سرپرست معاونت بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: ظرفيت مرغ بومي خزك سيستان از 20 قطعه سال 85 هم اينك به سه هزار قطعه شامل مرغ، خروس و مرغ نيمچه خزك افزايش يافته است .
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

ظرفيت مرغ بومي خزك سيستان به سه هزار قطعه ارتقا يافت

بسیج نیوز : معاونت بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان:

15801303 کد خبر
04 شهريور تاریخ
 9049846 منبع
 بسیج نیوز خبرگزاری
imgبه گزارش خبرنگار بسیج از زاهدان به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، حسین سرابندی، سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: ظرفیت مرغ بومی خزک سیستان از ۲۰ قطعه سال ۸۵ هم اینک به سه هزار قطعه شامل مرغ، خروس و مرغ نیمچه خزک افزایش یافته است.

وی افزود: مرکز پرورش مرغ بومی خزک سیستان از سال ۸۵ به منظور حفظ و جلوگیری از انقراض ژنتیکی این نژاد و اصلاح نژادی آن در زاهدان راه اندازی شد.

سرابندی تولید و پرورش جوجه و ترویج آن در روستا‌ها به منظور بهبود جمعیت مرغ بومی و افزایش تولید گوشت و تخم مرغ را از دیگر اهداف اصلی راه اندازی مرکز اصلاح نژاد مرغ بومی در سیستان و بلوچستان ذکر کرد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: هم اینک در این مرکز سالانه حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار قطعه جوجه یک روز و پنج هزار تخم نطفه دار برای پرورش و نگهداری میان روستاییان بد سرپرست و بی سرپرست سیستان به طور ریگان تولید و توزیع می‌شود.

این مسئول بیان کرد: راه اندازی مرکز تکثیر و اصلاح نژاد مرغ بومی سیستان و بلوچستان نقش مهمی در اشتغالزایی و علمی کردن تولید و پرورش مرغ بومی داشته است.

سرابندی با بیان اینکه خصوصیت اصلی مرغ خزک داشتن قدی کوتاه و پا‌های کوچک و عمدتا پردار است گفت: مقاومت به تغییرات آب و هوایی، بیماری‌های منطقه و همچنین کمبودات غذایی و خوراک از مهمترین ویژگی‌های بارز این نوع نژاد مرغ است.

وی با اشاره به مرکز پرورش مرغ خزک اظهار داشت: این مرکز با گستره سه هزار متر مربع با دارا بودن سه سالن پرورش، نگهداری و تخم ریزی ظرفیت خوبی برای تکثیر این مرغ بومی است که در صورت کمک به تامین اعتبارات برای انجام اقداماتی نظیر اصلاح نژادی آن می‌توان گام‌های ارزنده‌ای در این مسیر برداشت.
  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار