وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: باید بین نوسانات موجود و مسیر اقتصاد کشور تمایز قائل شد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

کرباسیان: باید بین نوسانات موجود و مسیر اقتصاد کشور تمایز قائل شد

خبرگزاری تسنیم

15801285 کد خبر
04 شهريور تاریخ
 1812064 منبع

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 4 شهریور) قوه مقننه در جریان بررسی استیضاح خود گفت: بنده هیچ زمانی نگفته‌ام در دایره مسئولیت خود پاسخگو هستم. بنده عضوی از دولت هستم و همواره پاسخگو خواهم بود.

وی با اشاره به زلزله شب گذشته در کرمانشاه ادامه داد: از همین جا به بیمه مرکزی دستور می‌دهم تا تمام امکانات خود را درباره زلزله‌زدگان به کار گیرد و قطعا دولت نیز کارها را دنبال می‌کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه نمایندگان موافق استیضاح که اظهارات خود را بیان کردند، مطالب کلی را گفتند افزود: اگر حوادث غیرمترقبه رخ نمی‌داد، قطعا روند بهبود اقتصادی را در بهبود زندگی مردم مشاهده می‌کردیم.

کرباسیان با تأکید بر اینکه به تک تک نمایندگان و مردم حق می‌دهم که نگران اوضاع باشند، گفت: می‌دانم که سفره مردم با برخی از آمارهای اقتصادی که ارائه می‌شود، تناسبی ندارد.

وی با اعلام اینکه باید بین نوسانات رخ داده و مسیر اقتصاد کشور باید تمایز قائل شد، عنوان کرد: اقتصاد کشور از ابتدای فصل بهار تحت تأثیر اثرات روانی تحریم و سوء‌استفاده‌های اقتصادی داخلی دچار تلاطم شده اما قطعا اقتصاد کشور ناکارآمد نشده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تأکید براینکه برخی از تلاطمات اقتصادی ریشه تاریخی دارد، گفت:کشور ما از خارج تهدید می‌شود و این براثر بدعهدی‌های نظام سلطه است که تلاطم‌هایی در اقتصاد کشور وارد می‌کند.

کرباسیان  با اعلام اینکه رشد تولید ناخالص کشور در سال 96 3.7 درصد بود و این رشد بدون نفت 4.6 درصد بود، تصریح کرد: در سال 96 نرخ تشکیل ثابت نرخ رشد 1.4 درصد بود. 

وی درباره انتقاد برخی نمایندگان مبنی براینکه وزیر اقتصاد سررشته‌ای در اقتصاد کلان ندارد،گفت: این‌گونه نیست بنده تنها کسی هستم که 28 کتاب اقتصاد تألیف و ترجمه کرده‌ام و بدانید که از اقتصاد کلان سررشته دارم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه تراز تجارت کشور رو به رشد است، اضافه کرد: صادرات غیرنفتی کشور در سال 96، 15 درصد رشد داشته و واردات 7 درصد کاهش یافته است که حدود 360 میلیون دلار ارز آوری از صادرات داشتیم.

کرباسیان با بیان اینکه شاخص لجستیک کشور 32 رتبه بهبود یافته، ادامه داد: فرآیند گمرکی ما از رتبه 110 در سال 2016 به 71 رسید است. 

وی درباره بحث شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد نیز اشاره کرد و گفت: هر آنچه که مجلس و برنامه ششم توسعه به وزارت اقتصاد تکلیف کرده به آن عمل کردم. برای اولین بار در تاریخ، شفافیت در پرداخت خزانه داری کل کشور ایجاد شده و از اوایل اردیبهشت پرداخت‌ها در اختیار عموم قرار گرفت و گمرک نیز فهرست واردات را منتشر کرده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تأکید بر اینکه در پیشبرد دولت الکترونیک پیشتاز بوده‌ایم،گفت: سه مجموعه از زیر مجموعه‌های وزارت اقتصاد در این زمینه حتی تقدیر شدند.

کرباسیان با بیان اینکه یکی از ریشه‌های فساد در دولت، تعدد حساب‌های بانکی دولت بود، عنوان کرد: حدود 190 هزار حساب بانک دولتی را شناسایی و آنها را مسدود کردیم. پرداخت 500 دستگاه اجرایی را به صورت متمرکز انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: برای اولین‌بار است که سه هزار میلیارد از اموال دولت را که حدود دو برابر نقدینگی کشور است را شناسایی کردیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: در سال 96 رتبه اول مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم در مبارزه با قاچاق کالا را گرفته‌ایم.

خبر در حال تکمیل است....

  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار