به گزارش ایسنا و به نقل از ورج، اقدامات لازم برای کنترل موقعیت‌های اورژانسی، تماس تلفنی برای آمدن آمبولانس و رفتن به نزدیکترین بیمارستان هستند اما در فضا، چنین انتخاب‌هایی وجود ندارند. زمین از فضانوردان ساکن در "ایستگاه فضایی بین‌المللی"(ISS) چند ساعت فاصله دارد و تنها راه بازگشت به زمین، استفاده از یک کپسول مملو از اتمسفر این سیاره است. در نتیجه، فضانوردان برای کنار آمدن با شرایط اورژانسی احتمالی، ...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

کنترل شرایط اورژانسی پزشکی در فضا

خبرگزاری دانشجویان ایران : با سرمایه‌گذاری "ناسا" صورت می‌گیرد

به گزارش ایسنا و به نقل از ورج، اقدامات لازم برای کنترل موقعیت‌های اورژانسی، تماس تلفنی برای آمدن آمبولانس و رفتن به نزدیکترین بیمارستان هستند اما در فضا، چنین انتخاب‌هایی وجود ندارند. زمین از فضانوردان ساکن در "ایستگاه فضایی بین‌المللی"(ISS) چند ساعت فاصله دارد و تنها راه بازگشت به زمین، استفاده از یک کپسول مملو از اتمسفر این سیاره است. در نتیجه، فضانوردان برای کنار آمدن با شرایط اورژانسی احتمالی، باید آموزش‌های ابتدایی پزشکی را بگذرانند.

در هر حال، همیشه در شرایط وخیم، راهی برای تخلیه ایستگاه فضایی وجود دارد اما در سفرهایی که به سوی ماه یا مریخ صورت می‌گیرند، چنین امکانی نیست. سفر به ماه، چندین روز و سفر به مریخ، چندین سال زمان می‌برد. فضانوردانی که در این ماموریت‌ها به خصوص ماموریت مریخ حضور دارند، باید از عهده حل مشکلات بزرگ مربوط به سلامتی برآیند. شاید سیگنال‌های رادیویی در هر ماموریت، تا 20 دقیقه تاخیر داشته باشند و این یعنی، فضانوردان باید بتوانند مشکلات خود را حل کنند.

img

"بیمارستان بریگم" (BWH) آمریکا در تلاش است تا راهی برای چگونگی آموزش فوریت‌های پزشکی در فضا پیدا کند. در این پروژه که با سرمایه‌گذاری ناسا صورت می‌گیرد، پژوهشگران، یک مرکز درمانی فضای عمیق را در مرکز شبیه‌سازی پزشکی "STRATUS" این بیمارستان تاسیس کرده‌اند. این مرکز درمانی، به یک سفینه فضایی تخیلی شباهت دارد اما هدف از ساخت آن، شبیه‌سازی یک واحد پزشکی واقعی در ماموریت‌های ناسا است.

در این واحد، تجهیزات پزشکی لازم از جمله نمایشگر ضربان قلب و اسکنر مافوق صوت به چشم می‌خورند که همه آنها، برای یک محیط بی‌وزن طراحی شده‌اند. در هر حال، تجهیزات موجود در این اتاق، محدود هستند زیرا این محدودیت در فضا نیز وجود دارد.

img

انتقال تجهیزات سنگین از زمین به فضا، هزینه بالایی دارد و حتی پیچیده‌تر از راه دوری است که تا مقصد طی می‌شود. در نتیجه، فضانوردان باید بتوانند برای شرایط اورژانسی پزشکی، از منابع کوچک اما راهبردی استفاده کنند.

انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. علم و فناوری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار