به گزارش ایسنا، پنجمین دوسالانه خوشنویسی ایران شب گذشته در مراسمی با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین، غلامحسین امیرخانی چهره ماندگار خوشنویسی، مسئولان استانی و جمعی از خوشنویسان و هنرمندان در سرای سعدالسلطنه قزوین کار خود را آغاز کرد. سید مجتبی حسینی در این مراسم ضمن قدردانی از برگزارکنندگان پنجمین دوسالانه خوشنویسی گفت: شعر و خوشنویسی هر ...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

مشکلات مدیریت هنری از نگاه معاون هنری

خبرگزاری دانشجویان ایران : در افتتاح دوسالانه خوشنویسی عنوان شد

به گزارش ایسنا، پنجمین دوسالانه خوشنویسی ایران شب گذشته در مراسمی با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین، غلامحسین امیرخانی چهره ماندگار خوشنویسی، مسئولان استانی و جمعی از خوشنویسان و هنرمندان در سرای سعدالسلطنه قزوین کار خود را آغاز کرد.

سید مجتبی حسینی در این مراسم ضمن قدردانی از برگزارکنندگان پنجمین دوسالانه خوشنویسی گفت: شعر و خوشنویسی هر دو زبان بلیغ برای بیان فرهنگ و هنر کشور ما بوده، هستند و خواهند بود.

وی در این‌ زمینه افزود: فرهنگ به زبان شعر درآمد و آفاق را درنوردید و خوشنویسی جامه شایسته شعر شد تا از مرزهای تاریخی و جغرافیایی بگذرد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در کشوری که شاعرانی چون سعدی و حافظ و خوشنویسانی چون میرعماد داریم ورود به عرصه شعر و خوشنویسی بسیار سخت است چراکه معیاری همچون این بزرگان همواره پیش روی ما قرار دارد.

وی ضمن اشاره به اهمیت تأسیس انجمن خوشنویسان اظهار کرد: خوشنویسی در معرض نسیان قرار داشت تا اینکه انجمن خوشنویسان ایران تأسیس شد تا در چهار دهه اخیر بزرگ‌ترین خانواده هنری ایران باشد و چراغ این هنر را روشن نگاه دارد.

وی گفت: قزوین جزو معدود استان‌هایی است که با نگاه آمایشی و در نظر گرفتن زیرساخت‌ها و ظرفیت‌ها جشنواره دوسالانه خوشنویسی را برگزار می‌کند.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: استمرار این جشنواره تا دوره پنجم و ثبت آن در تقویم هنری قزوین نشان می‌دهد چنین رویدادی در بین مردم و مسئولان باورپذیر شده و امیدواریم شاهد برگزاری دوره پنجاهم آن باشیم.

وی با اشاره به بزرگداشت ملک‌محمد قزوینی در دوسالانه پنجم عنوان کرد: ملک‌محمد رکن تاریخی سنت‌های ما را باور داشت پدر کنار احترام به همین سنت‌ها دست به نوآوری می‌زد.

حسینی افزود: قلم ملک‌محمد علاوه بر اینکه نجیب است، در کنار احترام به سنت‌ها سرشار از خلاقیت بوده و بزرگداشت او را به فال نیک می‌گیریم چراکه برای روشن نگه‌داشتن چراغ خوشنویسی در جامعه علاوه بر فهم و شناخت سنت‌ها نیاز به بیانی نو و خلاق داریم.

بر اساس این گزارش ایسنا، غلامحسین امیرخانی ـ رییس انجمن خوشنویسان ایران ـ در این مراسم ضمن اشاره به استمرار برگزاری دوسالانه خوشنویسی اظهار کرد: دوسالانه که به پنجمین سال برپایی خود رسیده، اکنون پختگی لازم را دارد و در انتقال پیام به مخاطب بسیار مؤثر است.
وی عنوان کرد: در عصر حاضر، فرهنگ به‌مثابه چراغی است که در طاقچه تاریخی کشور قرار گرفته اما این چراغ سوخت ندارد و ما برای اینکه بتوانیم از نور این چراغ بهره ببریم باید از ذوق و عشق خود روغنی در آن بریزیم تا آن را روشن نگاه داشته و نور این چراغ راهنمای ما باشد.
رییس انجمن خوشنویسان ایران بیان کرد: حدود ۳۴۰ شعبه خوشنویسی در سراسر کشور داریم که انجمن قزوین جزو اولین انجمن‌هایی بود که در کنار مشهد، اصفهان و تبریز حدود ۴۰ سال پیش تأسیس شد.
وی گفت: مؤسس بودن در انجمن خوشنویسان یک افتخار است اما تداوم فعالیت انجمن همتی بلند می‌طلبد و ارزش بیشتری دارد.
وی بیان کرد: اعتبار خوشنویسی باید از زبان کسانی بیان شود که این هنر را می‌شناسند، در سال ۱۳۳۰ بزرگانی چراغ خوشنویسی را روشن کردند و توانستند نشان دهند که خط یک هنر ویژه ایرانی است.
امیرخانی عنوان کرد: فرهنگ و تمدن ایرانی بر سه پایه زبان، آوا و خط استوار است، امروز دوران زبان است و اگر زبان توانمند نباشد نمی‌تواند پیام را منتقل کند؛ خوشنویسی بهترین هنر برای انتقال پیام به مخاطب است.
وی تصریح کرد: در عصر کنونی که فرصت مردم کم شده و امکان برخورداری آن‌ها از خط نیز کمتر شده است، هنر خوشنویسی می‌تواند در تأمین آرامش معنوی جامعه مؤثر باشد.
رییس انجمن خوشنویسان ایران اضافه کرد: هنر حدومرز نمی‌شناسد و همه را تحت تأثیر قرار خواهد داد، گاهی با یک قطعه خوشنویسی دریچه‌ای به مخاطب باز می‌شود تا انسان به دریای بیکران الهی متصل شود.
وی با اشاره به برگزاری پنجمین دوسالانه خوشنویسی در قزوین گفت: قزوین بستر لازم برای برگزاری دوسالانه خوشنویسی را دارد، استادان خوشنویسی در این شهر بالندگی داشته‌اند و جوانان هنرمند و مشتاق آن در طول ۴ دهه گذشته به‌خوبی کار کرده و ریاضت کشیده‌اند تا بتوانند به اعتلای این هنر کمک کنند.
امیرخانی در پایان اضافه کرد: قزوین نشان داده شایستگی برگزاری دوسالانه خوشنویسی را دارد البته مسئولان و هنرمندانی که پای کار هستند باید از این رویداد حمایت کنند تا این‌گونه برنامه‌ها به شایستگی برگزار شود.

انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار