبه‌هایی از این درون‌مایه‌ها را به استعاره و نماد آراسته می‌کند. اخوان ثالث چهل روز پس از بازگشت از خانه فرهنگ آلمان در چهارم شهریور ماه سال 1369 در تهران از دنیا رفت. وی در توس در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده‌است.

**ماری جوانا از کشت تا مصرف
روزهای گذشته در فضای مجازی و سایت های مختلف خبری در ارتباط با کشت ماری جوانا با وام کارآفرینی پخش شد که واکنش های متفاوتی را به دنبال داشت. فارغ از این واکنش ها باید توجه داشت کشت ‌ماری‌جوانا در یاسوج یا هر نقطه‌ای از ایران، خواه در یک هکتار باشد یا 7 هکتار، خواه با وام اشتغال‌زایی باشد، خواه با سرمایه شخصی، آنچه جلوی دیدگان ما قرار می‌گیرد، فارغ از ضعف نهادهای نظارتی، افزایش مصرف، مخدر غربی‌ها در کشور است که چگونه و چرا این مخدری که خاصیت نشئه‌آوری بالایی دارد و در حقیقت از قدیمی‌ترین روان‌گردان‌ها بوده اینگونه رواج پیدا کرده است.

روزنامه «همدلی» در گزارشی با عنوان «ماری‌جوانای امدادی؟» نوشت: از گلدان، گلدان آن هم در خفا، رسیدیم به هکتار، هکتار در پیش چشم همگان، آن هم با تسهیلات کلان دولتی، شاید در «ادمونتون» کانادا که مرکز کشت ‌ماری‌جوانا در دنیا نام گرفته است، به این صورت تولید انبوه صورت نگیرد.هر چه در سال‌های گذشته درباره رواج کشت گیاه ماری‌جوانا در آپارتمان شنیده و با افزایش نگرانی‌ها راجع به افزایش شیوع این شیوه کشت گلدانی، شاهد موضع‌گیری‌های تند مقامات انتظامی وقت بوده‌ایم، اما کشت این گیاه در 7 هکتار – آن‌گونه که در خبرها آمده بود- آن هم در یکی از حاصلخیزترین و خوش آب‌وهواترین استان‌های کشور، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. دو روز پیش در شبکه‌های اجتماعی خبری به سرعت دست به دست شد. خبری به غایت شگفت‌آور که از تشکیل «هلندی کوچک» در دیار آریوبرزن حکایت داشت. در خبرها آمده بود 7هکتار مزرعه ‌ماری‌جوانا در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد کشف شده است.

در ادامه آمده است: آنچه ورای مسائل مطرح‌ اهمیت دارد، شاید بتوان کشت این گیاه آن هم در چندین هکتار و با تسهیلات دولتی، در راستای افزایش مصرف این ماده در اجتماع توصیف کرد و مایه نگرانی خواند، زیرا بعید است، تخم این گیاه بومی آمریکای جنوبی، به‌صورت ‌اتفاقی به مزارع یکی از استان‌های جنوبی کشور رسیده باشد.

روزنامه «صبح نو» در گزارشی با عنوان «مزرعه شایعات» می نویسد: در روزهایی که همه سرگرم تعطیلات چند روزه آخر هفته بودند، خبر عجیب کشف مزرعه کاشت ماری‌جوانا در استان کهگیلویه و بویراحمد و با استفاده از وام کارآفرینی کمیته امداد امام خمینی؟ره؟، در فضای مجازی پخش شد. کشت ماری‌جوانا در حالی در شهر دنا و در استان جنوب غربی منتشر شد که بعد از آن خبرهای ضد و نقیضی هم منتشر شدند. در ابتدا خبر کشف گلخانه هفت ‌هکتاری در یک کارگاه متروکه اعلام شد. از آن به بعد حرف‌وحدیث‌های مختلف درباره آن انتشار پیدا کردند. در زمانی که همه مسوولان استانی از وجود گلخانه اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند، سر تسهیلات و بودجه اولیه چانه می‌زنند و حتی درباره مساحت آن گفت‌وگو می‌کنند، کسی از آنها درباره چرایی وجود گلخانه‌ای که برای کشیدن شیره وجودی جوانان ایرانی راه‌اندازی شده است، نمی‌گوید.

در ادامه می خوانیم: کشفیات نیروی انتظامی در یکی، دو سال اخیر نشان داده که تولید و کشت ماری‌جوانا در ایران نه تنها وجود دارد، بلکه روند صعودی هم داشته است. کشف بذر شاهدانه در شهر اراک برای کشت ماری‌جوانا یکی از آ‌نهاست. حالا دیگر ماری‌جوانا یا همان علف، خیلی راحت تولید می‌شود. فرقی هم ندارد که در کجا در گلدان خانه‌های آپارتمانی یا در مزارع نظرآباد و دشت‌ها و مزارع گیلان و کرمان.

روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «امداد به ماری جوانا!» آورد: صدها هزار نفر زیر پوشش نهادهای حمایتی چون کمیته امداد، چشم به اندک مستمری ماهانه دارند تا روزگار سپری کنند اما به یک‌باره خبر می‌رسد وام چند صدمیلیونی تنها به یک نفر داده شده که تبدیل به مزرعه ماری جوانا شده است. این خبر عجیب دیروز در حالی منتشر شد که ابتدا تصور شد از همان دست مطالب نامعتبر در فضای مجازی است اما سر خط خبر نشان داد که مقامی دولتی در مصاحبه با خبرگزاری معتبر پرده از این اتفاق برداشته است. اینکه منابع مالی عمومی نهادهایی چون کمیته امداد و پول‌هایی که مردم در راه صدقه و انفاق به نیازمندان پرداخت می‌کنند، تبدیل به وام چند صد میلیونی می‌شود، موضوع قابل تاملی است و درد سختی زندگی نیازمندان و چشم به‌راهان امداد کمیته امداد را دوچندان می‌کند. از دور افتاده‌ترین نقاط کشور تا همین دل پایتخت، مددجویان زیادی زندگی خود را با چندرغاز کمک نهادهای حمایتی می‌گذرانند و ماه‌ها در صف دریافت وام 2،3میلیون تومانی انتظار می‌کشند.اما تسهیلاتی با رابطه و رانت و ... در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که نتیجه اش کشت ماری جوانا شده است.

در ادامه می خوانیم: رییس‌جهاد کشاورزی دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد در این باره با تایید کاشت ماری جوانا در یکی از گلخانه‌های این شهرستان، گفته که متاسفانه فردی با عنوان اشتغال‌زایی مددجویان کمیته امداد امام(س)، تسهیلاتی حدود 400 میلیون تومان دریافت و در همان گلخانه، گیاه مخدر ماری جوانا کاشته است.فضل‌ا... آذرفر تاکید کرده فردی با عنوان اینکه برای تعدادی از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام(س) شهرستان دنا فرصت شغلی فراهم می‌کند، حدود 400 میلیون تومان از این نهاد حمایتی تسهیلات گرفته و البته خود وی نیز اعتباراتی را هم برای راه اندازی این گلخانه هزینه کرده است.

پژوهش**9370**9131
  1. تودی فا   
  2. علم و فناوری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار