رشت - ایرنا - ساختمان اداره نوغان شهرستان لاهیجان معروف به ' ساختمان فلاطوری' با شماره 32103 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

فلاطوری در گیلان ثبت ملی شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ضمن اعلام این خبر گفت: قدمت این بنا 120 ساله است و نام یونانی آن برگرفته از دو واژه فلا و طور به معنی ابریشم است.
ولی جهانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این بنا در زمان مظفرالدین شاه قاجار و در اوج شکوفایی صنعت ابریشم گیلان توسط مهندسان آلمانی بنا شده و تا قبل از سال 1310 خورشیدی ابریشم گیلان و مدیریت این کارخانه تحت نفوذ و مدیریت مسیو لاسقاریدیس بود؛ مدتی هم امجدالسلطان قطبی مدیریت این کارخانه را دردست داشت.
وی ادامه داد: این اداره یا کارخانه، معروف‌ترین مکان مربوط به ابریشم در گیلان است که زمانی از رونق بالایی برخوردار بود و از اواسط دوران سلطنت پهلوی اول تحت سرپرستی وزارت فلاحت قرار گرفت و دولتی شد؛ در حال حاضر نیز بخش کوچکی از این بنا به عنوان اداره نوغان لاهیجان مشغول به کار است.
به گفته جهانی، این بنا از پی و دیوارهای قطوری ساخته شده که قطر آن به یک متر می‌رسد و در ساخت آن از آجر بومی و گچ استفاده شده؛ بنای ساختمان فلاطوری در 2 طبقه ساخته شده که دیوارها و سه ستون قطور در طبقه همکف ، سقف چوبی این طبقه را نگاه داشته‌اند و بام شیب‌دار چوبی بنا نیز توسط ستون‌های چوبی طبقه بالا نگاه داشته شده‌اند؛ تلفیق معماری سنتی گیلان و اروپایی جلوه خاصی به این بنا داده است.
جهانی گفت: تجهیزات و ماشین آلاتی در ساختمان فلاطوری وجود دارد که از نظر قدمت و اصالت بسیار حائز اهمیت هستند و بطور کلی ماشین آلات مکانیکی دستگاه محصول کشور ایتالیا بوده و تجهیزات برقی آن ساخت کشور آلمان هستند که در نوع خود بی‌نظیر است.
وی تاکید کرد: انجمن حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی گیلان در نخستین اقدام خود پس از دریافت مجوز از استانداری گیلان، به دلیل اهمیت بالای این اثر و در حال تخریب بودن آن، ثبت این ساختمان را در دستور کار قرار داد و با تلاش مستمر و پیگیری هیات مدیره این انجمن بنای 'ساختمان فلاطوری' را در فهرست آثار ملی به ثبت رسانید.
وی گفت: این اقدام گامی موثر در حفظ و احیاء این بنا خواهد بود و امید است نگاه مردم و مسئولان را مجددا به صنعت ابریشم در گیلان معطوف کند.
حدود سه هزار اثر تاریخی در گیلان شناسایی شده که یک هزار و 70 اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
شهرستان لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان واقع است.
1881 / 2007
  1. تودی فا   
  2. فرهنگی و هنری
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار