مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور گفت: تأکید داریم ارتباطات و پیوندهای فرهنگی اقوام باید در کشور گسترش یابد و تئاتر این ظرفیت را دارد و می‌تواند پیوندهای اقوام مختلف را نسبت به یکدیگر مستحکم‌تر کند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

آذربایجان شرقی| ارتباطات و پیوندهای فرهنگی اقوام با هنر تئاتر مستحکم‌تر می‌شود

خبرگزاری تسنیم

15801218 کد خبر
04 شهريور تاریخ
 1811884 منبع

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهر، کوروش زارعی در آئین اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران که در سالن میرزا جعفر قراجه داغی مجتمع فرهنگی و هنری اهر برگزار شد، اظهار داشت: تئاتر مِنبر است در حالی که فراتر از مِنبر است و آیت‌الله جوادی آملی می‌فرمایند اگر پیامبری می‌خواست در زمان حاضر مبعوث شود معجزه رسالتش تئاتر و سینماست، بنده این‌ها را گفتم تا جایگاه تئاتر را تبیین کرده باشم.

وی افزود: شما هنرمندان هنرهای نمایشی با هنری که می‌توانید در عرض کمتر از دقایقی پیام‌ها را به مخاطبان برسانید پیامبران زمان حاضر هستید از نگاهی دیگر تمامی پیامبران مبعوث شدند تا مکارم الأخلاق را تمام کنند و تئاتر چیزی جزء مکارم الأخلاق نیست.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور بابیان اینکه هنرمندان تئاتر با قابلیت‌هایی که دارند به مردم مسیر درست و غلط را نشان می‌دهند این در حالی است که وظیفه هنرمندان کمتر از معلمی نیست، گفت: با تمامی نقاط قوت و شریف بودن هنرهای نمایشی که گفته شد انتظار می‌رود هنرمندان تئاتر نباید هر کاری کند و هر حرفی را بر زبان جاری سازد و حتی نباید دست‌به‌کاری دون از شأنی بزند چون صحنه تئاتر صحنه‌ای مقدس است.

زارعی تصریح کرد: بسیار خرسندیم که استان آذربایجان‌شرقی و منطقه ارسباران میزبانی جشنواره تئاتر کوتاهی هستند که دوازدهمین دوره خود را سپری می‌کند و نام و آوازه این جشنواره که در کشور همه‌گیر شده برای شهرستان اهر برندی بزرگ‌تر از این نمی‌شود.

وی با ذکر اینکه جوانان فعال در عرصه تئاتر و هنرهای نمایشی کشور ناآشنا به جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران نیستند، گفت: ارسال 178 اثر نمایشی به دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر ارسباران در زمان اندک نشان‌دهنده این است که جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران به جایگاه اصلی خود در کشور دست‌یافته و اما مسئولین، متولیان فرهنگ و هنر و مسئولین سیاسی کشور وظیفه‌دارند تا از این برند حمایت کنند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور خاطرنشان کرد: وقتی گروه‌های نمایشی از اقصی نقاط کشور و با آداب و رسوم مختلف در شهر اهر حضور یافته و تبادل فرهنگی که صورت می‌گیرد اتفاق کوچکی نیست و همین‌که اقوام با زمینه‌سازی جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران فرهنگ آذربایجانی را سوغات به دیار خود می‌برند با هیچ‌چیز قابل قیاس نمی‌توان کرد.

زارعی، انتقال آیین‌ها و مناسک‌های فرهنگی اقوام مختلف کشور به شهرستان اهر را از دستاوردهای ارزشمند جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران برشمرد، گفت: تأکید داریم ارتباطات و پیوندهای فرهنگی اقوام باید در کشور گسترش یابد و تئاتر این ظرفیت را دارد و می‌تواند پیوندهای اقوام مختلف را نسبت به یکدیگر مستحکم‌تر کند.

وی یادآور شد: تئاتر و به‌ویژه جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران ظرفیت‌هایی در ایجاد نشاط، شادی و امیدآفرینی به آینده را نیز دارد به‌طوری که مردم اکنون مشکلات اقتصادی دارند و برگزاری این جشنواره‌ها در شهرهایی همچون اهر باعث می‌شود تا حداقل چند روزی فارغ از مشکلات کنار همدیگر لحظات شادی را تجربه کنند.

  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار